1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  iyiliğe kötülükle karşılık verme

  Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  İyi kalpli çalışkan bir adam, her sabah evinden çıkar, hükümdarın sarayının önünden geçen yoluna devam ederken, hükümdar bu çalışkan adama bir altın verirmiş.
  Kendi kazancını yemeyi, başkasının yardımını almamayı prensip olarak kabul eden kanaatkâr adam, bu bir altını getirir, yol kenarında bekleyen bir dilenciye verirmiş.
  Bir gün dilenci:

  – Efendi, demiş, siz her sabah bana bir altın veriyorsunuz; acaba çok mu zenginsiniz?
  İyi niyetli adam:

  – Hayır, demiş. Ben sandığınız kadar zengin değilim. Fakat her sabah erkenden namazımı kılar, işime gitmek üzere yola çıkarım. Benim bu hareketimi beğenen hükümdar da yolumun üzerine adam çıkarıp bana bir altın verdirir. Ben de onu getirip senin gibi muhtaç bir fakire veririm.

  Bunu duyan dilencinin kalbine kıskançlık ateşi düşmüş. Adam gittikten sonra derhal hükümdarın sarayının yolunu tutmuş:
  – Padişahım, demiş, siz her sabah yoldan geçen bir adama bir altın veriyorsunuz, ama o bu paraları kötü yerlerde harcayıp, israf ediyor. Ona vereceğiniz bu yardımı fakire ihsan buyursanız daha isabetli yere yardımda bulunmuş olursunuz, ben kötü yere harcamam!..
  Bu haber hükümdarı kızdırmış:

  – Sen git, ben ona lâyık olduğu cezayı veririm, diyerek dilenciyi savmış.
  Ertesi sabah iyi niyetli adam yine sarayın önünden geçerken, bu defa eline bir zarf tutuşturmuşlar ve şunları da ilâve etmişler:
  – Siz her sabah buradan geçerken bir altın almaktan belki utanıyorsunuz. İyisi mi, bu zarfı alın ve falanca fırına uğrayın, orada size lâyık olduğunuz muamele yapılacaktır.

  Adam tevekkül içinde zarfı alıp açmadan yine dilenciye gelmiş ve:
  – Buyur, bu sabah da bana böyle bir zarf ikram ettiler, demiş.
  Dilenci, buna çok sevinmiş:


  – Teşekkür ederim, zaten ben her sabah ekmek ihtiyacımı temin edecek bir yer arıyordum. Hükümdarın bu mektubuyla bana fırında her sabah bir ekmek ikramında bulunurlarsa işim yolunda sayılır, diyerek koşup fırıncıya gitmiş ve hükümdarın mektubunu vermiş.
  Mektubu okuyan fırıncı:

  – Dur hele, şu ekmekleri çıkarayım da, diyerek fırını boşaltmış, iyice soğumadan adamı fırının içine sokup ağzını kapatmış. Sonra da:
  – Nasıl, hükümdarın yardımını kötü yerlere saçar mısın? demiş.
  Kızgın fırının içinde feryadı basan dilencinin sesini duyanlar, gidip hükümdara fırıncının adam yaktığını söylemişler. Olay yerine gelen hükümdar, içeride dilencinin bulunduğunu anlayınca şöyle konuşmuş:


  – İnsanlar zalim, fakat kader âdildir. Ben senin, yardımı kötü yere harcıyor, demen üzerine o adamı cezalandırmak için yazmıştım bu mektubu. Demek cezaya lâyık olan o değil senmişsin! Anlaşılan, o adamı yakmak bir zulümdü. Çünkü suçu yoktu. Asıl suçlu sendin, nitekim Allah adaletini gösterdi, benim suçlu sandığımı kurtardı, lâyık olanı cezalandırdı. Sen burada lâyık olduğun kadar cezanı çek, kendine ekmek uzatan eli ısırmayacak bir insafı elde edinceye kadar bekle, sonra tövbe edip çık!
  Kendine günde bir altın yardımda bulunan adama duyduğu hased yüzünden fırında kavrulan hasedci, tövbe eder, hasedi bırakarak bu hâdiseden ders alır, bir daha iyiliğe kötülükle karşılık vermez, nankörlük etmemeye Nasuh tövbesi eder.


   
 2. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: iyiliğe kötülükle karşılık verme
  emeğine sağlık
   
iyiliğe kötülükle karşılık verme konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İyİlİĞe KÖtÜlÜkle KarŞilik Verme

  İyİlİĞe KÖtÜlÜkle KarŞilik Verme

  İyi kalpli çalışkan bir adam, her sabah evinden çıkar, hükümdarın sarayının önünden geçen yoluna devam ederken, hükümdar bu çalışkan adama bir altın verirmiş. Kendi kazancını yemeyi, başkasının yardımını almamayı prensip olarak kabul eden kanaatkâr adam, bu bir altını getirir, yol kenarında bekleyen bir dilenciye verirmiş. Bir gün dilenci: – Efendi, demiş, siz her sabah bana bir altın...
 2. iyiliği emretmek ,kötülüğü men etmek

  iyiliği emretmek ,kötülüğü men etmek

  iyiliği emretmek kötülükten men etmek iyiliği emretmek kötülükten men etmek vaaz İnsanlara dinin emirlerini yapmalarını emretmek ya da istikamet üzere bulunmaları için onlara öğüt vermek Allahü Teala'nın hakkını yerine getirmeye, Dinin yasakladığı, sağduyunun çirkin gördüğü şeylerden insanları men etmek insanları doğru yola kılavuzlaamaya yahut sabredilmesi gereken bir durumun meydana...
 3. kötülük

  kötülük

  Kötülük Birine kötülük yapmak yahut kötülüğü telkin etmek din ölçülerinin dışına çıkmaya ve kendsine dost olan birine şerri dokunmasına delalet eder. (Ayrıca Bakınız; İyiliği Emretme, Kötülüğü Menetme.)Kötülük yapan kişinin, sahte arkadaşlar ve düşmanlar tarafından kuşatılacağı anlamına gelir. Tam tersi iyilik olarak yorumlanır.Rüyada bir kisiye kötülük ettigini görmek kendi sonunun kötü...
 4. iyiliğin karşılığı bu mu olmalı (sömürgeciler)

  iyiliğin karşılığı bu mu olmalı (sömürgeciler)

  insanlara yardım etmeyi çok severim. yolda gördüğümm dilencilere üzülür küçükte olsa yardımda bulunurum. eşim bana çok kızar verme yardımı gerçekten yardıma muhtaç olanlara edelim der. bir yerde haklıda aslında. bu gün başıma gelen bir olay beni çok üzdü.sinirimden ağladım, hala bile elim ayağım sinirden titriyor. geçen gün çalıştığım iş yerinden bir arkadaşımızı bizim alt kattaki...
 5. her kötülüğün içinde bir iyilik her iyiliğin içinde bir kötülük vardır

  her kötülüğün içinde bir iyilik her iyiliğin içinde bir kötülük vardır

  her kötülüğün içinde bir iyilik her iyiliğin içinde bir kötülük vardır Ben küçükken babam bir gün "Her şerde bir hayır vardır" demişti. Ve bununla ilgili Hz. Ali'nin bir hikayesini anlatmıştı. Bende bu hikayeyi sizlerle paylaşıyorum. Çünkü ben yaşamımda ki her kötü olayda, kendimi bu hikayeyle teselli ediyor ve sonunda ki hayrı bekliyorum Melek'ler. Hikaye şöyleydi; Hz. Ali...

Sayfayı Paylaş