1. handanca

  handanca Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.464
  Beğenilen Mesajlar:
  102
  Ödül Puanları:
  63

  İşe ilk giriş tarihiniz çok ama çok önemli

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

  ssk giriş tarihi ilk işe giriş tarihi öğrenme ssk öğrenme ilk işe sorgulama sorgulama Emeklilik maaşının bağlanabilmesi için 3 şartın yerine getirilmesi gerekmektedir. Bunların ilki sigortalılık süresi, ikincisi prim ödeme gün sayısı ve üçüncüsü ise yaş şartının sağlanmış olmasıdır.
  SSK’lılar (4/1-a) için sigortalılık süresi; ilk defa çalışmaya başlanan yani SGK’ya sigortalı olarak beyan edilen tarih ile emekliliğe müracaat edilen tarih arasında geçen süredir.

  BORDRONUZU MUTLAKA GÖRÜN
  Örneğin; ilk defa Haziran 1984’te sigortalı olan kişi 15 Haziran 2009’da emeklilik talebinde bulunmuşsa sigortalılık süresi 25 yıl 15 gündür.
  Ancak burada şuna dikkat edilmesi gerekir: İşveren sigortalı için işe giriş bildirgesi verir ancak sigortalının çalışmalarına ait sigorta gün sayısı ile kazanç tutarını gösterir dönem bordrosunu SGK’ya vermez ise bu kişinin ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başladığı tarih sigortalı adına primi ödenen tarihtir.
  Mesela işe giriş bildirgesi Haziran 1984’te verilmiş ancak bu dönem için bordosu verilmemiş sigortalının işe giriş tarihi 01.06.1984 tarihi olarak değerlendirilmez. Aynı kişi için daha sonra bir başka işveren 01.10.1998 tarihinde sigortalı beyan ederek prim ödemeye başlamışsa bu kişinin işe giriş tarihi 01.10.1998 olarak değerlendirilir.
  Bu gibi durumlarda kişinin çalışması 1 gün bile olsa kademeli emeklilik nedeniyle hem yaş hem sigortalılık süresi hem de prim sayısı hesabı değişir ve kişi daha geç emekliliğe hak kazanır.

  HATALI SİCİL NO’LARIN DÜZELTİLMESİ
  Sigortalı olarak çalıştığı halde SSK hizmet dökümünde hizmetleri görünmeyen kişiler, ya sigortalı gösterilmemiş ya da SSK sicil numarası işveren tarafından yanlış yazılmış olabilir.
  Bazen uygulamada sigortalıya birden çok SSK sicil numarası verildiğine de rastlanmaktadır. Şayet kişinin birden çok SSK sicil numarası varsa Kuruma başvurarak mükerrer sicil numaralarının birleştirilmesi gerekir. Bu işleme Sosyal Sigortalarda “iptal-ipka” işlemi denilmektedir. Kişinin bir dilekçe ile en son çalıştığı işyerinin bağlı olduğu SG İl Müdürlüğü/SG Merkezine başvurması farklı sicillerin birleştirilmesi için yeterlidir.

  PRİMLERİNİZ KAYIPSA 2 YOLUNUZ VAR
  SSK hizmet dökümlerinde çalışması görünmeyen kişinin öncelikle hatanın sebebini öğrenmesi gerekir. Şayet kişi çalıştığı ve işe giriş bildirgesi verildiği halde primi ödenmemiş ise yapması gereken İş Mahkemesine dava açmaktır.
  Ancak işverenin prim ödemesine rağmen çalışmalarınız hizmet dökümünde yoksa, ortada sicilsiz tahakkuk olarak adlandırılan ve idari işlemle sonuçlandırılabilecek bir hata söz konusudur.
  Geçmiş yılarda işlemler bilgisayar değil manuel yapıldığı için SSK sicil numarası, bir rakam hatalı bile olsa hizmetler görünmemekteydi. SGK e-Bildirge sistemi ile sigortalıları mağdur eden bu durumu ortadan kaldırdı. Ancak hâlâ geçmişte yapılmış bu tür hataların tamamı düzeltilemedi.

  SİGORTA GİRİŞİ HATALI OLANLAR
  İlk defa işe başladığı tarih için primleri görünmeyen sigortalı, öncelikle ilk işe giriş bildirgesini temin etmelidir. Kendisi ilk işe giriş bildirgesini saklamamışsa işvereninden temin etmeli bu da mümkün değilse bir suretini bağlı olduğu SGK İl Müdürlüğünden istemelidir.
  Bilinmelidir ki; işe giriş bildirgesinin ilk iki rakamı, işe girişin bulunduğu ilin plakasını gösterir. Örnek; SSK numarası 02 ile başlıyorsa ilk işe giriş bildirgesi Adıyaman SGK İl Müdürlüğündedir. SSK sicil no hatası nedeniyle görünmeyen hizmetlerin düzeltilmesini talep eden dilekçeye, ilk işe giriş bildirgesi eklenmeli ve Kuruma verilmelidir. Bu işlem sonunda ilk defa işe başlanan işyerinden kaynaklanan sicil hatası düzeltilir.
  Eğer SSK sicil hatası ilk defa işe girilen işyeri değil de daha sonraki işyerlerinden kaynaklanmış ise SSK sicil no düzeltme dilekçesine;
  * Tekrar İşe Giriş Bildirgesinin fotokopisi,
  * İşverenden SSK sicil no düzeltme dilekçesi,
  * Çalışmaların geçtiği 4 aylık dönem bordosunun bir fotokopisi eklenmelidir.

