1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  İzcilik

  Konu, 'Okul ve Öğretmenler' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  izciliği kim kurdu kimler izci olabilir kimler izci olabilir ile ilgili kısa yazı olmalıdır izciliğin sloganı nedir -TEMEL BILGILER

  İZCİLİK NEDIR?
  İZCİLİK, gönüllü, uluslararasi, üniformali, çesitli yas gruplarindaki gençlerin zihinsel, fiziksel, ruhsal, sosyal, duygusal ve karakter gelisimine katkida bulunan bir gençlik faaliyetidir.
  İZCİLİK, milliyet, irk, din ve dil ayrimi olmaksizin herkese açik, gönüllü, politik olmayan egitimsel bir gençlik hareketidir.
  İZCİLİK, çocuk ve gençleri mevcut özellikleri ile bir bütün olarak ele alan, ruh ve beden sagliklarini gelistiren, onlarin bos zamanlarini bir program çerçevesinde degerlendirilmesini saglayan bir egitim aracidir. Bu özellikleri ile İZCİLİK, ögretim olmaktan çok uygulamali bilgi ve beceri kazandiran egitim karakterinde bir faaliyetidir. Bu nedenle de İZCİLİK tüm dünyada okul disi bir faaliyet olarak degerlendirilmis ve okul disi İzcilik organizasyonlari kurulmustur.

  İZCİLİK, çocuk ve gencin grup içinde ve bizzat tabiatin kucaginda egitilmesiyle karakter, beceri, saglik, mukavemet, cesaret vs. konularda daha iyi ve daha çabuk egitilebilecekleri fikrinden dogmustur.

  Kisinin egitimi, bedenen ve fikren oldugu kadar ahlaken de büyük önem tasir. Bu nedenle de İZCİLİK ahlak egitiminde aktif bir metod olarak kabul edilir. İZCİLİK iyi yurttas yetistirmeyi amaçladigindan Milli, iyi insan yetistirmeyi amaçladigindan ise evrensel bir olaydir.
  İZCİLİK VE SEN

  Bu tanimlardan sonra; bir İzci olarak sen okul disinda İzcilikten, İzci olmaktan, yürüyüse çikmaktan, en iyi arkadaslarinla birlikte kamp yapmaktan, yüzmekten, dalmaktan, balta kullanmaktan, dogada iz takip etmekten, kamp Ateşinin alevlerini seyredip gelecegini düsünmekten çok hoslanacaksin.
  Ormanda sessizce yürümeyi, görünmeden hayvanlari izlemeyi, kuslarin ötüslerini taklit ederek onlari çagirmayi ögrenecek ve bütün bunlari eglenceli bulacaksin. Arazide yolunu harita ve pusula yardimi ile bulmak, aciktigin zaman kendi yemegini yapabilmek, yildizlarin altinda veda, bir çadirda uyumak sana zevk verecek. İzcilikte doga ile basbasa ve uyum içinde yasayabilen bir insan haline geleceksin.
  Bununla beraber, İZCİLİK açik havada eglenmekten, yürüyüslere çikmaktan ve kampçiliktan çok daha fazla bir anlam tasir. İZCİLİK bir yasam biçimidir. İZCİLİK sorumluluk sahibi bir insan olarak yetismek, baskalarina yardimci olmayi ögrenmektir. İzci Andi ve Türesi sana iyi bir vatandas, iyi bir insan olabilmen için rehberlik edecek. And ve Türe sana, İzciden beklenenleri anlatir, görevlerini belirtir. İzci parolasi "DAIMA HAZIR"dir. İzciligin slogani "HER GÜN EN AZ BIR IYILIK" yapmaktir. Parola ve slogan ikisi birlikte senin yardim etme arzunu ve yetenegini gösterir.
  Bir İzci olarak yasamak seni güçlendirecek ve kendine güvenini artiracak. İzcilikte ilerlerken sana yardimci olacak, İZCİLİK becerilerini ögrenmenin yani sira liderlik becerilerini de gelistireceksin. İZCİLİK seni hayatinin gelecek asamalarina hazirlayarak, hem bedenen ve de fikren çagdas bir insan olmani saglayacaktir.
  Haydi katil bize, katil İZCİLİK Hareketine. Obanda ve ünitende yasaminin en güzel günlerinden bazilarini geçireceksin. İZCİLİK, tüm İzciler için bir yasam biçimi çogu, İzci için ise ayni zamanda en sevdikleri spordur. Aslinda İZCİLİK, kamp yapma, yürüyüs, yüzme, oryantasyon ve daha pek çok spor dalinin bir araya gelmesidir .
  İZCİLİK egitimin sirasinda farkli etkinlik ve beceriler için farkli isaretler kazanacak ve bunlari gururla üniformanda tasiyacaksin.
  "Her sey İZCİLİK için ve her sey İzciligin içinde"dir.

