İshal olan bebek ve çocuklar nasıl beslenmelidir ?

Uzman SühaN

Administrator
İshal olan bebek ve çocuklar nasıl beslenmelidir ?
Bebeklerde ve küçük çocuklarda kusma ve ishal yaygındır. Hızlıca çok fazla sıvı kaybedebilir ve susuz hale gelebilirler. Bu, vücuttan çok fazla su ve mineral kaybıdır. Bu ciddi ve hatta hayatı tehdit edici olabilir. İshal, dışkı sıklığı ve gevşekliğinde ani bir artıştır. Hemen hemen tüm bebekler, enfeksiyonlar, gıda intoleransı, parazitler, antibiyotikler ve hatta çok fazla meyve suyu içmekten kaynaklanabilecek ishalle karşılaşırlar. Diyare vakalarının çoğu hafiftir ve evde bakım ile sadece birkaç gün içinde tedavi edilebilir. Çocuğunuza sunduğunuz yiyecekler ve sıvılar, ishali üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir, bu nedenle hangi yiyeceklerin yardımcı olabileceğini ve kaçınmanız gerekenleri anlamanız gerekir. Bu makalemizde bebeklerde ve küçük çocuklarda ishale iyi gelecek besinler ile ilgili bilgiler vereceğiz. Daha fazla bilgi edinmek için makalemizi okumaya devam edin.

çocuklarda ishal.jpgBebeğiniz isahal oldu ve nedenini öğrenmek istiyorsunuz . Olasılıkların listesi uzundur. İshal, viral veya bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanabilir. Ayrıca bir parazit, bir antibiyotik ya da çocuğunuzun yediği bir şey olabilir. İshalin ana komplikasyonu, çok fazla vücut sıvısı kaybından kaynaklanan dehidrasyondur. Dehidrasyon belirtileri kuru ağız, gözyaşı yokluğu, seyrek idrara çıkma (örneğin 12 saatte hiç yok) ve koyu renkli konsantre idrardır. İshal tedavisinin temel amacı dehidrasyonu önlemektir. İshal genellikle bağırsakların (gastroenterit) astarının viral bir enfeksiyonundan kaynaklanır. Bazen bakteri veya parazitlerden kaynaklanır. Bazen bir gıda alerjisi veya çok fazla meyve suyu içmek ishale neden olabilir. Viral bir enfeksiyondan ishal genellikle tedavi tipine bakılmaksızın birkaç gün ila 2 hafta sürer. Tedavinin ana amacı, dehidrasyonu önlemektir. Çocuğunuzun ishal sonucu kaybettiği geri kazanmak için yeterince sıvı içmesi gerekir. Çocuğunuzu sıvı içmeye teşvik edin.


Bebeklerde ishal nedenleri nelerdir?


Çocuklar akut ve kronik diyare formlarına sahip olabilirler. Rotavirüs enfeksiyonu , akut çocukluk çağı ishalin en sık nedenidir. Çocuğunuzun ishal varsa, tavsiye için doktora başvurmaktan çekinmeyin. İshal, özellikle bir veya iki gün içinde dehidratasyona yol açan yenidoğan ve bebeklerde özellikle tehlikelidir. Bir çocuk birkaç gün içinde dehidrasyondan ölebilir. Çocuklarda ishal için ana tedavi, hızlı bir şekilde kaybedilen sıvıyı geri kazanmaktır.


gıda duyarlılıkları

bakteriler

virüsler

parazitler

ilaçlar

fonksiyonel bağırsak bozuklukları

Birkaç basit değişiklikle düzenli bir diyet uygulayın:


Nişasta içeren daha fazla gıda sunun Nişastalı gıdalar ishal sırasında kolayca sindirilir. Örnekler tahıl, ekmek, kraker, pirinç, patates püresi ve makarnadır.

Fazla su içirin. Tüm meyve suları ve gazlı içeceklerden kaçının.

Süt ve süt ürünleri iyidir.

Fasulye gibi gevşek dışkıya neden olan diğer yiyeceklerden kaçının.Çocuklar, diş çıkarma komplikasyonları, virüs, ilaca reaksiyon veya hatta gıda zehirlenmesi gibi çeşitli kaynaklardan ishale maruz kalabilirler. İshali olan bir çocuğu tedavi etmenin iki ana amacı, gastrointestinal sistemi sağlıklı bir şekilde geri kazanmak ve susuz kalmamasını sağlamaktır. Özel bir diyet sistemi daha sağlıklı bir hale getirmeye yardımcı olabilir . Muz diyarede kaybolan önemli bir elektrolit olan potasyum ile doludur. İshal olan çocuğunuza muz yedirin. Kronik ishal devam eden bir durumdur ve ilaçlarla ve özel bir diyetle tedavi edilmesi gerekebilir.İshale iyi gelmeyen yiyeceklerBazı yiyecekler ishali daha kötü hale getirme eğilimindedir:

