1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.278
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  İzsiz meme toparlama ameliyatı

  Konu, 'Plastik Cerrahi' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Kadın memesi vücudun öne doğru en çıkıntılı bölümüdür. Bu sebeple yaşlandırıcı etkilerin sorumlusu olan yerçekiminden fazlaca etkilenir. Kadın hayatının çeşitli dönemlerinde etkisini gösteren hormonal değişiklikler ve dengesizlikler meme dokusunun sarkmasına yol açar. Meme sarkmaları, meme toparlama ve meme dikleştirme operasyonu ile düzeltilir. Bu operasyonlar genel olarak tıbbi terminolojide "mastopeksi" olarak adlandırılır. Bazen sarkmayla birlikte meme başında aşırı genişleme oluşur ki bu durum mastopeksi işlemi esnasında gençlikteki normal sınırlarına çekilir. Meme sarkmasına sebep olan etkenleri özetleyecek olursak;


  Gebelikler
  Emzirme
  Sık kilo alıp vermeler
  Yaşlanma
  Yerçekimi
  Yapınız ve genetik mirasınız
  Hormonal faktörler, hormon ilaçları vs.


  Yukarıdaki sebeplere baktığımızda, her kadının yaşamının bir döneminde belli derecelerde meme sarkması sorunu ile karşı karşıya geleceği açıktır. Günümüzün kötü beslenme koşulları sık kilo alıp vermeler, kadınlarda sarkmalar, selülitler ve çatlakların görülme sıklığını artırmıştır. Artık kadınlarımızın kaliteli yaşam beklentisinin artması ve orta yaş kavramının değişmesi bu tip operasyonların sıklığını artırmıştır.

  MEME ESTETİĞİ, MEME DİKLEŞTİRME İÇİN UYGUN MUSUNUZ?

  Meme toparlama işlemi meme boyutlarını belirgin olarak değiştirmez veya sarkma nedeniyle içi boşalan üst kısımları dolgun hale getirmez. Bununla birlikte memeler hem büyük hem sarkık olabilir. Eğer memeleriniz hem sarkık hem de içi boşalmışsa mutlaka büyütme işlemini göz önünde bulundurmalısınız. Eğer büyükse küçültme ile birlikte dikleştirme yapılabilir.

  Aşağıdaki durumlar sizin için geçerli ise meme toparlama-dikleştirme işlemini düşünebilirsiniz:

  Fiziksel olarak sağlıklı ve sabit bir kiloyu devam ettirebiliyorsanız.
  Sigarayı bırakıp azaltabilecekseniz
  Gerçekçi beklentileriniz varsa
  Memenizin sarkması, şeklinin deforme olması ve içeriğinin boşalması
  Memenizde düzleşme ve uzama veya bir sap ile göğüs duvarına adeta tutunuyorsa
  Meme başlarınız meme altındaki oluğun daha altındaki bir seviyeye inmişse
  Meme uçlarınız aşağıyı gösteriyorsa
  Gevşemiş deri ve büyümüş meme başlarınız varsa
  Bir memeniz diğer memenizden daha aşağı seviyede ise
  OPERASYON ÖNCESİ YAPMANIZ GEREKENLER

  Öncelikle daha sonra memenizde oluşabilecek değişiklikleri operasyon öncesi ile karşılaştırabileceğimiz bir mamografi çektirmeniz faydalı olacaktır. Operasyon öncesinde sigaranın bırakılması daha çabuk ve sorunsuz iyileşmenizi sağlar. Aspirin ve antiinflamatuar ilaçların 2-3 hafta öncesinden kesilmesi gerekir. Sıklıkla kullanılan bitkisel ilaçlar veya bitkisel destek gıdaları mutlaka operasyon öncesinde kesilmelidir.

  OPERASYON DETAYLARI

  Günümüzde mastopeksi işlemi farklı insizyon ve operasyon teknikleri ile gerçekleştirilebilmektedir. Burada kullanılacak yöntem sizin meme özelliklerinize göre belirlenecektir. Bunlar;

  Memenizin hacimsel büyüklüğü ve şekli
  Meme başınızın pozisyonu ve büyüklüğü
  Memenizin sarkma derecesi
  Ne kadar cilt fazlalığınızın olduğu
  Cildinizin gevşeklik derecesi ve elastisitesi
  İZSİZ OPERASYON MÜMKÜN MÜ?