  BIR İZCİ OLARAK YASAMIN

  Bugün genç olan sen, yarin yetiskin bir insan olacaksin. Iyi karakterli, bedenen güçlü, akilca uyanik, ahlakça dürüst bir vatandas olarak yetismen hem kendin, hem yurdun için çok önemli.
  İZCİLİK sana, iyi bir insan, iyi bir vatandas olarak yetismen için yardimci olacak ve yeni dostlar edinmen, eglenmen için firsatlar sunacaktir.

  İZCİ OLMAK HIÇ DE ZOR DEGILDIR

  İzcilerin eglencesine ve heyecanina katilmak mi istiyorsun ?
  İzci olmak, obadaki ve oymaktaki dostlugu tadabilmek için iki sart var.
  1- Yakinlarda bir yerde çalisabilecegin bir ünite bulmak.
  2- İzciligin kurallarini bilmek.
  Çevredeki çocuklara sor. Belki de bu çocuk ve gençler İzcidir ve seni obalarinin toplantisina davet ederler. Eger bir İzci ünitesini nerede bulabilecegini bilemiyorsan yasadigin sehrin Gençlik ve Spor Il Müdürlügüne git. Buradaki görevliler senin katilabilecegin bir ünite bulmana yardimci olacaklardir.

  İZCİLİK BASAMAKLARI

  Küçük İzci Yas Grubu: 8-11 Parolasi: Küçük İzci çok çalisir
  Asamalari Hayvan sembolü Bitki sembolü
  Isareti
  Aday Küçük İzci Kaplumbaga Gelincik Kaplumbaga
  Sirin İzci Kelebek Zambak Kelebek
  Minik İzci Karinca Papatya Karinca
  Yildizli İzci Ari Menekse Ari
  İzci Yas Grubu: 12-15 Parolasi: Daima Hazir
  Asamalari Hayvan sembolü Bitki sembolü
  Isareti
  Aday İzci Panter Karaçam TIF sembolü +Y
  Etkin İzci Jaguar Sariçam TIF sembolü +E +1 *
  Üstün İzci Kaplan Sedir TIF sembolü +Ü +2 *
  Seçkin İzci Aslan Ladin TIF sembolü +S +3 *
  Ergin İzci Yas Grubu: 16-19 Parolasi: Topluma Hizmet Eder
  Asamalari Hayvan sembolü Bitki sembolü
  Isareti
  Aday İzci

  Yildiz İzci Atmaca Akagaç Yildiz
  Ay-Yildiz İzcisi Sahin Akasya Ay + Yildiz
  Cumhuriyet İzcisi Dogan Ceviz Türkiye + Ay + Yildiz
  Ata İzcisi Kartal Çinar Ata + Türkiye + Ay + Yildiz
  Toplum İzcisi Yas Grubu: 20 - 25 Parolasi: Gönüllü Hizmet Eder
  Asamalari Hayvan sembolü Bitki sembolü
  Isareti
  Aday Toplum İzcisi