  YOKSA GEÇ EMEKLİ OLURSUNUZ
  Dönem bordosu işverenden temin edilmemişse Kurumdan da temin edilebilir. Zaten 4 aylık dönem bordrosunun dilekçeye eklenmesindeki maksat, SSK sicil numarası hanesini inceleyerek hatanın SSK sicil numarasının yanlış yazılmasından kaynaklandığını anlamaya yöneliktir.
  Okurumuzun anlattıklarından SSK sicil numarasının dönem bordrosuna yanlış yazıldığı anlaşılmaktadır. Okurumuzun 4 Temmuz 2009 tarihinde emekli olabilmesi 10 Şubat 1988 tarihinde en az bir gün çalışmasının olması gerektiğinden temin edeceği ilk işe giriş bildirgesi fotokopisini yazacağı dilekçeye ekleyerek Kuruma başvurması gerekir. Aksi takdirde emeklilik için 2 sene daha beklemek zorunda kalabilir.

  Şerif Akçan
  Türkiye/21.06.2009
  (Alıntıdır)


   
 2. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany
  Bilgiler için teşekkürlerrr
   
 3. Moss

  Moss Üye Üye

  Kayıt:
  18 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  454
  Beğenilen Mesajlar:
  12
  Ödül Puanları:
  18
  Şehir:
  istanbul
  ben ilk işime 2008 kasım ayında girdim..fakat sigortam aralıkta başlatılmış...Erken mi emekli olacam? Hoş, sürekli çalışmadım, ara ara calistim..3 aylık bi sigortam var....
   
 4. handanca

  handanca Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.464
  Beğenilen Mesajlar:
  102
  Ödül Puanları:
  63
  Emeklilik işlemlerini yaptıracağın zaman Aralıktaki işe giriş tarihin dikkate alınacak.
   
 5. Moss

  Moss Üye Üye

  Kayıt:
  18 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  454
  Beğenilen Mesajlar:
  12
  Ödül Puanları:
  18
  Şehir:
  istanbul
  Onu biliyorum canım ben şunu sormak istedim, hani 2008 e kadar olanlar erken emekli olma hakkına sahipler ya, öyle biliyorum....2009 itibariyle 65 yaş sitatüsüne giriyorlar emeklilik icin....Acaba ben erken emekli statusundemiyim :)
   
 6. abbas karabulut

  abbas karabulut Forum Okuru

  ssk giriş tarihim

  sigortaya giriş tarihimi öğrenmek istiyorum
   
 7. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  ---

  1995 doğumluyum,ssk ya girişim yok öğrenciyim,bu yaz giriş yaptırsam emeklilikte hesaplamada değişiklik olurmu yada seneye yaptırsam hesaplamada ne gibi değişiklik olur
   
 8. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.135
  Beğenilen Mesajlar:
  1.159
  Ödül Puanları:
  113
  Merhabalar değerli misafirimiz,

  Mümkün mertebe ssk giriş tarihinizi ne kadar erken alırsanız o kadar iyi sizin için. Yani başka bir deyişle ssk lılık durumunuzu hemen gerçekleştirin kesinlikle gelecek seneye bırakmayın.

  Sayglar.
   
 9. doğuş

  doğuş Forum Okuru

  1993te girişim var gün sayım şuan 3000 ve çalışıyorum aralıksız çalışmaya devam edersem ne zaman emekli olabilirim
   
İşe ilk giriş tarihiniz çok ama çok önemli konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yöneticiler İlk 100 Gün Çok Önemli

  Yöneticiler İlk 100 Gün Çok Önemli

  ilk 100 gün Sporda, siyasette ve iş yaşamında yeni bir göreve atananlar için ilk 100 günde ne yapacakları hayati önem taşıyor. Financial Times''da yayınlanan bir araştırmaya göre, bir yönetici ilk yüz gününü mutlaka inceleme ve durum değerlendirmesine ayırmalı. Bu dönemde bazı açıklamalar yapmak zorunda olduğunu hissederek, acele kararlar alan kişilerin hata yapma riski büyük oluyor....
 2. İnmede ilk üç saat çok önemli

  İnmede ilk üç saat çok önemli

  İnme, beyindeki bir alana giden kanlanmayı azaltan bir damar tıkanıklığına neden olan ya da beyin kanamasına zemin hazırlayan çeşitli hastalıkları içermektedir Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Beyza Çitçi inme durumunda hastanın acilen hastaneye ulaştırılması gerektiğini belirterek “Böylece hemen ikinci bir inme riskine ve olabilecek hasarlara karşı...
 3. çok önemli bi karar ama ben çok kararsııızm :S

  çok önemli bi karar ama ben çok kararsııızm :S

  Uzaktan Egıtım 2.sınıfa gectım aynı zamanda YGS ye girerek örgün eğitim okumak ıstıyordum..Ikısını de aynı anda okuyup 3 senede 2 okul bıtırmek nıyetındeydım. Istedıgım bölüm degıl de alternatif olarak yazdıgım cıktı. Bölum konusunda pek bilgim yok ne yapacm bılemıyorumm:((( Ek yerlestırme hakkım da yok.Kafam cok karısık, stres yapıyorum :(
 4. İlk işe giriş tarihim ( Ssk ) nasıl öğrenebilirim

  İlk işe giriş tarihim ( Ssk ) nasıl öğrenebilirim

  Ssk Sgk ilk işe giriş tarihi sorgulama bulma öğrenme hakkında yararlı bilgiler Değerli Melekler, biraz önce sizlere ssk sorgulama kategorisinde nezaman emekli olurum hakkında yararlı şeyler paylaşmış, aynı konu içinden de ilk işe giriş tarihini yazmanız gerektiği hususunu belirtmiştim. Sizler ilk işe giriş tescil tarihini öğrenebilirsiniz. Bunun için hemen aşağıda bulunan bağlantıya...

Sayfayı Paylaş