İzsiz meme toparlama ameliyatı

Uzman SühaN

Administrator
İzsiz meme toparlama ameliyatı
Kadın memesi vücudun öne doğru en çıkıntılı bölümüdür. Bu sebeple yaşlandırıcı etkilerin sorumlusu olan yerçekiminden fazlaca etkilenir. Kadın hayatının çeşitli dönemlerinde etkisini gösteren hormonal değişiklikler ve dengesizlikler meme dokusunun sarkmasına yol açar. Meme sarkmaları, meme toparlama ve meme dikleştirme operasyonu ile düzeltilir. Bu operasyonlar genel olarak tıbbi terminolojide "mastopeksi" olarak adlandırılır. Bazen sarkmayla birlikte meme başında aşırı genişleme oluşur ki bu durum mastopeksi işlemi esnasında gençlikteki normal sınırlarına çekilir. Meme sarkmasına sebep olan etkenleri özetleyecek olursak;Gebelikler
Emzirme
Sık kilo alıp vermeler
Yaşlanma
Yerçekimi
Yapınız ve genetik mirasınız
Hormonal faktörler, hormon ilaçları vs.


Yukarıdaki sebeplere baktığımızda, her kadının yaşamının bir döneminde belli derecelerde meme sarkması sorunu ile karşı karşıya geleceği açıktır. Günümüzün kötü beslenme koşulları sık kilo alıp vermeler, kadınlarda sarkmalar, selülitler ve çatlakların görülme sıklığını artırmıştır. Artık kadınlarımızın kaliteli yaşam beklentisinin artması ve orta yaş kavramının değişmesi bu tip operasyonların sıklığını artırmıştır.

MEME ESTETİĞİ, MEME DİKLEŞTİRME İÇİN UYGUN MUSUNUZ?

Meme toparlama işlemi meme boyutlarını belirgin olarak değiştirmez veya sarkma nedeniyle içi boşalan üst kısımları dolgun hale getirmez. Bununla birlikte memeler hem büyük hem sarkık olabilir. Eğer memeleriniz hem sarkık hem de içi boşalmışsa mutlaka büyütme işlemini göz önünde bulundurmalısınız. Eğer büyükse küçültme ile birlikte dikleştirme yapılabilir.

Aşağıdaki durumlar sizin için geçerli ise meme toparlama-dikleştirme işlemini düşünebilirsiniz:

Fiziksel olarak sağlıklı ve sabit bir kiloyu devam ettirebiliyorsanız.
Sigarayı bırakıp azaltabilecekseniz
Gerçekçi beklentileriniz varsa
Memenizin sarkması, şeklinin deforme olması ve içeriğinin boşalması
Memenizde düzleşme ve uzama veya bir sap ile göğüs duvarına adeta tutunuyorsa
Meme başlarınız meme altındaki oluğun daha altındaki bir seviyeye inmişse
Meme uçlarınız aşağıyı gösteriyorsa
Gevşemiş deri ve büyümüş meme başlarınız varsa
Bir memeniz diğer memenizden daha aşağı seviyede ise
OPERASYON ÖNCESİ YAPMANIZ GEREKENLER

Öncelikle daha sonra memenizde oluşabilecek değişiklikleri operasyon öncesi ile karşılaştırabileceğimiz bir mamografi çektirmeniz faydalı olacaktır. Operasyon öncesinde sigaranın bırakılması daha çabuk ve sorunsuz iyileşmenizi sağlar. Aspirin ve antiinflamatuar ilaçların 2-3 hafta öncesinden kesilmesi gerekir. Sıklıkla kullanılan bitkisel ilaçlar veya bitkisel destek gıdaları mutlaka operasyon öncesinde kesilmelidir.

OPERASYON DETAYLARI

Günümüzde mastopeksi işlemi farklı insizyon ve operasyon teknikleri ile gerçekleştirilebilmektedir. Burada kullanılacak yöntem sizin meme özelliklerinize göre belirlenecektir. Bunlar;

Memenizin hacimsel büyüklüğü ve şekli
Meme başınızın pozisyonu ve büyüklüğü
Memenizin sarkma derecesi
Ne kadar cilt fazlalığınızın olduğu
Cildinizin gevşeklik derecesi ve elastisitesi
İZSİZ OPERASYON MÜMKÜN MÜ?