  Toplum İzcisi Panda Mese Dünya - Çevre Sembolü
  İZCİLİK Slogani: Her gün bir iyilik yap.
  Eger yukarida belirtilen yas araliginda isen, yas grubuna uygun bir İzci ünitesine aday İzci olmak için ;
  Saglik Ocagi veya Saglik Kurumundan alinacak, İZCİLİK yapabilecegini belirten saglik belgesini getirmeli (İZCİLİK engelli kisilerinde faaliyet yapabilecegi bir gençlik hareketidir, bu nedenle saglik raporunun katilanabilecek/katilanamayacak faaliyetleri yansitmasi yeterlidir);
  Aday İzci bilgi formunu doldurarak veline İZCİLİK yapmana izin veren bölümü imzalatmalisin.
  Bir İzci ünitesine aday İzci olarak katildiktan sonra isin kolaylasiyor. Artik İzci olabilme yolunda ilk adimlari atabilirsin. İzci olabilmek için yapman gereken sey asagidaki konulari ögrenmek ve uygulamaya baslamaktir.
  İzci Andini, İzci türesini, İzci parolasi ve sloganini ögrendin ve bunlarla uyum içinde yasamali ve her firsatta yasaminda uygulamaya geçmelisin. İzci andina ve türesine bagliligin İzcilikteki gelismenin anahtaridir.
  İzci selamini, tokasini ve bunlarin ne zaman kullanilacagini biliyorsun.
  İzci armasinin anlamini biliyorsun.
  Dogayi seviyor ve dogada nasil davranacagini biliyorsun.
  Aday İzciliginin tamamlanmasinin ardindan and içme töreniyle birlikte ilk ödülün olan "Türkiye İZCİLİK Federasyonu" armani üniformanin sol cebine takacaksin


   
 2. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: İzcilik
  İZCİ ANDI

  Tanriya, vatanima karsi vazifelerimi yerine getirecegime, İZCİLİK türesine uyacagima, baskalarina her zaman yardimda bulunacagima, kendimi bedence saglam, fikirce uyanik ve ahlakça dürüst tutmak için elimden geleni yapacagima serefim üzerine and içerim.

  İZCİ TÜRESI

  1- İzci, sözünün eridir, seref ve haysiyetini her seyin üstünde tutar.
  2- İzci, yurduna, milletine, ailesine ve İzci liderlerine sadiktir.
  3- İzci, baskalarina yardimci ve yararli olur.
  4- İzci, herkesin arkadasi ve bütün İzcilerin kardesidir.
  5- İzci, herkese karsi naziktir.
  6- İzci, bitki ve hayvanlari sever ve korur.
  7- İzci, büyüklerinin sözünü dinler, küçüklerini sever ve korur.
  8- İzci, cesurdur. Her türlü sartlar altinda neşeli ve güler yüzlüdür.
  9- İzci, tutumludur.
  10- İzci, fikir, söz ve hareketlerinde açık ve dürüsttür.

  İZCİ PAROLASI

  Küçük İzci : Küçük İzci çok çalışır
  İzci : Daima Hazır.
  Ergin İzci : Ergin İzci topluma hizmet eder.
  Toplum İzcisi : Gönüllü Hizmet eder.

  İZCİ SLOGANI

  Her gün bir iyilik yap.


  İZCİ SELAMI

  Dünyanin birçok resmi kurulusu ve askeri personeli birbirlerini farkli sekillerde selamlarlar. Tüm dünya İzcileri ise tek bir selam sekli kullanirlar. Bu İzciligin uluslararasi boyutunun güzel bir göstergesidir. Selam verirken dik durulur ve sol el yana düzgünce sarkitilarak etek veya pantolon yan dikisine degdirilir. İzciler liderlerinin yanina geldiklerinde selam verirler, isimlerini ve ünitelerini söylerler , ondan sonra gelme nedenlerini liderlerine aktarirlar.
  İzciler basta Cumhurbaskani olmak üzere tüm devlet görevlisi büyüklerine, Yabanci ülke Devlet Baskanlarina, Bayrak ve Sancaga, Cenazeye, Üniformali İzci liderlerine ve kendisinden yasça ve kidemce büyük İzcilere öncelikle selam vererek saygilarini gösterirler. İzci liderleri ve büyük İzciler de verilen selama karsilik olarak selam vererek İzcilerine sevgilerini gösterirler.
  Ulusal Marslar dinlenirken, ünitece birarada iken sadece obabaşı, oymakbaşı gibi ünitenin basinda bulunan lider selam verir, diger İzciler esas durusta beklerler.
  İzci selami iki sekilde verilir. Bas açikken veya basta kep/bere varken selamlama.
  Bas Açikken Selamlama

