1. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği

  İshal Nasıl geçer ?

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

  ishal nasıl geçer ishal nasil gecer ishalde yenmesi gerekenler ishal, nedir, nasıl geçer, tedavisi, ne yapmak gerekir, hakkında bilgiler.


  < Konu Resmi..>


  İshal Nasıl Geçer?

  Bazen biraz istirahat ve ishal diyeti yeterlidir. Ancak dikkat! İshalin ciddi bir hastalığa işaret ettiği durumlar da vardır.
  İshal nasıl tedavi edilir? İshal olunca nasıl beslenmek gerekir? İshal ne zaman tehlikeli bir hastalıktır? Tüm bu soruların cevabını Dahiliye Uzmanı Dr. Sadi Vural veriyor…

  İshal nasıl tedavi edilir?

  İshalde eğer yüksek ateş yoksa, birkaç gün ishal diyeti yapmak gerekir. Yani yağlı yiyecekler yemeyerek, kaybettiğiniz suyu ve tuzu yerine koyarak diyet yapmalısınız. Bu durumda, eğer altta yatan ciddi enfeksöz bir ishal söz konusu değilse, ishal kendiliğinden iyileşecektir.

  İshal uzun süre devam ettiğinde veya ateş 37,5’un üzerine çıktığında, iltihabi bir ishal olduğu düşünülmeli ve doktora başvurulmalı. İshale neden olan bir mikropsa, doktor antibiyotik tedavisi verir. İshal bir parazitten dolayı ise, ki parazitler daha çok kronik ishal yapabilir, bu durumda parazite yönelik ilaçlar, antibiyotikler verir.
  İshal olanlar nasıl beslenmeli?

  İshal çok fazla miktardaysa, bağırsak hareketlerini durdurucu veya bağırsaktan sıvı salgılamasını azaltıcı etki yaparak dışkı kıvamını daha sertleştirici ilaçlar kullanmak gerekir. Ama bunlar besin zehirlenmesinden kaynaklanan ishallerde kullanılmaması gereken tedavilerdir. Eğer bu tür bağırsak hareketlerini yavaşlatıcı ilaçlar alınırsa, ishal tedavisi kabızlığa neden olabilir. Bu tür ilaçları mecbur kalmadıkça kullanmayı tercih etmiyoruz.

  Su ve elektrolit (tuz) kaybı mutlaka yerine konulmalıdır. Eczanelerde satılan bazı özel solüsyonlar ve tozlar var. Bunların alınması su ve tuz kaybını gidermede yardımcı olur. Gazlı içecekleri hiçbir tedavide tavsiye etmiyoruz.

  İshal olanlar doktora ne zaman başvurmalı?

  Besinlerden kaynaklanan ishallerde, 37,5’un üzerine çıkan yüksek ateş yoksa, bir iki gün beklemekte fayda var. Bu esnada yapılacak olan ishal diyetinde alınması gereken yiyecekler şunlar:

  Pirinç lapası
  Haşlanmış patates
  Kızarmış ekmek
  Yağsız beyaz peynir

  Çok küçük bebeklerde bir iki seferi aşan fazla miktarda dışkılama, hızlı bir su kaybına neden olacağı için, ağızdan alım da bozulmuşsa, hemen çocuk doktoruna başvurmak gerekir.

  Yetişkinler için ise ishalle birlikte ateş de 37,5’un üzerine çıkarsa, enfeksöz bir ishal olduğu düşünülerek beklemeden doktora gidilmeli.
  Öncesinde alabileceğiniz tedbir, ağızdan alım bozulmamışsa, kaybettiğiniz su ve tuzu yerine koymaktır. Ama genelde bu tür mide-bağırsak enfeksiyonlarında, ishalle birlikte mide bulantısı ve kusma da olur. Bu nedenle hemen doktora başvurmak gerekir.

  Dışkının rengi normalden farklıysa, siyaha dönmüşse veya kanlı ise, başka bir hastalığa işaret edecek bulgulardan olabileceği için hemen doktora başvurmalı.

