Etiketler:
 1. LaViNYaM

  LaViNYaM >>>ιкιz αηηєѕι<<< Yetkili Kişi

  Kayıt:
  23 Kasım 2010
  Mesajlar:
  6.355
  Beğenilen Mesajlar:
  824
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  Antalya

  İşte Çarkıfelek Çiçeği Ve Faydaları...

  Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında LaViNYaM tarafından paylaşıldı.

  Çarkıfelek Çiçeği Faydaları Çarkıfelek Çiçeği
  Çarkıfelek çiçeğini hiç duydunuz mu?

  Eğer duymadım diyorsanız benim gibi işte çarkıfelek çiçeği hakkında bilgi ve nerelerde kullanıldığı hakkında detaylı bilgiyi sizinle aşağıda paylaştım....Uykusuzluk problemi çekenler için iyi geleceğe benziyor bu çiçekli bitki....Bakalım çarkıfelek çiçeği nasıl bişeymiş....  < Konu Resmi..>
  Çarkıfelek çiçeği, saat çiçeği olarak da bilinir. Anavatanı Güney Amerika olan bitkinin ülkemizde yetişen türleri de var ama bunlar şifalı özellik taşıyan türler değil. Bitkinin kiviye benzeyen bir meyvesi oluyor,içi kivi gibi, fakat daha sıvı ve bol çekirdekli ve çekirdekler daha iri.

  Tıbbi Kısımları

  Bitki meyveleri olduktan sonra bütünüyle toplanıp kurutulur,yaprakları ayrıca toplanabilir.

  İçerdiği Aktif Maddeler

  Alkoloidler, kumarin, glukoz, harmalol, maltol, rafinoz, scopoletin, steroller, viteksin, apijenin, flavonoidler, reçine, harman alkoloidleri (passiflorine, aribine, loturine, yageine), saponaretin, stigmasterol, sükroz, karbonhidratlar, fruktoz, harmalin, harmin, orientin, saponarin, sitosterol, ambeliferon maddelerini içerir.

  Çarkıfelek çiçeği en çok sakinleştirici olarak kullanılır. Bitki bir nörotransmiter olan gamma aminobutirik asit (GABA) seviyesini artırır. Nörotransmiterler beyin hücreleri arasında iletişimi sağlayan kimyasallardır. GABA transmiteri stresle ilişkili mesajların merkezi sinir sistemindeki reseptörlere ulaşmasını engeller ve rahatlamaya neden olur.

  İçeriğindeki harmaloidler depresyonla ilişkili bazı enzimleri bloke eder. Dopamin,norefinefrin ve serotonin gibi anti stres nörotransmiterlerin aktivitesini artırır.

  Şifalı Özellikleri

  Çarkıfelek çiçeği teskin edici ve uyku verici etkiye sahiptir. Bu özellikleri insan ve hayvanlar üzerinde yapılan bir çok deneyle kanıtlanmıştır. Uyumayı engelleyen sinirsel semptomlar bitkinin sindirimiyle diner,çabuk,dinlendirici,deliksiz ve derin uykuya geçilir.

  İspanyol kaşifler Peru ve Brezilya yerlilerinden bitkinin teskin edici olarak kullanıldığını öğrendiler. Bitkiyi İspanya'ya götürdüler ve oradan bütün Avrupa'ya teskin edici bir bitki olarak yayıldı. Enteresandır,Amerika bitkinin teskin edici özelliğini Avrupa'dan sonra öğrendi.

  Bugün dünya üzerinde 400 den fazla türü vardır. Etkin maddeleri kabaca alkoloidler ve flavonoidler olarak sınıflandırılabilir. Çarkıfeleğin dekoksiyonu(kaynama suyu) bronşial astım tedavisinde başarıyla kullanılmıştır. Bitki Avrupa ve Amerika'da yanık tedavisinde kullanılmıştır.Kompresleri iltihaplar üzerinde etkilidir.

  Passiflora edulis adlı türünün yaprakları güney Amerika'da idrar söktürücü olarak ve basura karşı kullanılır. Brezilya'da passiflora incarnata türü kas gevşetici ve teskin edici olarak kullanılır. Kuzey Amerika'da ağrı kesici ve antikonvülzan olarak kullanılır.Tetanoza karşı bazı başarılar tespit edilmiştir. İtalya'da çarkıfelek çiçeği,güzelavrat otu ve lobelya ile birlikte astım tedavisinde kullanılmıştır. Polonya'da aşırı heyecan durumuna karşı geliştirilen bir ilaçın terkibinde çarkıfelek çiçeği de vardır..