  İzci selamini vermek için isaret parmagini, orta parmagini ve yüzük parmagini birlestir, bas parmagini kivirdigin küçük parmaginin üzerine koy.
  Sapka/Kep/Bereyle Selamlama

  Basinda sapka, bere veya kep varken selam veriyorsan, elinin parmaklari ayni sekilde birlestir. Sonra isaret parmagini alnin sag üst hizasinda, kepin kenarina degdirerek selam ver.
  İzci Selaminin Anlami

  Orta parmak; Tanriya, vatanima karsi görevlerimi yerine getirecegim, yüzük parmagi; İZCİLİK türesine uyacagim, isaret parmagi; baskalarina her zaman yardimda bulunacagim sözlerini temsil eder. Küçük parmagin altinda olmasi küçüklerin büyüklerini saydigini, büyük parmagin küçük parmagin üstünde olmasi ise büyüklerin küçükleri korudugunu anlatir. Büyük parmakla küçük parmagin birlesmesi ile olusan halka dünya İzcilerinin kardesligini simgeler.
  İzci selaminda birbirine bitistirilen üç parmak ayni İzci Selami zamanda İZCİLİK Hareketinin Temel Prensipleri olan Tanriya Karsi Görev, Baskalarina Karsi Görev ve Kendine Karsi Görev'in simgesidir.

  İZCİ TOKASI

  Tokalasma iki kisinin birbirleriyle tanismaktan duyduklari mutlulugu gösterir. Bütün dünyada tokalasma sag elle yapilir. Ancak İzciler diger İzci kardesleriyle tokalastiginda sol eliyle tokalasir.
  Dünyadaki tüm İzciler sol elleri ile tokalasirlar. Bunun nedenleri vardir. İzciler tokalasirken selam verme zorundadir. Bu nedenle sag elleriyle selam verirken sol elleriyle tokalasabilirler. Ayrica sol el kalbe daha yakin oldugundan bir içtenlik ve dostluk göstergesidir.

  İZCİ ARMALARI

  İzci armasi olarak erkek İzciler zambak, kiz İzciler ise üç yaprakli yoncayi kullanirlar.
  Zambak binlerce yildan beri temizligin safligin sembolü olarak bilinmektedir. Tüm dinlerin mabetlerinde zambak süslemeler kullanilmistir. Avrupa'da sövalyeler de cesaret, iyilik , dogruluk ve dürüstlük sembolü olarak zambagi kullanmislardir. Bazi pusulalar zambagin ucu kuzeyi gösterir sekilde yapilmistir.
  Kiz İzci armasinda kullanilan yonca ortaçag Avrupasinda safligin, dürüstlügün sembolü olarak kullanilmistir. Yonca ayrica dogayi tanimlamaktadir.
  Erkek İzci armasindaki üç yaprakli zambagin ve Kiz İzci Armasindaki Üç Yaprakli Yoncanin yapraklarindan her biri İzciligin temel prensipleri olan Tanriya Karsi Görevi, Baskalarina Karsi Görevi ve Kendine Karsi Görevi simgeler. Her iki armada da bulunan pusula ignesi dogrulugu ve yol göstericiligi anlatir. Kiz ve erkek İzci armalarindaki yildizlar And ve Türeyi temsil eder.
  Türkiye İZCİLİK Federasyonu (TIF) armasi erkek ve kiz İzci armalarinin birlesiminden olusmustur. TIF armasinin etrafindaki daire Türk İzcilerinin kardesligi ve dostlugunu simgeler.
  Dünya Kiz İzci armasinin mavi zemin üzerine altin renginde olmasi dünya çocuklari üzerinde parlayan günesi, yoncanin aleve benzeyen sapi ise insanlar için hissedilen sevgi Ateşinin yayilan alevlerini sembolize eder.

  DOGA DAVRANIS KODU
  "Bir İzci olarak, dogadaki davranislarimda temiz ve düsünceli, çevrenin korunmasi konusunda duyarli olacagim."
  Bunlari ögrendigini ve adaylik döneminde senden beklenenleri yerine getirdigini liderine kanitladi isen artik İzci olabilirsin. Liderin sana lisans islemlerinin nasil yapilacagini anlatacak. Lisansini çikardiktan sonra, İzci-kimlik kartini alacaksin.
  İzci Andini içen sen artik Dünya İzcilerinin bir kardesi ve Türkiye İZCİLİK Federasyonunun bir üyesisin.


