1. fırtına

  fırtına Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Ekim 2008
  Mesajlar:
  2.735
  Beğenilen Mesajlar:
  28
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul

  İyi maaş zammı almanın 5 temel yolu

  Konu, 'Ekonomi iş dünyası' kısmında fırtına tarafından paylaşıldı.

  rüyada maaşa zam almak rüyada patronla konuşmak patronla konuşmak eski iş teklifi almak Krizde zam mı olur?" diyenlere kulağınızı tıkayın. Maaş zamlarının en fazla merak edildiği bu dönemde pazarlık şansınızı artıracak bu ipuçları aklınızda bulunsun.Özellikle yılın bu zamanında maaş zamları her zaman en çok merak edilen ve konuşulan konudur. İşverense bu karar sürecinde açık olmayı tercih etmez. Peki, maaş zamlarına nasıl karar veriliyor? Bu konuda kapalı kapılar ardında tutulan sırlar neler ve bunları nasıl avantaja çevirirsiniz? İşte pazarlık şansınızı artıracak beş tüyo…

  1. Zam oranları düşük, performansınıza dikkat edin
  Uluslararası insan kaynakları derneği WorldatWork’ün bu yıl 35’incisini gerçekleştirdiği “WorldatWork Salary Budget Survey” adlı araştırmaya göre 2008’de maaş bütçelerindeki net artış yüzde 3.9 olarak gerçekleşti. Bu oranın 2009’da da aynı kalacağı tahmin ediliyor.

  Bu, maaşlardaki ortalama artışın da bu seviyelerde olacağı anlamına geliyor. WorldatWork yetkililerine göre performans değerlendirmelerinde üstte olanlar için bu oranın çıkabileceği en yüksek rakam yüzde 5. Performansı düşük çalışanlarda ise maaş artışı yüzde 2 ya da altında bir oranda gerçekleşecek.
  İK danışmanlık şirketi Recruit Right’ın kurucularından ve “The HR Answer Book: An Indispensable Guide for Managers and Human Resources Professionals” adlı kitabın yazarı Rebecca Mazin, “Çoğu kişi yüzde 6 ila 8 arası artış bekliyor ancak çok az kişi bu artışları alabiliyor” diyor.


  Bu bilgi, her ne kadar kayda değer bir rakama eşit olmasa da örneğin yüzde 4 gibi bir artışı sindirebilmek açısından önemli. Aynı zamanda patronunuzun size değer verdiği anlamına geliyor. Bunun üzerinde herhangi bir oran sizin performans değerlendirmelerinde üst sıralarda olduğunuz anlamına geliyor.
  2. Maaş pazarlığına girmeden önce zam oranları ile ilgili bilgi toplayın
  Bu gün internet gibi yaygın mecralar başta olmak üzere maaş artışları ile ilgili bilgiye ulaşmak oldukça kolay. Ancak bu patronunuzun yaşadığınız şehirde ve sizin konumunuzda çalışan birinin ortalama maaşını bildiği anlamına gelmez. Eğer bir araştırma yapar ve maaşınızın anormal derecede düşük olduğunu ortaya çıkarırsanız yıllık artışınız ile ilgili patronla konuşma zamanı geldiğinde, ya da yeni bir iş teklifi aldığınızda elinizde iyi bir pazarlık unsuru olabilir. Patron rakip şirketlerin daha çok ödediğini anladığında sizi kolaylıkla kaybedebileceğinin farkına varacaktır.

  About.com-Guide to Career Planning’ten Dawn Rosenberg, “Pazarlığa oturmadan elinizde bazı veriler olmasında fayda var. En azından geçerli oranların ne olduğunu bilmelisiniz. Böylelikle en azından tuhaf biri olmadığınız ya da saçma bir istekte bulunmadığınızdan emin olursunuz” diyor.

  3. Çoğu yöneticinin hafızası zayıftır. Başarılarınızı hatırlatın
  Maaş artışları yıllık olarak yapılır. O yüzden tüm sene içerisinde gerçekleştirdiğiniz başarıları kaydetmek çok önemli. Sekiz ay önce gerçekleştirdiğiniz o büyük projeyi patronun kendiliğinden hatırlamasını beklemeyin. Bir hesap çizelgesi ya da e-posta dosyası yardımıyla başarılarınızın belgesini tutun. Böylelikle zamanı geldiğinde maaş artışı için elinizde önemli bir koz olacaktır.
  Şirkete yaptırdığınız bir tasarruf ya da kazandırdığınız paralar ile ilgili başarılar altını çizmek için uygun olanlar. Özellikle de gerçek rakamlar varsa. Birçok çalışan için olduğu gibi eğer bu mümkün değilse, yöneticileriniz ya da iş arkadaşlarınızdan aldığınız herhangi bir övgü, müşterilerden gelen özel bir teşekkür yazısı gibi normal görevlerinizin üzerine çıkan herhangi bir durumu bir yere not etmeyi unutmayın.