  İshal tehlikeli bir hastalık mı?

  Çok hafif, bir iki günde atlatılabilen ishaller olduğu gibi; uzun süre devam eden, bazı antibiyotiklerin bağırsakta neden olduğu hasara bağlı olarak ortaya çıkan ishaller de vardır. Bunlar çok ciddi sonuçlara yol açabilir, hatta öldürücü olabilir.
  Bebeklerde ve çok küçük çocuklarda ise her ishal tehlikelidir. Vücut hacimleri çok küçük olduğu için, bir iki günlük bir ishalde dahi kaybettikleri su ve tuz oranı onların vücut dengesini sarsıp hayati tehlike yaratabilir.

  İshal ne kadar sürede tedavi edilir?

  Eğer bir ilaç alınması gerekiyorsa, mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır. Kişinin kendi kendine ilaç alması kesinlikle doğru değildir. İlacın süresi, basit iltihabi bir ishalse, antibiyotiklerde genelde 5-7 gündür. Tabii bundan çok daha uzun süre antitibiyotik kullanılmasını gerektiren bazı ishal rahatsızlıkları da vardır. Dizanteri, kronik ishal gibi… Hayati tehlike yaratabilen, antibiyotikle birlikte ortaya çıkan ishal durumundaki tedavi çok daha uzun sürebilir. O nedenle ishalin belli bir tedavisi vardır demek yanlış olur.


   
İshal Nasıl geçer ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebeğiniz İshalken Nasıl Beslemelisiniz?

  Bebeğiniz İshalken Nasıl Beslemelisiniz?

  ishal olan bebeklere ne yedirilmeli bebeğiniz ishalken, neler yapmalı, neler yedirmeli, nasıl beslemeli,öneriler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Bebekler zaman zaman ishal olabilirler.Bağırsak hareketlerini düzene sokabilmek için ishal oldukları zamanlarda onları farklı bir şekilde beslemek gerekir. Anne sütü alan çocuklar (sık sulu ishal olan):...
 2. Muhabbet Kuşlarının İshali Nasıl Geçer

  Muhabbet Kuşlarının İshali Nasıl Geçer

  Muhabbet Kuşlarının İshali Nasıl Geçer kızlar mavişim ishal oldu nasıl geçirecem bu ishali bilmiyorum lütfen bir yardım edin!
 3. ishal oldum sütümden bebeğime geçer mi?

  ishal oldum sütümden bebeğime geçer mi?

  ben cok ishal olmusum ya midem de bulaniyor.sutumden ogluma gecer mi cok korkuyorum napicam:(( mikrobik olmasindan korkuyorum..önerısı olan varmı?
 4. Evde doğal yöntemlerle ishal tedavisi

  Evde doğal yöntemlerle ishal tedavisi

  Havalar aniden mevsim normallarinin üstünde bir sıcaklık göstermeye başladı.Bundan ötürü gerek çocuklarda gerekse yetişkinlerde ishal ve kusmalar baş gösterdi.İshal vücutta sıvı kaybına yol açarak kişiyi yorgun,halsiz bitkin bırakabilir ve serum tedavisi gerekebilir.İshal için evde yapabileceğiniz doğal tedavilerde var.Yazımızın devamın da ishale iyi gelen besinleri bulabilirsiniz.Öncesi ;...
 5. Bebeklerde Zehirli İshal Belirtisi Neden Olur Nasıl Geçer?

  Bebeklerde Zehirli İshal Belirtisi Neden Olur Nasıl Geçer?

  Bebeklerde Zehirli İshal Belirtisi- Bebeklerde sıkça görülen ishal bazı durumlarda tehlikeli boyutlara kadar ulaşabilir. Aslında ishaldir deyip ihmal etmemek burada önemlidir. İshal bazı önemli sağlık sorunlarının başında gelebilmektedir. Yeni anne olan kadınların bilmeleri gereken mutlaka aydınlanması gereken bir konu olan zehirli ishal neden görülür belirtileri nedir nasıl geçer ne yapmak...

Sayfayı Paylaş