  İZCİLİK VE TOPLUM

  Toplum hizmeti, İZCİLİK programini önemli bir parçasidir. Biz bir toplum içinde yasiyoruz, yasamak durumundayiz. Toplumla barisik olmamiz yasamin mutlu olmasi bakimindan oldukça önem tasir. İZCİLİK hareketi kisiyi bölgesinin, ulusunun ve uluslararasi toplumun yararli bir üyesi konumuna yükselterek bu amaçla da onu fiziksel, zihinsel, sosyal ve ruhsal yönlerden topyekün gelistirmeye katki saglamak amacindadir. İzciligin de katkisi ile yetisen genç, çalismasinin bir parçasi olarak toplulugun kalkinmasina ve gelismesin katki aglar. Bu katkiyi saglamak için önce kendisinin ve toplun ne oldugunun farkina varir. Bu hizmet için ne tür sorumluluklar yüklenecegini belirler ve uygun etkinlikleri gerçeklestiriri. Bu hizmeti yaparken; geçici çözümler yerine kalici hizmetlere öncelik verir. Kisaca, balik yemeyi ya da vermeyi degil balik tutmayi ögretmeyi tercih eder.
  Iyi hizmet götürmek için toplumla barisik olmanin önemini vurgulamistik. Bu baglamda; çesitli İZCİLİK etkinliklerinde toplumun katkisinin, desteginin alinmasinin, hizmeti nitelik ve nicelik bakimindan olumlu etkileyecegini söylemek yararli olacaktir.
  Toplum hizmeti konusunda İZCİLİK hareketi ulusal ve uluslararasi düzeyde önemli çalismalar yapilmistir. Gelismis ülkelerin geri kalmis İZCİLİK teskilatlarina yardim, jamborelere maddi imkansizlik yüzünden katilamayan teskilatlara diger bazi teskilatlar yardimci olmustur. 16 nci Dünya İZCİLİK Jamboresine katilan ekibimiz Izlanda İzcilerinin konugu olarak katilmislardir.
  1986-1987 yillarinda İzciler arasinda baslattigimiz kampanya ile toplanan yardimlar ile Ankara'da bir okul yaptigimiz hatirlardadir. Yine 19995 yilinda Konya-Gökyurt'ta yaptigimiz "Uluslararasi Baris, Hosgörü ve Kardeslik Kampi" münasebetiyle Gökyurt köyünde baslatilan Saglik Ocagi yapimi iyi devam etmektedir. Erzincan depremi sirasinda, İzcilerimiz yardim çalismalarina katilmislar ve takdirle karsilanmislardir. Mülteci çocuklara yardim paketi hazirlama projesine katilimimiz basara ile sonuçlanmistir. Pek çok ilimizde olusturulan İzci orman çalismalari iyen takdir toplamistir.
  Ocakbasilar unutmayin! Topluluk hizmeti, programimizin önemli bir parçasidir. Bunu görmezlikten gelemezsiniz. Sizin toplum, toplumunda size ihtiyaci vardir. Toplumumuzun öncüleri olmaya talip olunuz. Sorumluluk almaktan kaçinmayiniz.