  İyi seçilmiş uygun olgularda mümkün. Bunun için iki farklı yaklaşım mevcut. Birincisi implante edilen taşıyıcı malzeme ile memenin yük çeken bağlarını kuvvetlendirmek. Bu yöntemde eğer büyütme gerekecekse kendi vücudunuzdan alınan yağ transferi ile kombine edilebilir. Böylece aynı esnada vücudunuzun fazla yağ birikimi olan bölgelerinin şekillendirilmesini de sağlayacaksınız. Yukarıda bahsettiğimiz yöntem Japonya, Kore ve Çin'de ırksal özellikler nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir ve "scaffolding mastopexy" prosedürü olarak adlandırılmaktadır. İkinci yöntem koltuk altından girilerek memenin taşıyıcı bağlarının tutunduğu "fasyanın" gerdirilmesi işlemidir. Büyütme gerekmeyen orta derece sarkmalarda kullanılır. Eğer bu yeni yöntemler hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isteseniz konsültasyon için başvurabilirsiniz.

  KLASİK OPERASYONEL YÖNTEM AŞAMALARI NASILDIR?

  A. Anestezi süreci: Konforunuz için başlangıçta sakinleştirici ilaçlar verilecektir. Operasyon intravenöz sedasyon ve genel anestezi altında yapılabilir.

  B. İzler: Klasik yöntemler memede üç ayrı kesi ile yapılabilir. Bu kesiler meme başına ve memenin doğal kıvrımlarına gizlenmeye çalışılır. İzler ilk 6 ay boyunca kırmızı ve açık pembe tonlarda iken 1. senenin sonunda cilt rengi tonlarına dönmeye başlar. Şimdi yapılan kesilere göz atalım;

  a- Meme başı çevresinden

  C. Memenin şekillendirilmesi

  Kesiler yapıldıktan sonra
  Meme konturlarını ve şeklini oluşturmak için meme dokusu yukarıya taşınır
  Meme başı ve çevresi gençlikte olduğu gibi daha yukarı yerleştirilir
  Eğer meme başı genişlemişse standart ölçülere küçültülür
  Fazla gevşek cilt alınıp daha sıkı bir meme oluşturulur
  D. Operasyonun sonlandırılması

  Meme dokusu yeniden şekillendirilip fazla deri alındıktan sonra operasyon sonlandırılır. Memede yapılan işlemeler doğal konturların içine gizlenir. Görünür olacağını düşündüğümüz izler ise zamanla solup cilt tonuna döneceklerdir. İzler kalıcıdır fakat zaman içinde soldukları için seçilemezler.

  E. Sonuçları ne zaman görürüz

  Sonuçları derhal görmek mümkündür. Eğer lolipop tarzı insizyon kullanılmış ise memenin tam olarak oturması 3 ayı bulacaktır. Zaman içinde şekil daha belirgin hale gelecek erken dönemdeki morluk ve şişlikler kaybolup izler solacaktır.

  Erken İyileşme Dönemi

  Operasyon tamamlandıktan sonra özel bir pansuman ve bandaj uygulanacaktır. Erken iyileşme döneminde şişlik ve ödemi engellemek için destekleyici bir medikal sütyen 6-8 hafta süre ile kullanılacaktır. Eğer dren kullanılmışsa bunlar 1-3 gün arasında alınır. Genellikle basit bir ağrı kesici ve oral antibiyotik yeterlidir. Birinci haftanın sonunda işbaşı yapabilir sosyal hayatınıza dönebilirsiniz. Pansumanlarınız değişme süreci kontrolleriniz size özel olarak ayarlanacaktır.

  Geç İyileşme Dönemi

  Operasyonu takip eden ilk 2-3 ay içinde meme şekli ve pozisyonu oturmaya devam eder. İzler yukarıda bahsedildiği gibi solma sürecine girecektir. Mastopeksi sonuçlarının kalıcılığı uzun vadelidir. Bu durum ancak yaşlanma sürecinizden ve kilo alıp vermelerinizden etkilenecektir. Dolayısıyla genel meme sağlığınız açısından sağlıklı yaşam tarzınızı sürdürmeniz ve kilonuzu muhafaza ediniz.
   