  Pasiflora sinirli, çabuk heyecanlanan çocukların tedavisinde, kalp hastalıklarında, bronşial astımda, dolaşım sorunlarında, uykusuzlukta, menopoz sendromlarında, konsantrasyon sorunlarında kullanılır.

  Çarkıfelek çiçeğinin yan etkisi yoktur. Sentetik uyku ilaçlarının yan etkileri çarkıfelek çiçeğinde görülmez, sabah sersem gibi baş dönmeleriyle değil gayet enerjik ve sağlam olarak uyanırsınız. Prokarbazin antineoplastik ilaçlarla beraber kullanılmamalıdır.

  Kullanımı

  Çayı:1 çay kaşığı kuru bitki 1 bardak kaynar suyla 10 dakika demlenir. Yatmadan 2 saat önce içilir.


   
İşte Çarkıfelek Çiçeği Ve Faydaları... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çarkıfelek Çiçeği

  Çarkıfelek Çiçeği

  Çarkıfelek Çiçeği (Passiflora Caerulea) Anavatanı Amerika'nın tropikal bölgeleridir. Dünyaya yayılmış 400 civarında türü vardır. Bu bitkinin 5-7 parçalı almaşık dizili, koyu yeşil renkli yaprakları; yaz ve sonbahar mevsimlerinde tekerlek biçiminde erguvani renkte açan iri ve gösterişli çiçekleri vardır. Yetiştirilmesi ve bakımı oldukça kolaydır....
 2. Çarkıfelek ve Faydaları

  Çarkıfelek ve Faydaları

  Çarkıfelek (fırıldakçiçeği) : Çarkıfelekgillerden; çiçekleri tekerlek biçiminde, sarmaştığı için duvar kenarlarına ve kameriyelere ekilen bir çeşit süs bitkisidir. Hekimlikte yapraklarının üst kısımları kullanılır. Faydası : Çarpıntıyı keser. Yüksek tansiyonu düşürür. Spazmları çözer. Uyku verir
 3. Mine Çiçeği ve Faydaları

  Mine Çiçeği ve Faydaları

  mine çiceği mine çiçeği bakımı çiçekler ve faydaları çiçeğinin bakımı Mineçiçeği (kanotu) : Mineçiçeğigiller familyasından; gövdesi dört köşeli, sapsız yaprakları tüylerle örtülü, otsu bitki veya ağaçcıktır. Çiçekleri başak durumundadır. Renkleri eflatun veya bazen de alacalıdır. Yurdumuzda yetişen verbana officinalis denilen türü 30-80 cm boyunda, bir veya birçok yıllık otsu bir bitkidir....
 4. Çarkıfelek Çiçeği (Passiflora Caerulea)

  Çarkıfelek Çiçeği (Passiflora Caerulea)

  passiflora caerulea Anavatanı Amerika'nın tropikal bölgeleridir. Dünyaya yayılmış 400 civarında türü vardır. Bu bitkinin 5-7 parçalı almaşık dizili, koyu yeşil renkli yaprakları; yaz ve sonbahar mevsimlerinde tekerlek biçiminde erguvani renkte açan iri ve gösterişli çiçekleri vardır. Yetiştirilmesi ve bakımı oldukça kolaydır. Tohumları ve gövde çelikleri ile veya bitkinin bölünüp...
 5. Zambak Çiçeği ve Faydaları

  Zambak Çiçeği ve Faydaları

  Zambak Çiçeğinin Faydaları Zambak Çiçeğinin Yararları nelerdir Zambak Faydaları Görsel olarak göz zevkimize hitap eden zambak çiçeğinin alternatif tıp tedavilerinde ki kullanım alanları ve faydaları ile ilgili bilgilerimiz şöyle melekler :) Zambak Çiçeği ve Bitkisi: 1 metreye kadar uzayabilen dik gövdeli, iri ve güzel çiçekler açan bir bitkidir Beyaz, kırmızı, mor, siyah, sarı gibi...

Sayfayı Paylaş