Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  İslam da Temizlik

  Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  islamiyete temizlik islamiyette temizlik islamda çeşitleri islamda Büyük İslâm dini, insanları yükseltir, insanları melekler gibi temiz bir hayata kavuşturur, insanların ruhlarını manevî duygularla aydınlatır. Bütün kâinatın yüce yaratıcısına kulluk ve ibadet görevinde bulunmalarını emreder.

  İkramı bol olan ezelî yaratıcımızın manevî huzurunda kabul edilmek, insan için ne büyük bir nimet, ne büyük bir şereftir. İşte ibadet ve itaat, insana bu nimet ve şerefi kazandırır.

  Uyanık bir ruhun ferahlığı, sağlam düşünceli bir insanın kalben huzuru, gerçek bir neş'eye ve bir mutluluğa kavuşması, ancak Yüce Allah'a ibadet sayesinde elde edilir.

  İbadet ve itaat zevkinden yoksun olanlar, kendi yaratılışlarındaki hikmetten habersiz olan zavallılardır.

  Yüce Allah'a kulluk ve ibadette bulunmayanlar, borçlu oldukları şükür görevini terk etmiş, sonsuz âhiret hayatlarını tehlikeye düşürmüş mutsuz kimselerdir.

  Hiç şübhe yok ki, insanların mutluluk ve selâmeti, gerçek varlığı, Yüce Allah'a güzel niyet ve samimi bir kalb ile ibadet ve itaat etmekle kazanılmış olur. İbadetlerin bir kısmı da temizliğe ve pâklığa bağlıdır.

  Müslümanlık, temizliğe büyük bir önem vermiştir. Taharet, maddî ve manevî kirlerden arınmak demektir. Bir kısım ibadetlerin şartı, başlangıcı, anahtarıdır. Temizlik bulunmadıkça bu ibadetler yerine getirilemez. Temizlik bulunmadıkça insan Yüce Allah'ın manevî huzuruna giremez. Nitekim bir hadis-i şerifte: "Temizlik imandandır," buyurulmuştur.

  Diğer bir hadis-i şerifde de: "Namazın anahtarı temizliktir " buyurulmuştur.

  Aynı zamanda temizlik sağlık için yararlıdır. Rızkın çoğalmasına sebeb olur. Nitekim bir hadis-i şerifde: "Temizliğe devam et ki, rızkına genişlik verilsin" buyurulmuştur.


  (Alıntıdır )

   
İslam da Temizlik konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Temizlik, Gusül, Abdest ile ilgili Hadisler

  Temizlik, Gusül, Abdest ile ilgili Hadisler

  abdest ile ilgili hadisler abdestle ilgili hadisler temizlikle temizlik ile hadisi şerifler temizlik ALLAH Resûlü sallALLAHu aleyhi ve sellem buyurdu: "Temizlik îmanın yarısıdır. "Elhamdülillah" mizanı doldurur. "SübhanALLAHi velhamdülillahi" göklerle yer arasını doldurur. Namaz nurdur, sadaka delildir, sabır ışıktır. Kurân ise, ya lehine, ya da aleyhine bir kanıttır....
 2. temizlik sonrası da elleriniz güzel olabilir

  temizlik sonrası da elleriniz güzel olabilir

  temizlik yaparken taktığınız eldivenler tahriş eder cildi bundan dolayı size bir krem öneriyorum:) 1 tatli kaşığı kil 1 tatlı kaşığı kayısı yağı 2 adet yumurta sarısı 1 tatlı kaşığı lavanta yağı bunu temizlikten önce yapıp ellerinize sürüyorsunuz sonra eldiveni takıp temizliğinizi yapın, emizliğiniz bitip eldiveni çıkarttıktan sonra ellerinizi yıkayın elleriniz yumuşacık oluyor..
 3. İslamda temizliğin önemi

  İslamda temizliğin önemi

  Vücudun ve ruhun maddi ve manevi kirlerden arınmasını ve yaratılıştaki paklığın korunmasını ifade eden temizlik, Yüce Yaratıcı'nın koyduğu kanunların, düzenin ve fıtrî prensiplerin başında geliyor. Temizlik İslam dininde daha çok taharet kelimesi ile ifade edilir. Taharet" sözlükte kötülükleri terk etme ve onlardan uzak durmadır. Dini terminolojide ise namaza engel olan hades ve...
 4. İslamda temizliğin önemi 2

  İslamda temizliğin önemi 2

  İslam'ın esasları bütün hayatı kapsadığı için, bu esaslarda bazen insanların en özel mahrem görünen durumlarına dikkat ediliyor. Tuvalet edebi ile ilgili olarak hadislerde ve fıkıh kültüründe bazı kural ve tavsiyelerin olması buna örnektir. Tuvalate girerken üzerinizde Ayet yazılı kolye, yüzük ve benzeri şeylerle girmeyin . Tuvalete girmeden önce Bismillah diyip Allahümme innî eûzü bike...
 5. İslamda temizlik Mümin çevresini temiz tutmalı

  İslamda temizlik Mümin çevresini temiz tutmalı

  Yüce Allah kainattaki her şeyi fevkalade bir düzen, ahenk ve denge içinde yaratmıştır. İnsanı yaratıkların en şereflisi olarak tanımlayan Kur’an, kainattaki her şeyi de insanın emrine vermiş, kainattaki bu eşsiz ahenk ve dengeyi korumayı emrederken, bunları bozacak ve tahrip edecek tutum ve davranışlardan sakındırmıştır. Çevre geniş kapsamlı bir kelimedir. Çevre denilince ilk akla gelen...

Sayfayı Paylaş