İyot eksikliği nedir tedavisi nasıldır ?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
İyot eksikliği nedir tedavisi nasıldır ?
İyot, vücudun önemli besin maddelerinden biri, tiroid fonksiyonunun düzenlenmesinden, sağlıklı bir metabolizmanın desteklenmesinden , büyüme ve gelişmede yardımcı olmasından ve kanser gibi bazı kronik hastalıkların önlenmesinden sorumlu kabul edilir . Bu makale , iyot yetersizliğinin yol açtığı bozukluklara genel bir bakış sunmaktadır. Geniş kapsamlı olarak referans gösterilen, beslenme kaynakları olan iyot, iyot yetersizliğinin yaşam döngüsü boyunca etkileri, iyot eksikliği, iyot yetersizliği bozukluklarının kontrol ve izlenmesi için stratejileri içeren verileri içerir.

iyot eksikliği.jpgOptimal sağlık için en önemli risk faktörlerinden biri, beslenme yetersizliği dir. Bugün en önemli ve yaygın eksikliklerden biri, beslenmemizdeki mevcut iyot eksikliğidir. Ne yazık ki, birçok insan yeterince iyot bakımından zengin gıdaları tüketmemektedir. Bu nedenle, birçok kişi, iyot yetersizliği bozuklukları olarak bilinen bir dizi olumsuz sağlık sonuçlarından müzdariptir.Bu nedenle, iyot yetersizliği birçok risk oluşturuyor.

İyot Eksikliği Belirtileri

İyot yetersizliğinin klinik belirtileri ve semptomları şunları içerir:

Depresyon
Kilo verme zorluğu
Kuru cilt
Baş ağrısı
Letarji veya yorgunluk
Bellek sorunları
Menstrüel sorunlar
hiperlipidemi
Tekrarlayan enfeksiyonlar
Soğuğa karşı duyarlılık
Soğuk eller ve ayaklar
Beyin sisi
Seyrekleşen saç
Kabızlık
Nefes darlığı
Bozulmuş böbrek fonksiyonu
Kas güçsüzlüğü ve eklem sertliği

İyot alımı ciddi derecede düşük olduğunda, tiroid gibi rahatsızlıklara yol açar. Selenyum eksikliği ile birleştiğinde, iyot yetersizliğinin tiroid dengesizliğine yol açması muhtemeldir. Tiroid dengesizliğinin daha ciddi sonucu guatrdır. İyot yetersizliği tanısı alan birçok bireyde, eksikliği de gösterebilir. Tiroid bezinin yeterli seviyede tiroid hormonu üretmesi için selenyum ve iyot gerekir.İyot, tiroit sağlığında hayati bir rol oynamaktadır. Selenyum seviyeleri düşük olduğunda, tiroid, hormonları üretmek için daha fazla çalışacak ve vücut, bu hormonları hücrelerden kullanan formlara dönüştürmekte zorlanacaktır. Normal tiroid sağlığını yeniden kurmak için her iki eksikliği de tedavi etmek önemlidir.
Bir iyot yetersizliğinin yaygın belirtileri şunlardır:

Tükürük üretmede ve gıda sindiriminde sorun yaşamakta zorluk çekilmesi
Şişmiş tükürük bezleri ve ağız kuruluğu
Cilt problemleri, kuru ciltler dahil
Yetersiz konsantrasyon
Kas ağrıları ve güçsüzlüğü
Tiroid hastalığı için artmış risk
Fibrozis ve fibromiyalji riski artar
Bebekler ve çocuklarda gelişimsel sorunlar için daha yüksek bir risk


Tiroid fonksiyonu düzgün iyot seviyesine dayanır, bu nedenle çok fazla (veya çok az) birçok ciddi sağlık problemine neden olabilir. Tiroid, dengelenen hormonlardan sorumlu vücudun ana bezlerinden biridir ve kısmen iyot bakımından zengin gıdalarda düşük bir diyete bağlı tiroid bozulması, yorgunluk , kilo alımı veya kaybı, hormon dengesizlikleri, ruh hali değişiklikleri gibi çok daha olumsuz reaksiyonlar yaratabilir . İyot yetersizliği ve iyot bakımından zengin gıdalarda düşük diyetler, tiroid hastalığı için artmış bir risk ile ilişkilidir.

