İşe mutlu ve enerjik başlamanın yolları

  • Konbuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir

Forum Okuru
İşe mutlu ve enerjik başlamanın yolları
güne iyi başlamanın yolları
İşten eve, evden işe... Hayatınız bunlardan mı ibaret. O halde bu durma el atmalı ve hayatınıza mutluluk, işinize de enerji katmalısınız. Nasıl mı; buyrun önerilerimize kulak verin Melek'ler.

84d37ee891dca7.jpg


Sabah saatleriniz işe yetişme telaşı içinde ve gerçek bir yarış hızında mı geçiyor? Oysa sabah saatleri günün tümünü nasıl geçireceğinizi belirler. Aşağdaki eğlenceli önerileri uygulayarak güne daha rahat bir tempoda hazırlanabilirsiniz.

Alarmınızın kulak tırmalayıcı sesi gerilmenize sebep olur, bu da güne iyi başlamanızı zorlaştırır. Bu nedenle, sizi hafif notalarla nazikçe uyandırabilecek bir saat satın almanızda fayda var. Araştırmalara göre, huzurlu müzikler kalp atışlarınızı yavaşlatıp rahatlamanıza yardımcı oluyor. Alarmın melodisini birkaç haftada bir değiştirin. Böylelikle beyninizin aynı melodiye alışıp alarmı ertelemenize sebep olmasını engelleyebilirsiniz.

Limonlu aramalar vücudunuza enerji verir. Siz de kullandığınız şampuan veya saç kreminin limon, portakal veya greyfurt notaları içermesine dikkat edin. Ayrıca, banyonun içinde oluşan yoğun nem duvarı, bu kokunun havada uzun süre kalarak canlandırıcı etkisini güçlendirmesini sağlar.

Kahve makinanızı uyanmadan birkaç dakika önce çalışmaya başlaması için geceden kurun, çoğu kahve makinasında bu özellik bulunur, işe gitmek için hazırlanırken mutfaktan gelen taze kahve kokusu, heveslenmenizi ve onu yudumlarken kahvenin tadının normalden daha lezzetli olduğunu hissetmenizi sağlar.

Yapacağınız bir takım düzenlemeler, çalışmalarınızın daha verimli ve ilham verici olmasını sağlar. Masanızın üstüne bir deniz kabuğu veya sahilden topladığınız değişik renkli taşlarla dolu bir çanak koymayı deneyin.

Yanınıza öğle yemeğinde yemek üzere ufak bir kalıp peynir ile birkaç salkım üzüm alın. Böylelikle yemekhaneye mahkum olsanız da öğle yemeğinizin bir kademe daha lüks olduğunu hissedeceksiniz.

İşyenizde bulunduracağınız tanıdık bir koku da, mekanla kişisel bir bağ kurmanızı sağlayabilir. Evde vanilyalı mum yakmaktan hoşlanıyorsanız, işyerinizde de vanilyalı oda kokusu bulundurabilirsiniz.

Gün ortasında kendinizi yorgun hissederseniz müzik dinleyin. Büyük ihtimalle tüm gün iş arkadaşlarınızın konuşmalarını dinlemek zorunda kalıyorsunuz. Dünya müziği gibi normalde dinlemediğiniz bir müzik türü seçin. Alışık olmadığınız için farklılıkları dikkatinizi uyaracak ve bu da kafanızın dağılmasını sağlayacaktır.

Evden ayrılmadan önce, sessizce oturup kendinize güne odaklanmak için beş dakika tanıyın. Bu beş dakika, gün içinde daha rahat ve dikkatli olmanızı sağlayabilir. O an aklınızdan gün içinde yapmanız gerekenlerin listesi geçebilir, beyninizin bu işlevini kapatmaya ve sadece anı yaşamaya çalışın.

Oturduğunuz koltuğun sırtınıza nasıl etki ettiğini veya güneş ışığının pencereden içeri girdiği anda yüzünüze nasıl yansıdığını düşünün. Bu derece hareketsiz ve sessiz kalmak sizi rahatlatır. Ayrıca tüm duyularınızı harekete geçirerek gün içinde olup bitenleri dolu dolu yaşamanızı sağlar.

Ailemiz, arkadaşlarımız, kedimiz ya da köpeğimizle bol bol fiziksel temasta bulunuruz. Ofiste olduğunuz saatlerde iş arkadaşlarınıza sarılamasanız da, temasın önemini asla küçümsemeyin. Kulak memelerinizi iki parmağınızın arasında kavrayıp hafifçe baskı uygulayın. Bu dokunuş sizi rahatlatır ve sonrasında işe daha iyi konsantre olmanızı sağlar.
 
ayy ben hep fiziki temasta bulunurum zaten çok seviyorum bunu dokunmak çok güzel bişi kendini hissettiriyorsun karşıdakine ve ona karşı ne hissetiğini sen mutlu olduğun gibi onu da mutlu ediyorsun:kiss:
 
bunların hıc bırı bende ıse yaramaz lavişim yha bı alısamadım ben bu ıs hayatına hahaha
 
Geri
Üst