  Son düzenleme: 9 Ağustos 2016
 2. Ecem ;)

  Ecem ;) Üye Üye

  Kayıt:
  21 Nisan 2017
  Mesajlar:
  165
  Beğenilen Mesajlar:
  6
  Ödül Puanları:
  18
  Ben daha önce meme dikleştirme ameliyatı oldum. Gögüs ölçüm 95 ti ve çok dik değildi. Bebek emzirdiğim ve sık kilo alıp verdiğim için sarkma oldu. Gögüs dikleştirme ameliyatıyla hayalimdeki gögüslere kavuştum.eskiden gecelik giymeye bile utanıyordum .Şimdi özgüvenim yerinde gögsümü geze geze dolaşıyorum. Ameliyatı hiç ağrı sızı yapmıyor sadece yara yerleri iyleşirken kaşıntı oluyor o kadarıda normal.
   
 3. Melis ank

  Melis ank Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  19 Ocak 2017
  Mesajlar:
  533
  Beğenilen Mesajlar:
  44
  Ödül Puanları:
  28
  Ya bende gögüs estetiği olmak istiyorum ama korkuyorum. Acaba iz kalıyormu birde de çabuk iyleşme oluyormu .
   
 4. Ecem ;)

  Ecem ;) Üye Üye

  Kayıt:
  21 Nisan 2017
  Mesajlar:
  165
  Beğenilen Mesajlar:
  6
  Ödül Puanları:
  18
  Korkulacak bir şey yok. Anestezi olduğu için hiç bir şey hissetmiyorsun. Ameliyattan sonra benim hiç ağrım olmadı. Ama kaşıntı baya bir oldu . Ameliyat izi biraz teknik birazda ten renginle alakalı benim hiç belli değil doğum çatlağı renginde çok dikkatli bakınca görünen bir çizgim var o kadar.
   
İzsiz meme toparlama ameliyatı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. izsiz ameliyatsız yüz gerdirme

  izsiz ameliyatsız yüz gerdirme

  Üzerinde dikensi çentikler olan özel olarak geliştirilen dikişlerle uygulanan bu yeni metod, yüzdeki yaşlılık belirtilerinin azaltılmasında yeni bir çığır açmıştır. Metod ameliyatsız ve izsiz olarak anılmaktadır. Bu uygulamada kullanılan dikiş üzerindeki çentikler, cildin istenen yönde sabitlenmesini sağlar, yukarı-arkaya doğru çekilen yüz derisinin geri dönmesini engeller. Deri bolluğu dikiş...
 2. Meni

  Meni

  Rüyada meni, devamli olan nakit maldir, azi da çogu da articidir. Kendisinden meni çiktigini görse, bu onun için meydana çikacak maldir. Elinde veya yaninda baskasinin menisini oldugunu gören kimse, baskasinin malina kavusur. Nikahli birisi menisinin nikahlisina bulastigini görse, ondan muradina kavusur ve bir hayra isabet eder. Haniminin menisini bulastigini gören kimse, ondan faydalanir....
 3. Hayat , Her Toparlandım Dediğimde

  Hayat , Her Toparlandım Dediğimde

  Hayat , Her Toparlandım Dediğimde Hayat her 'toparlandım' dediğimde seni tükürüyor suratıma! Tarifi mümkün olmayan acı damaklarımı kavuran Saplandı kaldı ellerime altınların Cımbızla çekiyorlar bakışlarını kalbimden! Yakamozlar çöküyor geceme usulca alinti
 4. Meme ameliyatı sonrası bakım

  Meme ameliyatı sonrası bakım

  Meme ameliyatınız sırasında , doktorunuz gerekli gördüğünde koltuk altındaki lenf bezlerini de çıkarabilir. Bu işlem koltukaltı lenflerin çıkarılması ( aksiller disseksiyon ) adını almaktadır. Vücudumuzda bildiğiniz kan dolaşımına ilave olarak lenf dolaşımı adı verilen beyaz lenf sıvısı dolaşımı vardır. Bu sıvı, lenf kanalları ile taşınırken lenf bezlerine uğrar. Koltuk altı lenf bezlerinin...

Sayfayı Paylaş