Etiketler:
 1. melegimeren

  melegimeren Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  22 Şubat 2008
  Mesajlar:
  750
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  İslamiyete göre israf neden yasak

  Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında melegimeren tarafından paylaşıldı.

  islamiyette hamilelik islama göre israf islamiyette israf dinimize göre Nasıl ki, içki ve eroin gibi haram olan israflara girmek beden sağlığını bozuyorsa, ihtiyaç fazlası tüketim de kainatın dengesinin bozulmasına sebep oluyor. Gereksiz yere tüketilen her litre su, alınan fazladan her kıyafet, küremizi daha fazla ısıtıyor ve hem onda yaşayanlara hem de o yaşayanları Yaratan’a karşı büyük bir zulüm oluyor. Efendimiz’in (a.s.m.) lüks içinde yaşadığı için bir sahabenin namazını kılmayacak kadar önem verdiği israf hem Kur’an’da hem de hadislerde katî bir şekilde yasaklanmıştır.
  İsraf, "yeme, içme, giyim kuşam, alış veriş, uyku ve istirahat, hatta konuşup yazmak gibi her türlü hâl ve davranışta sınırı aşmaktır" diye tarif ediliyor. Âyet ve hadislere baktığımızda, bütün israfların yasaklandığını, bazılarının haram, bazılarının da mekruh sayıldığını görüyoruz.
  Peki, israf neden yasaklanmış ve bu yasağın hikmetleri nelerdir? Başta Üstad Bediüzzaman’ın İktisat Risalesi olmak üzere İslâmî kaynaklarda özetle şu cevaplara rastlıyoruz:
  İsraf, öncelikle kâinattaki hikmete zıttır. Çünkü kâinat tam bir hikmetle yaratılmış ve hiçbir şeyde asla israfa yer verilmemiştir. Meselâ, kafamıza o kadar çok organ ve parça yerleştirilmiş ki, sayısız görevleri başarıyla görüyorlar. Şayet her birine tırnak kadar bir yer verilseydi, kafamız Ağrı Dağı gibi büyük olurdu. Hâlbuki öyle olmamış, her biri maksada ne kadar yarayacaksa, ona o ölçüde yer verilmiş. Hiçbir şekilde israfa gidilmemiştir.
  İşte bizden istenen de, kâinata konan bu hikmete uymak. Meşru maksatlarımızı görecek ölçü ne kadarsa, o ölçüde tüketmek ve sınırı aşmamak.
  İsraf nimeti küçümsemektir
  İsraf, şükre de zıttır. Bunu vicdanımızla da hissedebiliriz. Meselâ, birine bir hediye verilse, o da verenin gözü önünde onu çöpe atsa; hiç şüphesiz o hediyeyi küçümsemiş olur. Hatta diliyle teşekkür etse bile, bu tavrıyla teşekküre zıt bir davranış sergilemiş olur.
  Cenâb-ı Hakkın sonsuz rahmetiyle verdiği nimetleri israf etmek de, o nimetleri küçümsemek anlamını taşır. Hem israf kanaatsizliği doğurduğu için çalışma şevkini kırar. İnsanı tembelliğe atar. Şükredeceği yerde devamlı şikâyetçi olur.

  Ayrıca israf, Cenâb-ı Hakkın ihsan ettiği nimeti küçümseme anlamını taşıdığı için de, o nimetten mahrum olmaya sebep olur. Sonra israf, nimetlerdeki İlâhî rahmete karşı bir saygısızlıktır. Çünkü insanlar bile, acıdığı muhtaç birisine bir miktar para verse, o da o parayı kumara verse, elbette onlar bundan hoşlanmazlar. "Acıdık, para verdik. O da bizim merhametimizi kötüye kullandı, saygısızlık etti" derler.
  İsraf, aynı zamanda bereketsizliğin de sebebidir.
  Manevî bir dilencilik
  Ayrıca israf, beden ve çevre sağlığını da bozan sebeptir. Nasıl ki, fazla yiyip içmek, içki ve eroin gibi haram olan israflara girmek beden sağlığını bozuyorsa, ihtiyaç fazlası tüketim de çevre dengesinin bozulmasına sebep olur (Aşırı tüketimin çevre dengesini ne kadar bozduğunu, artık ilim adamlarından sıradan insanlara kadar herkes tartışıyor).
  Hem israf, manevî dilencilik zilletine düşüren bir sebeptir. Yani insan, gelenek görenek gibi sebeplerle zorunlu ihtiyaç olmayan şeyleri alıp tüketmeye başlarsa, gelir gider dengesi bozulur. Başkalarından borç para almaya kendini mecbur hisseder ve manevî dilenciliğe ve sefalete düşer.