  4. Maaş artışının her zaman yöneticinizin elinde olmadığını göz ardı etmeyin
  Bir şirketteki tüm çalışanlar için maaş artışları ile ilgili kararlar çoğu zaman üst yönetim kademelerinde alınıyor. O yüzden de her ne kadar yukarıdaki tüyoların hepsini yerine getirseniz de yöneticinizin maaş artışınızda rolü minimum olacaktır. Mazin, son zamanlarda danışmanlık yaptığı bir sivil toplum kuruluşunda yönetim kurulunun istisnasız her çalışana aynı maaş zammının yapıldığını söylüyor.
  Bu durumda yapabileceğiniz çok fazla şey yok ancak eğer bu durum sizi tatmin etmiyorsa belki de yeni bir iş aramanın zamanı gelmiş olabilir.

  5. İstifa kozunu kullanın ancak çok riskli olduğunu unutmayın
  Eğer çok iyi bir maaş zammı alacağınızı umduysanız ya da zam oranından tatmin olmadıysanız, yeni bir iş aramaya başlayabilirsiniz. Çoğu insan için kariyerleri boyunca aldıkları en iyi maaş artışı iş değiştirirken ya da boşuna umutlandırsa da iyi bir iş teklifi aldıklarında meydana gelir.

  Bazen yeni iş teklifinizden mevcut patronunuza bahsetmek iyi bir pazarlık unsuru olabilir. Sizi ellerinde tutmak için aldığınız tekliftekiyle aynı maaşı vermek isteyebilirler. Mazin’e göre bu her zaman böyle olmuyor. O yüzden de geri tepecek bir plan yapmayın. İstifa kozunu kullanmadan önce bu yeni işi çok istediğinizden ve bunun için mevcut işinizden rahatlıkla ayrılabileceğinizden iyice emin olun. Mazin, “Eğer bunu yapayı kafaya koyduysanız doğru nedenlerle yapın” diyor.


   
İyi maaş zammı almanın 5 temel yolu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İyi Maaş Almanın İpuçları...

  İyi Maaş Almanın İpuçları...

  MAAŞI TARTIŞMAKTAN ÇEKİNMEYİN! Ancak pazarlık konusunda dünyanın en yetenekli insanı olmasanız da yapabilecekleriniz var. İşin uzmanları bir iş görüşmesinde maaş konusunun kimin tarafından gündeme getirilmesi gerektiğinden alacağınız ücreti nasıl maksimize edeceğinize kadar bir dizi konuda öneri bulunuyor... • Size teklif edilen ücreti hiç karşı çıkmadan hemen kabul etmek zorunda...
 2. 2011 işsizlik maaşı zammı

  2011 işsizlik maaşı zammı

  işsizlik maaşı zammı 2011 yılıda işsizlere nekadar zam yapıldı tam olarak bir tutar var mı
 3. Memur Zammı 2012 maaşları

  Memur Zammı 2012 maaşları

  2012 Memur Zammı Memur Zammı 2012 Merhaba Sevgili Melek'ler ve bizi ziyaret eden siz sevgili memur misafirler... Bu sayfamızda 2012 yılında memur maaşlarına zam konsunu paylaşıyoruz sizlerle... Yeni katsayılar, memur maaşlarına yüzde 2,68′lik enflasyon farkını yansıtacak. Söz konusu düzenlemelerin ardından aile ve çocuk yardımı almak kaydıyla müsteşar maaşı, 6 bin 472 liradan 6 bin 649...
 4. 2012 emekli maaş zammı

  2012 emekli maaş zammı

  2012 emekli maaş hesaplama emekli maaş zammı 2012 Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu yazımızda emekli vatandaşlarımız için, 2012 yılında ki emekli maaş zamları hakkında merak edieln bilgileri konu alıyor ve sizlere gerekli tüm bilgileri aktarıyoruz. Emeklilerin merakla beklediği intibak düzenlemesi için geri sayım başladı. Düzenleme TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ele alındı. Tasarıya...
 5. 2012 Memur Maaş Zammı Mayıs'ta

  2012 Memur Maaş Zammı Mayıs'ta

  2012 Memur Maaş Zammı 2012 Memur Maaş Zammı ne zaman Memur Melek'lerimize fve memur olan tüm vatandaşlarımıza duyrulur; 2012 memur maaş zammı Mayıs ayı'nda ödeniyor arkadaşalrım. İşte size detaylı haber; 2012 Memur Maaş Zammı Mayıs'ta Memur, sözleşmeli personel ve memur emeklilerinin 2012 zammı için beklenen adım atılıyor. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu bünyesinde oluşturulan Alt...

Sayfayı Paylaş