İyotun faydaları

İyot, vücudun baz metabolizma hızını kontrol etmekten doğrudan sorumlu olan hormonların üretimine yardımcı olarak, tiroit bezlerinin işleyişini büyük ölçüde etkiler. Metabolik hız, vücudun organ sistemlerinin ve biyokimyasal süreçlerin etkinliğini sağlar; bunlar arasında uyku döngüsü, yiyecek emilimi ve gıdayı enerjiye dönüştürme de dahildir.İyot , aşırı yağ olarak depolanmalarına izin vermeden, kaloriyi kullanarak vücudun optimal enerji düzeylerini korumada hayati bir rol oynamaktadır .İyot bağışıklığın artırılmasında ve , tehlikeli, kanserli hücrelerin kendiliğinden yokedilmesinde rol oynamaktadır. İyot kurşun, cıva ve diğer biyolojik toksinler gibi ağır metal toksinleri çıkarabilir. İyot, serbest hidroksil radikallerini temizleyen bir maddedir ve kanser ve kalp rahatsızlığı da dahil olmak üzere çeşitli hastalıklara karşı güçlü bir savunma önlemi sağlamak için vücuda antioksidanların aktivitesini uyarır ve arttırır. İyot eksikliği guatrın başlıca nedeni olarak yaygın olarak kabul edilmektedir. İyot yetersizliğinden kaçınmak için deniz tuzu, deniz ürünleri, çiğ süt ve yumurtaları diyetinize ekleyin.
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Çok fazla iyot, tiroid bozuklukları için potansiyel bir risk oluştursa da, iyot eksikliğinin önemli riskleri ile karşılaştırıldığında nispeten daha az rastlanan bir risktir. Artı, tek başına iyot bakımından zengin gıdalardan çok yüksek düzeylerde tüketilmesi pek olası değildir. Tiroidin , tiroksin de dahil olmak üzere önemli hormonları yapmak için yeterince yüksek iyot seviyesine sahip olması gerekir . Tiroid hormonları her gün birçok önemli biyokimyasal reaksiyonu düzenler - en önemli proteinlerden amino asitler, sindirim enzimi aktivitesi ve iskelet ve merkezi sinir sistemi gelişiminin sentezini içerir. İyot bağışıklığı geliştirir
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Araştırmalar, bebeklik ve gebelik döneminde iyot yetersizliğinin sağlıklı beyin gelişimini ve büyümesini kesintiye uğrattığını göstermiştir. Doktorlar genellikle gebelik sırasında iyot yetersizliği için kadınları test etse de, iyot düzeylerini doğru bir şekilde okumak zor. Sağlık uzmanları, kadınlar için bu eksiklikleri önlemek için iyot ile takviyelerini artırmak ve iyot bakımından zengin gıdaları almaya teşvik etmektedir. İyot bakımından zengin gıdalarda düşük bir diyet nedeniyle tiroid rahatsızlıkları oluştuğunda, semptomlar yavaşlamış bir metabolizma , kalp komplikasyonları, iştahsızlık ve vücut ısısı değişiklikleri, susuzluk ve terlemede değişiklikler, kilo dalgalanmaları ve ruh hali değişikliklerine kadar değişebilir .
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
İyot, hayatın her aşamasında gerekli olan hayati bir mikro besleyici maddedir. İyot eksikliği, magnezyum ve D vitamini ile birlikte en sık görülen beslenme yetersizliklerinden biridir. Vücudunuz doğal olarak iyot oluşturmaz, bu yüzden bu besleyici maddeyi almanın tek yolu diyetinizdir. İyot Eksikliği, tiroid rahatsızlıklarının en yaygın görülen nedenidir. Tiroid beziniz, endokrin sisteminizin kritik bir parçasıdır. İyot yetersizliği nedeniyle insan vücuduna neden olan hasar aslında tiroit hormonlarının eksikliğinin bir sonucudur. Düşük iyot seviyeleri, zayıf bir tiroid bezine ve hipotiroidizm semptomlarına (örneğin, yorgunluk, kabızlık ve kilo alımı) neden olabilir. Hamile veya emziren kadınlarda iyot yetersizliği bebeğe zarar verebilir. Hamilelik sırasında şiddetli iyot yetersizliği olan annelerin çocukları öğrenme güçlüğü çekebilir, büyüme, işitme ve konuşma problemleri yaşayabilir. Hamilelik sırasında hafif iyot yetersizliği bile çocuklarda zeka azlığı ile ilişkili olabilir. İyot yetersizliği tedavisi iyot takviyelerini almaktır. Bununla birlikte, çok fazla iyot almak tiroid bezinin aşırı aktif hale gelmesine (hipertiroidi) neden olabilir .
 
Üst