Yüksek şekerli yiyecekler. Bir çocuğun diyaresi olduğunda, soda, meyve suyu, limonata ve diğer benzer içecekler verilmemelidir. İshali daha da kötüleştirebilir veya süresini uzatabilir.
Yağlı gıdalar. İshal geçene kadar cips, patates kızartması ve hamur işleri önlenmelidir. Salam, sosis gibi yağlı etlere dikkat edin.
Yüksek lifli gıdalar. Brokoli, mısır ve bezelye yüksek lifli sebzelerdir ve ishali kötüleştirebilir.
Kafein. Kafein müshil bir etkiye sahiptir ve ishali daha da kötüleştirebilir.
Kurutulmuş meyve. Kuru üzüm ve kuru erik tüm yüksek şeker öğeleridir ve çocuğunuzun ishalini şiddetlendirebilir.Çocuğunuzun ishali kötüleştiriyor veya gaz ve şişkinliğe neden oluyorsa, süt ve diğer süt ürünlerini sınırlandırın veya kesin.Çocuğunuz, brokoli, biber, fasulye, bezelye, çilek, kuru erik, nohut, yeşil yapraklı sebzeler ve mısır gibi gaza neden olabilecek meyve ve sebzelerden uzak durmalıdır.Çocuğunuz şu anda kafein ve gazlı içeceklerden de kaçınmalıdır.Bebekler için anne sütü veya formülü en iyi sıvıdır. İshal olan bebeğinizi daha sık emzirin.Göğüs veya formülü beslemeye devam edin. Sağlık uzmanınız aksini söylemediği sürece bunu yapın.Formül kullanıyorsanız, sağlık uzmanınız size farklı bir formül denemenizi söyleyebilir. Yeni doğanlardaki yaygın kusma nedeni, formülle ilgili bir sorundur. Sağlık uzmanınızın önerdiği diyete uyun.Çocuğunuzun beslenme programını değiştirmeden önce, çocuğunuzun genellikle kısa bir süre içinde birden fazla gevşek dışkı hareketine sahip olduğundan emin olmalısınız. Bir gevşek dışkı hareketi çocuğunuzun ishal olduğu anlamına gelmez. Ancak kısa bir süre içinde birkaç gevşek dışkı hareketi, çocuğunuzun ishali olduğunu gösterebilir.Çocuğunuzun içerdiği sıvı miktarını arttırmak ve diyetinde değişiklikler yapmak, ishali evde tedavi etmenin iki temel yoludur. Üç büyük öğünden ziyade gün boyunca küçük öğünler ve atıştırmalıkların olması genellikle çocuğunuza iyi gelecektir.Yemekleri her zaman bol miktarda sıvıyla eşleştirin, böylece çocuğunuz su kaybetmez. Çocuğunuz ishal geçirirken çok fazla iştahı olmayabilir, bu nedenle çocuğunuzun keyif aldığı ve onları yemeye teşvik edecek içeriklere odaklanın. Örneğin, çocuğunuz tavuktan hoşlanıyorsa, o zaman tavuklu şehriye çorbası yapabilirsiniz. Çocuğunuzun ishali iki ila üç gün sonra düzelirse normal beslenme programına dönebilir.

Dehidrasyon ishal sık görülen bir komplikasyondur. Çocuğunuzun çok fazla sıvı içmesini sağlayarak susuz kalmasını önleyin. Çocuğunuza meyve sularını vermekten kaçının.Meyve suları ishali daha da kötüleştirebilir. Çocuğunuzun süt ürünleri ile ilgili sorunları varsa veya çocuğunuzun ishali, süt ürünlerini tükettikten sonra daha kötü görünüyorsa, ona süt vermeyin. Çocuğunuz ishal nedeniyle düşük sodyum seviyelerine sahip olabileceğinden, tuzlu atıştırmalıklar iyi gelecektir. Yoğurt, çocuğunuzun sindirim sistemindeki iyi bakterileri yenilemeye yardımcı olabilecek canlı ve aktif kültürler içerir. Çocuğunuza iyileşmesine yardımcı olmak için her gün bir kase yoğurt yedirin.Baharatlı ve yağlı yiyecekler, çocuğunuzun midesinin daha fazla tahriş olmasına ve daha fazla ishale yol açabilir. Bunlardan kaçının..Dışkısında mukus veya kan varsa çocuğunuzu doktora götürün.

Dehidrasyon bebeklere ve çocuklara zarar verebilir. Hindistan cevizi suyu , en doğal glikoz formunun yanı sıra çok fazla doğal tuz ve mineral içerir. Ve en iyi yanı Hindistan cevizi suyunun da 6 aylık bebeklerde bile işe yarayacak olmasıdır. Yalnız çocuğunuza hindistan cevizi suyu vermeden önce mutlaka hekime danışın. Diğer bir öneri ise bebeğinizi / çocuğunuzu gün içinde daha sık beslemek, ancak küçük öğünlerle beslemektir. Bu bebeğinizin sindirim sistemini rahatlatır.Yukarıdaki tüm yöntemleri denediyseniz ve sonuç alamadıysanız çocuğunuzun başka bir sıra dışı semptomu varsa (örneğin ateş gibi) veya ishal bir süre devam ederse, çocuğunuzu çocuk doktorunu görmelisiniz.
 
Üst