1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  İshal sebepleri

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  ishal, sebepleri, tedavisi, nedir, nedenleri, nasıl geçer, yapan yiyecekler, diyeti, ilacı, tedavi, aşısı, belirtileri


  Çok sık karşılaştığımız yada duyduuğumuz bir sağlık sorunu da ishladir Melek'lerim. Peki ishalin sebepleri ve tedavi yöntemleri nelerdir; buyrun bu yazımızda öğrenelim.

  < Konu Resmi..>
  Mikrobik hastalıklar: Genellikle besinlerin, su ve içecek*lerin temizliğine dikkat edilmemesi sonucu, değişik bakteri, virüs, mantar, parazit” gibi mikroorganizmalar mide ve bağır*saklarımıza ulaşarak ishale neden olur. Bazen bronşit, sinü*zit, orta kulak İltihabı gibi üst solunum yolları enfeksiyonla*rı da ishale neden olabilir. Bozulmuş yiyeceklerde bol miktarda bakteri ürediği için bunların yenmemesi ve imha edilmesi gerekir.
  Beslenme ile ilgili hatalar: Aşırı ve dengesiz beslenen ço*cuklarda ishale sık rastlandığı için mama ile beslenen çocuk*larda mama ölçülerine dikkat edilmesi gerekir. Fazla unlu gı*da verilmesi, fazla sulandırılmış, nişasta ve şeker ilave edil*miş sütün içirilmesi ishale neden olabilir.

  Besin allerjileri: Yumurta, portakal, inek sütü vb. gıdala*ra bağlı allerji vakalarında ishal görülme ihtimali yüksektir.

  İlaçların yan etkisi: Kullanılan ilaçların özellikle antibi*yotiklerin yan etkisi olarak ishal görülebilir.

  Enzim eksikliği: Bağırsaklarda protein, yağ ve şeker gibi gıdaların sindirilmesini sağlayan ve enzim adı verilen madde*lerin eksikliği, emilim bozukluğu gibi nedenler ishale yol aça*bilir. Örneğin çocukta meyve yiyince ishal oluyor, meyve ye*mediği zaman sorun olmuyorsa; meyveleri sindiren enzimler*de bir eksiklik olduğu düşünülür.

  DİKKAT: İshal ile birlikte kusma varsa çocukta süratle sıvı kaybı gelişeceğinden tedavi için mutlaka bir çocuk doktoruna götürmek gerekir.

  İshal sırasında çocukta huzursuzluk ve halsizlik olması, dil ve dudakların kuru olması, bıngıldağı kapanmamış çocuk*larda bıngıldağın her zamankinden çökük olması, gözlerinde çökme olması, idrar miktarının azalması, karın derisi başparmak ve işaret parmağı arasında sıktırıldığında oluşan deri kıvrımının hemen düzelememesi çocukta sıvı kaybı olduğunu gösteren belirtilerdir. Gecikmeden çocuk doktoruna gidilmeli*dir.

  Hastanın ateşinin yüksek olması, şuurunun bulanık olma*sı, inlemesi, etrafa ilgisiz olması da acilen doktora gitmeyi ge*rektirir.

  İshal sırasında aralıklı tekrarlayan karın ağrıları ve kus*mayı takip eden 2-3 saat, bazen 24 saat sonunda sanki çilek jölesini andıran koyu kırmızı bir madde dışkıyla çıkarılabilir. Bu durum bağırsağın bir kısmının kendinden hemen sonraki bağırsak boşluğu içine girip boğulduğunun belirtisidir. Cerra*hi girişim gerektirebilir.


   
İshal sebepleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İshal

  İshal

  İshal Nedir ? İshal kısaca sulu dışkı yapmak demektir. İshal genellikle aniden başlar ve dışkı sayısında artma ( günde 3 kezden fazla ) ile kendini gösterir. Çocukluk çağında en sık 0-5 yaş döneminde ishal görülür. Çünkü Kusma ve ishal Akut Gastroenterit adı verilen aynı hastalığın bulgularıdır. İshali olan çocukların hemen hepsinde kusmada olur ve bazen Akut Gastroenterit’in tek bulgusu...
 2. İshaller

  İshaller

  İshaller -------------------------------------------------------------------------------- Tüm dünyadaki ölüm nedenlerine bakıldığında ishaller ikinci sırada yer almaktadır. Gelişmemiş ülkelerde ise en sık ölüm nedenleri arasındadır. Asya, Afrika ve Latin Amerika’da her yıl 4,600,000-6,000,000 çocuğun ölümüne yol açmaktadır. İshal en ağır biçimde çocuk ve yaşlıları etkilemekte. Ülkemizdeki...
 3. Yaz ishali yaz ishalleri

  Yaz ishali yaz ishalleri

  İshal nedir? : İshal, dışkılama sayısında artışla beraber, dışkının şekilsiz bir hal alması olarak tariflenir. Normalde dışkı kuru ve şekilli iken, ishal durumunda içerdiği su miktarı artarak şekilsiz olur. İshal nedeniyle barsak hareketleri artar, normal süreden daha kısa aralıklarla dışkılama ortaya çıkar. Örneğin günde bir kez katı, şekilli dışkılaması olan bir kişi, günde 3-4 kez veya çok...
 4. ishal

  ishal

  Malı, zamanı ve diğer imkanları çokça israf etmeye delalet eder.İnanılmayacak kadar bol para, servet, zenginliktir.Bir kimsenin rüyasinda kendisini ishal olmus görmesi, fazla cömertligine, kabiz olmus görmesi ise hasisligine delalet eder. Bir baska rivayete görede: Rüyada kendisini ishal olmus görmesi, malini çokça israf edecegine ve kabiz görmesi ise cimrilige isaret eder
 5. Karın Ağrısı Ve İshal Nedenleri

  Karın Ağrısı Ve İshal Nedenleri

  Karın Ağrısı Ve ishal Sebepleri, Karın Ağrısı Ve ishal Nedenleri, Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu yazımızda bizden sabahları ishal ve karın ağrısı sebepleri hakkında bilgi isteyen misafirimiz için karın ağrısı ve ishal nedenlerini konu alıyoruz arkadaşlarım. 'Karın ağrısı genellikle hastalarımızda sıkça karşılaştığımız bir bulgudur. Mutlaka önemsenmesi gerekir ve ciddiye alınmalıdır. Niye?...

Sayfayı Paylaş