  DÜNYA İZCİLIGININ KISA TARIHÇESI

  İZCİLİK çalismalari ilk kez Ingiltere'de baslamistir. İZCİLİK düsüncesini ortaya atan kisi Gillwell Lord'u Baden Powel'dir. Biz İzciler ona kisaca BP olarak anariz. BP İZCİLİK düsüncesine nasil sahip oldugunu "Erkek Çocuklar Için İZCİLİK" adli KİTABInda söyle anlatmaktadir.
  Ingiltere sahillerinde dört kardesimle birlikte bir deniz İzcisi olarak dolastigin günler, çocukluk yillarimin en güzel anilaridir. Gerçi bizler gerçek bir deniz İzcisi degildik, çünkü o zaman deniz İzciligi denilen birsey yoktu. Ama bizim bir yelkenimiz vardi; her mevsim ve havada bu yelkenlide yasar e onunla denizlerde dolasirdik ve çok da eglenirdik. Bu yasantinin zevkini çikardigimiz gibi zahmetine de katlanirdik. Sonra ögrenciyken bos zamanlarimizda, ormanlarda tavsan yakalamak ve onlari pisirmek, kuslari gözlemek ya da hayvanlarin ayak izlerini takip ederek bir halli İZCİLİK yapardim. Daha sonralari asker olunca Hindistan ve Afrika ormanlarinda yaptigim avcilik ve Kanada'nin orman köylerinde geçirdigim yasam benim için çok zevkli olmustur. Daha sonra Güney Afrika muharebelerinde tam ve İzci gibi yasamak firsatini buldum.
  Evet bu yasanti bana o denli zevk vermisti ki "bunu neden ülkemin gençleri de tatmasin" diye düsündüm. Gördügün gibi İZCİLİK zevkli bir yasanti içinde olmak ve bunu baskalarinin da yasamasini düsünmektir. BP bu düsüncelerini kaleme alarak zevkli ve macera dolu yasantiya diger gençlerin nasil katilabilecegini sistemlestirmeye çalisti.
  Ilk kamp denemesini 1907'de Brownea adasinda aristokrat ve kenar mahalle çocuklarindan olusturdugu 24 kisi ile yapti. "Basarili oldugunu görünce 1908 yilinda "erkek çocuklar için İZCİLİK" adli KİTABIni yayimladi. Kitap kisa zamanda tükenince, yeni baskilari yapildi ve pek çok ülkede milyonlarca satti. KİTABIn yayinlanmasindan iki yil sonra Ingiltere'de İzci sayisinin on bini buldugu belirtilmektedir. Bu MP'nin koydugu sistemin gençler tarafindan ne kadar kolay kabul edildiginin belki de ilk kanitidir.
  BP, 1910 yilinda kiz kardesi yardimi ile ilk kiz İZCİLİK çalismasini da baslatti. Ayni yil deniz İZCİLİK teskilatini da kurdu. Sistemin hizla yayilmaya baslamasina bagli olarak küçükler çocuklarin velileri küçükler için de İZCİLİK çalismasi baslatilmasini istediler. Bunun sonucu olarak 1913 yilinda küçük İZCİLİK çalismasi baslatildi. 1917 yilinda da daha büyükler için ergin İZCİLİK çalismasini baslatti. Tüm dünyada hizla yayilan İzciligin dünya barisina katkisini saglamak için ilk uluslararasi İzci kampi JAMBOREE 1920 yilinda yapildi. İZCİLİK artik uluslararasi bir gençlik teskilati olmustur. Dünya İZCİLİK teskilati kurulda ve BP baskanligina getirildi. 1941 yilinda da hava İzciligi baslatildi.

  TÜRKIYE İZCİLIGININ KISA TARIHÇESI

  İZCİLİK 1907 yilinda Ingiltere'de kurulmasindan çok kisa bir süre sonra Türkiye'de de çalismalarina baslamistir. Ilk çalismalarin 1910 yilinda oldugunu ileri süren kaynaklar var ise de resmi olarak 1912 yili kabul edilmektedir. Nafi Atif (Kansu), Ethem Nejat Bey ve Robenson kardesler farkli farkli yerlerde çalismalarini baslatmislardir. Edirne Ögretmen Okulu ve Galatasaray Lisesi Türkiye'de İZCİLİK çalismalarinin ilk baslattigi birimler olmustur. İZCİLİK çalismalarina o zamanlar "Kessaflik" adi verilmekteydi.
  Pek çok insan ülkedeki İzciligi merakla takip etmeye baslamistir. Ana Balkan Harbi'nin tüm ülkede yasantiyi sekteye ugratirken İzcilikte bundan etkilenmistir. Belçika İZCİLİK Teskilatindan Herold Parfit 1912 yilinda resmen ilk İzci Oymagini kurarak çalismalara baslamistir. Ilk Oymakbaşı kursu da 24 Nisan 1914 yilinda açilmis ve 16 Oymakbaşı çalismayi basari ile tamamlamistir. 1923 yilinda ilk Türkçe İZCİLİK KİTABI yayinlanmistir. 1927 yilinda Türkiye'de İzciler ilk kez Cumhuriyet bayraminda büyük geçit yapmislardir.
  1946 yilinda ilk kez Türkiye İZCİLİK Yönetmeligi yayinlanmistir. 1950 yilinda Türkiye Dünya İZCİLİK Teskilatina üye olarak kabul edilmistir. İZCİLİK okuldisi gençleri de kapsayan bir çalisma olarak "1955 yilinda Ankara'da TIB (Türkiye İzciler Birligi); 1957 yilinda da Izmir'de EIB (Ege İzciler Birligi) kurularak çalismalarina baslamistir.
  1991 yilinda TIF kuruldu. Ilk Baskani Rana ÖZENER, ikinci Baskani Sevim ERGIN oldu. 2000 yilinda Ibrahim KURAK Federasyon Baskanligina seçildi.
  İZCİLİK faaliyetleri 1970 yilinda Gençlik ve Spor Bakanligina devredilmistir.
  1972 yilinda Kiz İzciligimiz Dünya Kiz İZCİLİK Teskilati yedek üyeligine kabul edilmistir.
  İZCİLİK bu tarihten sonra günümüze kadar iki bakanlik arasinda çesitli Genel Müdürlükler bünyesinde sürdürülmüstür.
  1991 tarihinde İZCİLİK Federasyonu kurularak İZCİLİK faaliyetleri bu federasyon tarafindan yürütülmeye baslanmistir.