   
  smiley bunu beğendi.
 2. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: İslamiyete göre israf neden yasak
  evet canım çok doğru güzel bir konu emeğine sağlık canım benden sana rep
   
 3. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre
  Ce: İslamiyete göre israf neden yasak
  emegine saglik canim cok guzel paylasim
   
 4. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany
  Ce: İslamiyete göre israf neden yasak

  çok güzeldi paylaşım teşekkürler
   
 5. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Ce: İslamiyete göre israf neden yasak
  paylaşım icin teşekkürler emeğine sağlık benden de rep :)
   
 6. melegimeren

  melegimeren Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  22 Şubat 2008
  Mesajlar:
  750
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: İslamiyete göre israf neden yasak

  cooook teşekkür ederim hepinize faydalı olduysam ne mutlu bana
   
 7. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: İslamiyete göre israf neden yasak

  emeğine sağlık
   
 8. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Bence daha iyi olabilirdi.Ama emeğine sağlık.Yine de güzel olmuş.
   
 9. smiley

  smiley Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  3 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  1.543
  Beğenilen Mesajlar:
  924
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  Eskisehir
  emegine saglik canim cok dogru... bilerek yada bilmeyerek cok israf ettimiz seyler var... söyle bi ayakkabi dolabina bakinca, yada buz dolabina, yada evde göz gezdirmek yetiyor aslinda ne kadar israf ettimiz...
   
İslamiyete göre israf neden yasak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. israf

  israf

  Zamanını ve maddi imkanını sorumsuzca harcağıdığını görmek AllahTeala'nın gazabına, yoksulluğa düşmeye yahut ishal olmaya delalet eder.
 2. İsraf Nedir

  İsraf Nedir

  merhaba arkadaşlar İsraf Nedir ve Peygamber Efendimizin bu konuda ki tutumu nelerdir acaba bilen var mı ? Bu konuyla alakalı hadis yada israfla ilgili bir ayet varsa paylaşın lüotfen.
 3. İslamiyete Göre Ana Baba Hakkının Önemi

  İslamiyete Göre Ana Baba Hakkının Önemi

  İslamiyette Anne Baba Hakkı nedir Ana Baba Hakkı İle İlgili Ayetler‎ Her zman söylemez miyiz melekler, anne babamızın hakkını nasıl öderiz diye :) Ödeyemeyiz. İslamiyete göre ne yapsak ana babamızın hakkını ödeyemeyiz. Gerçekten de bizlerin hayatta olmasına vesile olan, bizlere kolk kanat geren, besleyip büyüten, herşeylerini bize adayan anne babalarımızın kıymeti paha biçilemezdir. Bu...
 4. İslamiyete Göre Evlilik Kuralları Nelerdir ?

  İslamiyete Göre Evlilik Kuralları Nelerdir ?

  islamiyette evlilik kuralları islamiyete göre evlilik Sevgili melekler, İslam dini her konuya getirdiği düzenlemelerle hiçbir taraf madur olmayacak şekilde hakları sahiplerine dağıtmıştır. Buna en güzel örnek islamiyette evlilik kuralları içinde karı kocaya verilen haklardır. Bu yazımızda İslamiyette evlilik kuralları ve İslamiyete göre evlilik konularında sizlere ayrıntılı bilgiler içeren...
 5. Dinimizde israfın hükmü nedir?

  Dinimizde israfın hükmü nedir?

  Malı, dinin ve mürüvvetin uygun görmediği yerlere dağıtmaya israf denir. Mürüvvet, faydalı olmak, iyilik yapmak arzusudur. Dine uymayan israf, haramdır. Mürüvvete uymayan israf tenzihen mekruhtur. İsraf, malı helak etmek, faydasız hâle getirmek, faydalı olmayacak şekilde sarf etmektir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: (İktisat eden zenginleşir, israf eden fakirleşir.) [Bezzar] İsrafla...

Sayfayı Paylaş