İnternet Ömrü Kısaltıyor Meleklerim

Uzman SühaN

Administrator
İnternet Ömrü Kısaltıyor Meleklerim
Bir akıllı telefon, tablet veya bilgisayar oldukça üretken bir araç olabilirken, bu cihazların zorlayıcı kullanımı günlük hayatınızı, işinizi ve ilişkilerinizi etkileyebilir. Gerçek kişilerle etkileşime girmekten çok sosyal medyada veya oyunlarda daha fazla vakit geçirdiğinizde bu durum olumsuz sonuçlar doğurabilir. İnternet bağımlılığının nedenleri ve belirtileri hakkında bilgi edinmek, bu sorunu daha erken tespit etmenize ve yardımcı olucaktır. Makalemizin devamın da internet bağımlılığının potansiyel etkileri hakkında ki bilgilere ulaşabilirsiniz.

internet bağımlılığı.jpg


Bilgisayar görme sendromu nedir?

İnternet kullanımının yaygınlaşması, İnternet Bağımlılığı olarak adlandırılan muhtemelen yeni bir psikolojik durumun ortaya çıkmasına yol açtı. İnternet bağımlılığı için kesin özellikler ve tanı ölçütleri tam olarak ortaya konmamıştır ancak çoğu sağlık uzmanı, bunun tıbbi alanda gerçek ve giderek artan bir endişe olduğunu kabul etmektedir.


İnternet bağımlılığı bir dürtü kontrol bozukluğudur. İnternet kullanıcıları, bilgisayar ekranlarında oluşturduğu on-line arkadaşlara ve faaliyetlere duygusal bir bağ oluşturabilir. İnternet kullanıcıları, sohbet odaları, sosyal paylaşım siteleri veya sanal topluluklar vasıtasıyla buluşmalarını, sosyalleşmelerini ve fikir alışverişinde bulunmalarını sağlayan İnternet yönlerini kullanabilirler. Pek çok açıdan İnternet, daha üretken olabilmemizi sağlar ve çeşitli günlük görevlerimizi yerine getirirken aslında çok zaman kazandırır. Maalesef, İnternetin aşırı kullanımı, ilişkilerin, eğitimin, iş hayatının, fiziksel sağlık ve duygusal refah gibi diğer yaşam alanlarında işleyişe önemli ölçüde müdahale edebilir.

Gerçek hayat ilişkilerinin bozulması, İnternetin aşırı kullanımı sonucunda bozulmaktadır. Gerçek hayatı bırakıp fantastik hayatın büyüsüne kapılanlar maalesefki insani ilişkilerinide kaybediyor. Bir restorana giden çift sohbet etmek yerine hemen telefonuna sarılıyor. Gece gündüz genç yaşlı herkes elinden telefonu düşürmüyor. Gerçek hayatta eşi dostu olmayanlar da internette kendine bir dünya kuruyor. Farklı kimliklerle hesaplar açıyor ve kendinden başka biriymiş gibi davranıyor. Bu kişilerin hayatı sanal dünya dan ibaret oluyor.

Akşam yemeğin den sonra Aileler eskiden oturur biten gün hakkında , gün içinde yaşananlarla ilgili sohbetler ediyordu. Şimdiler de tüm Aile bireylerinin elinde telefon ... Özelliklede ebeveynlerin bu tutumu çocuklara kötü örnek oluyor. Çocuklarının eğitimini sadece okuldan ibaret sayanlar maalesef çocuklarıyla yeteri kadar ilgilenmiyor. Küçücük çocukların elinde telefon ve tablet var. Bu durum çocukların zihinsel gelişimini engellemekle birlikte sağlığınıda olumsuz etkiliyor.

İnternet bağımlığının olumsuz etkileri

İnternet Bağımlılığı Bozukluğunun belirtileri ve semptomları hem fiziksel hem de duygusal belirtilerde kendini gösterebilir. Tedavideki ilk adım, bir sorunun var olduğunu kabul etmektir. Bir soruna inanmadığınız takdirde, tedavi talebi olmayacaktır. İnternet Bağımlılığı için çoğu terapi, bilişsel-davranışçı bir model izlemektedir .


Öfke, depresyon, geçici rahatlama, ruh hali değişiklikleri, kaygı, korku, huzursuzluk, üzüntü, yalnızlık, can sıkıntısı, huzursuzluk,karpal tünel sendromu,bel ve boyun fıtığı ,iştahsızlık veya obezite , yorgunluk baş ağrısı ve uykusuzluk internet bağımlılığının olumsuz etkileri..


İnternet, bize bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlar ve diğer taşınabilir cihazlar aracılığıyla erişilebilen sürekli, sürekli değişen bir eğlence, bilgi ve araç kaynağı sağlar.Herkes farklıdır ve bu nedenle internet kullanımının seviyesi kişiden kişiye farklılık gösterecektir. İş icabı sürekli internet kullananlar bağımlı değilidir. Sıklıkla, beklenenden daha uzun süre Twitter, Facebook ve İnstagram da çevrim içi oluyorsanız bu internet bağımlısı olduğunuzu gösterir.İnternet ölüçülü şekilde kullanıldığın da bir çok fayda sağlayabilir . Fakat sürekli internette takılmanız sizi hem fiziksel hemde ruhsal açıdan etkileyebilir. internet bağımlılığı, tatmin edici bir etki yaratmak için internetin daha fazla kullanılması arzusu doğurur. Dürtüsel davranışları azaltmak ve internet kullanımınızı azaltmak sizin elinizdedir. İnternet kullanımını sağlıklı etkinliklerle değiştirin. Kitap okuyun,yürüyüş yapın, arkadaşlarınızla vakit geçirin.
 

Uzman SühaN

Administrator
İnternet kullanımı günümüzde hızla yayılmakla birlikte bir çok sağlık problemini de beraberinde getiriyor. Hem çocukları hemde yetişkinleri sağlık açısından tehdit eden internet kullanımı olumsuz sonuçlar için sınırlandırılmalıdır. Cep telefonları özellikle internet kullanımını kolaylaştırıyor . Yetişkinler ve çocuklar için cep telefonunu taşımak kolay . Bu nedenle sık sık elde olan telefon karpal tünel sendromuna yol açmaktadır. Ayrıca sürekli ekrana odaklandığı için görme sorunlarına , uykusuzluğa baş ağrısına neden olmaktadır. Sürekli pc başında oturan internet kullanıcılarında ise dolaşım bozuklukları obezite gibi sağlık problemleri görülebilmektedir. İnternet bağımlılığı sadece sağlığı değil Aile ilişkilerini de olumsuz etkilemektedir. İnternet bağımlılığı kişileri hem fiziksel hemde ruhsal açıdan etkileyebiliyor. Bu nedenle internet kullanımınızı sınırlayın. Genel sağlığınızı ve aile ilişkilerinizi korumak için bu fantastik büyüden kurtulmaya çalışın. İnternet bağımlılığının doğurduğu olası durumları makalemizi okuyarak öğrenebilirsiniz.
 

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
Bende internette çok vakit harcıyorum bu yüzden sürekli yorgun gergin ve stresliyim. Öyleki göz problemleri oluştu. Ayrıca cildimde pc ekranından kaynaklı lekelenmeler oluştu . İnternette takılmayı çok seviyorum ama bu durumu sınırlandırmayı düşünüyorum. Çünkü sağlığım elden gidiyor :D
 
Üst