İyi seçilmiş uygun olgularda mümkün. Bunun için iki farklı yaklaşım mevcut. Birincisi implante edilen taşıyıcı malzeme ile memenin yük çeken bağlarını kuvvetlendirmek. Bu yöntemde eğer büyütme gerekecekse kendi vücudunuzdan alınan yağ transferi ile kombine edilebilir. Böylece aynı esnada vücudunuzun fazla yağ birikimi olan bölgelerinin şekillendirilmesini de sağlayacaksınız. Yukarıda bahsettiğimiz yöntem Japonya, Kore ve Çin'de ırksal özellikler nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir ve "scaffolding mastopexy" prosedürü olarak adlandırılmaktadır. İkinci yöntem koltuk altından girilerek memenin taşıyıcı bağlarının tutunduğu "fasyanın" gerdirilmesi işlemidir. Büyütme gerekmeyen orta derece sarkmalarda kullanılır. Eğer bu yeni yöntemler hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isteseniz konsültasyon için başvurabilirsiniz.

KLASİK OPERASYONEL YÖNTEM AŞAMALARI NASILDIR?

A. Anestezi süreci: Konforunuz için başlangıçta sakinleştirici ilaçlar verilecektir. Operasyon intravenöz sedasyon ve genel anestezi altında yapılabilir.

B. İzler: Klasik yöntemler memede üç ayrı kesi ile yapılabilir. Bu kesiler meme başına ve memenin doğal kıvrımlarına gizlenmeye çalışılır. İzler ilk 6 ay boyunca kırmızı ve açık pembe tonlarda iken 1. senenin sonunda cilt rengi tonlarına dönmeye başlar. Şimdi yapılan kesilere göz atalım;

a- Meme başı çevresinden

C. Memenin şekillendirilmesi

Kesiler yapıldıktan sonra
Meme konturlarını ve şeklini oluşturmak için meme dokusu yukarıya taşınır
Meme başı ve çevresi gençlikte olduğu gibi daha yukarı yerleştirilir
Eğer meme başı genişlemişse standart ölçülere küçültülür
Fazla gevşek cilt alınıp daha sıkı bir meme oluşturulur
D. Operasyonun sonlandırılması

Meme dokusu yeniden şekillendirilip fazla deri alındıktan sonra operasyon sonlandırılır. Memede yapılan işlemeler doğal konturların içine gizlenir. Görünür olacağını düşündüğümüz izler ise zamanla solup cilt tonuna döneceklerdir. İzler kalıcıdır fakat zaman içinde soldukları için seçilemezler.

E. Sonuçları ne zaman görürüz

Sonuçları derhal görmek mümkündür. Eğer lolipop tarzı insizyon kullanılmış ise memenin tam olarak oturması 3 ayı bulacaktır. Zaman içinde şekil daha belirgin hale gelecek erken dönemdeki morluk ve şişlikler kaybolup izler solacaktır.

Erken İyileşme Dönemi

Operasyon tamamlandıktan sonra özel bir pansuman ve bandaj uygulanacaktır. Erken iyileşme döneminde şişlik ve ödemi engellemek için destekleyici bir medikal sütyen 6-8 hafta süre ile kullanılacaktır. Eğer dren kullanılmışsa bunlar 1-3 gün arasında alınır. Genellikle basit bir ağrı kesici ve oral antibiyotik yeterlidir. Birinci haftanın sonunda işbaşı yapabilir sosyal hayatınıza dönebilirsiniz. Pansumanlarınız değişme süreci kontrolleriniz size özel olarak ayarlanacaktır.

Geç İyileşme Dönemi

Operasyonu takip eden ilk 2-3 ay içinde meme şekli ve pozisyonu oturmaya devam eder. İzler yukarıda bahsedildiği gibi solma sürecine girecektir. Mastopeksi sonuçlarının kalıcılığı uzun vadelidir. Bu durum ancak yaşlanma sürecinizden ve kilo alıp vermelerinizden etkilenecektir. Dolayısıyla genel meme sağlığınız açısından sağlıklı yaşam tarzınızı sürdürmeniz ve kilonuzu muhafaza ediniz.
 
Son düzenleme:
Ben daha önce meme dikleştirme ameliyatı oldum. Gögüs ölçüm 95 ti ve çok dik değildi. Bebek emzirdiğim ve sık kilo alıp verdiğim için sarkma oldu. Gögüs dikleştirme ameliyatıyla hayalimdeki gögüslere kavuştum.eskiden gecelik giymeye bile utanıyordum .Şimdi özgüvenim yerinde gögsümü geze geze dolaşıyorum. Ameliyatı hiç ağrı sızı yapmıyor sadece yara yerleri iyleşirken kaşıntı oluyor o kadarıda normal.
 
Ya bende gögüs estetiği olmak istiyorum ama korkuyorum. Acaba iz kalıyormu birde de çabuk iyleşme oluyormu .
 
Korkulacak bir şey yok. Anestezi olduğu için hiç bir şey hissetmiyorsun. Ameliyattan sonra benim hiç ağrım olmadı. Ama kaşıntı baya bir oldu . Ameliyat izi biraz teknik birazda ten renginle alakalı benim hiç belli değil doğum çatlağı renginde çok dikkatli bakınca görünen bir çizgim var o kadar.
 
Geri
Üst