   
 3. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: İzcilik
  KAMPA HAZIRLIK

  Bir oymaga, bir obaya katilir katilmaz kamp için hazirlanmaya baslarsin. Oba ve oymak toplantilarinda oynadigin oyunlarla kampta kullanacagin dügümleri ögrenirsin. Katildigin yarislar sana balta tutmayi, sirt çantasini yerlestirmeyi, çadir kurmayi ögretir.

  KAMP ÇESITLERI

  İzcilikte çesitli kamp olanaklari bulacaksin. Tüm kamplara katilmaya çalis.
  Kisa Dönemli Kampçilik: Bu kamplar hafta sonlarinda ya da tatil günlerinde, yakin yerlerde düzenlenir.
  Uzun Dönemli Kampçilik: Bir hafta ya da on gün sürer. Oymaginin her yaz gerçeklestirdigi kamplar bu tür kamplardandir. Genellikle il İzci temsilciligine ya da teskilata ait kamp alanlarinda düzenlenirler.
  "Doga Yürüyüsü / Doga yürüyüsü" Kampçiligi: Bu tür kampçilik için belli bir baslangiç yerine gider ve buradan çantan sirtinda yola çikip dogada yol alirsin.
  Macera Kampçiligi: Bu kamplar yasadigin yerden uzakta hatta belki bir yabanci ülkede yapilir. Bu kamplarda dagcilik, dalma, balikçilik gibi özel beceriler kazanabilirsin.
  Havacilik Kamplari: Bu kamplarda İzcilere hava araçlari tanitilir, havacilik tarihi ile ilgili bilgiler verilir, mümkün oldugu oranda uçus yaptirilir. Ayrica havacilikla direk ilgisi olan haritacilik, yönler, haberlesme gibi konularda islenir. Model uçak kurslari, kagit uçak yarismalari da hava İzci kampi faaliyetlerindendir.
  Deniz kamplari: İzcilerin yüzme egitimi aldiklari, sal ve bot yapimini ögrendikleri, cankurtaran egitimi aldiklari kamp türüdür. Firsat bulunursa yelken kullanma, gemi modeli yapma, sörf yapma egitimi de verilir.
  Kis Kampçiligi: Kis aylarinda hem kis kosullarinda kamp yapma egitiminin verildigi, soguktan korunma, korugan yapma , iglo yapma, kis kampinda beslenme ve kiyafet seçimi egitimlerinin yapildigi kamp türüdür. Kis kampinda kayak yapma firsati varsa kayak egitimide verilir.
  Bir oymaga, bir obaya katilir katilmaz kamp için hazirlanmaya baslarsin. Oba ve oymak toplantilarinda oynadigin oyunlarla kampta kullanacagin dügümleri ögrenirsin. Katildigin yarislar sana balta tutmayi, sirt çantasini yerlestirmeyi, çadir kurmayi ögretir.

  KAMPIN PLANLANMASI

  Kampa çikma günü kararlastirildiginda, obanla kampin planlanmasi için daha önceden bir araya gelirsin.
  -Kisisel Malzeme: Nelere ihtiyacimiz olacak. Neler götürecegiz?
  -Oba Malzemesi: Çadir ve kap-kacak. Bunlari kim tasiyacak?
  -Yemek ve Yiyecek Listeleri: Ne yiyecegiz? Kaça mal olacak?
  -Ulasim: Kampa yürüyerek mi gidecegiz? Yoksa özel tasit mi kiralayacagiz? Gezi için izin almamiz gerekiyor mu?
  -Kamp Alani: Nereye gidecegiz, bu alanda kamp yapmak izne ihtiyacimiz var mi?
  -Ateş Yakma: Ateş yakmak için özel izin almamiz gerekiyor mu?
  -Zaman: Ne zaman yola çikacagiz, ne zaman dönecegiz?
  -Izin: Velilerden alinacak izin belgeleri tamam mi?
  -Etkinlik Plan: Neler yapacagiz? Kararlastirdigimiz etkinlikler için ne tür araç, gereç götürmeliyiz?
  Bütün bunlari kararlastirabilmek için uzun bir toplantiya katilman gerekecek ama bu toplanti ayni zamanda sana heyecan ve mutluluk verecek.

  KAMP MALZEMEN

  KAMP MALZEMESININ YERLESTIRILMESI

  Kisisel kamp malzemeni listeye göre sayarak çantana koymak için hazirla. Malzemeleri gruplar halinde daha küçük çanta ve torbalara koyun. Bir İzcinin sirt çantasi bir çantalar çantasidir. Ayni türden esyalar yerde ayni torba ya da çantada bulunurlar. Bu durum kolay toplanmani ve sirt çantanda aradigini kolay bulmani saglar. Çantalar ya da torbalar kumas ya da plastik olabilir.

  KAMP GIYSILERI

  Hiç süphesiz, kampta sürekli üniformani giymek istemeyeceksin. Hava sicaksa kisa kollu tisortunu, serinse uzun kollu kazagini giyecek, soguk havada ise yanina bir kazak ya da mont alacaksin, yagmur olasiligina karsi yagmurlugunu ya da pançonu almayi da unutma. Ve her türlü hava sarti için uygun alti kauçuk ayakkabilarini da al.
  Giysileri hem hava kosullarina daha kolay uyum saglaman hem de terlemeyi engellemek için kat kat giyecegini unutma. Bu nedenle de kiyafet seçerken önü kolay açilan fermuarli veya dügmeli kiyafetleri hemen giyip çikarabilmek için en üst kata giyecek sekilde plan yap.

  SIRT CANTALARI
  SIRT ÇANTASINI NASIL YERLESTIRECEKSIN?
  Sirt çantani yerlestirirken kampta en son kullanacagin malzemeyi en alta koy. Yumusak parçalari sirt çantanin sirtina dokunacak tarafina yerlestir. Yagmurlugunu kolayca alabilecegin bir yere hemen en üste koy. Acil durumlarda kullanacagin malzemeleri en üstte bulundur. Çantani ihtiyacin olan malzemeyi kolaylikla bulabilmen için mutlaka sen yerlestir. Çerçeveli bir çanta tasiyorsan yatak malzemeni yuvarlayip, naylona sararak sirt çantanin altinda tasiyabilirsin.
  Sirtina batabilecek malzemeleri çantanin sirtina gelecek bölümüne yerlestirme. Sirta gelecek bölüme havlu türü malzemelerini koy. Malzemelerini türlerine göre ayir ve bunlari daha küçük çanta veya torbalara koy. Agir ve genis malzemeler en altta olmak üzere hafif ve küçük malzemeler üstte olacak sekilde yerlestir. Yerlestirmeyi yaparken sag / sol agirlik dengesine de dikkat et. Kullandigin kirli çamasirlarini ayri bir torbaya koy.
  Çantani sirtina taktiktan sonra çantanin kusaklarini sikarak ve kemerlerini iyice gergin baglayarak sallanmasini engelle.
   

Sayfayı Paylaş