Kabirde İlk Soru...

fırtına

Yeni Üye
Üye
Kabirde İlk Soru...
kabir soruları kabirde ilk gece neler olur kabirde ilk gece gün kabrin gecesi
.
14012009215011kurankerim[1].jpg
Bedenin kokmaya başlarken sen sorgu meleklerini beklersin. Bu bekleme süresi işkence gibi gelir eğer hazırlanmamışsan. Acaba ne soracaklar? Düşünme payım olacak mı? Ya da yardımcı olacaklar mı? Ya da kabrime gelenler tüyo verebilirler mi? Ya da kabrimde yapılacak dualar kolaylaştıracak mı? Acaba yapmış olduğum iyiliklerin faydasını görebilecek miyim? Acaba, acaba, acaba

Sorgulama vaktini tayin eden
Allahim.gif
-u Teâlâ meleklerini o kalabalık ölüler arasında sana gönderir... Meleklerin gelme ve sana gözükmesi nasıl olacak bunu
Allahim.gif
ve resulü dışında hiçbir diri bilemez.

Ve melekler sana gözükür Eğer namaz kılmıyorsan ya da inancında sorunlar yaşıyorsan korkudan neler yaparsın onu bilemem Kendimi hazır hissetmiyorum mazeretinin para etmeyeceğini çok iyi biliyorum. Namaz ve birçok ibadetlerden kendimi henüz hazır hissetmiyorum diyerek uzaklaşmış olabilirsin. Ama sen hayatın bitiş noktasına gelmiş bir ölüsün artık. Yeniden hazırlanman için süre çoktan bitmiş.

Hayat-ölüm arasındaki mesafe bir imtihan süreciydi.. İmtihan sonucunda cevap anahtarını vermek istemeyişin bir yıllık kayba sebep olur. Bu dünyadaki imtihan türüdür. Seneye çalışır daha güzel bölümü kazanırım diyebilirsin Ama
Allahim.gif
''ın imtihanı böyle değil ölüm anındaki bilgi, kültür ve Salih amellerde bir artma olmaz. Milyar yıl da yaşasan ölüm anındaki kimliğin aynıdır

Meleklerin varlığı seni sıkıntıya sokar ve terlersin. Sıkıca sarılmış bir kefen içinde burnuna senin kokuların gelir Tekrar yaratılmayı talep edersin Bu talebin içten bir pişmanlıkla yeniden yaratılma isteği değildir Sadece o anki sıkıntıdan kurtulma çığlıklarıdır Senden iki metre yukarıdakilerin yardımcı olamamaları ne acı!

Bakın
Allahim.gif
-u Teâlâ ne buyuruyor:

Nihayet onlardan (müşriklerden) birine ölüm gelip çattığında: "Rabbim! Der, beni geri gönder;"
Ta ki boşa geçirdiğim dünyada iyi iş (ve hareketler) yapayım." Hayır! Onun söylediği bu söz (boş) laftan ibarettir. Onların gerisinde ise, yeniden dirilecekleri güne kadar (süren) bir berzah vardır.( Mü''minun-99.100)

Talebin kabul görmez
Sen küçücükken sana öğretilen İslam''ın şartı kaç? İmanın şartları nelerdir? Peygamberimizin adı ve doğum-ölüm tarihleri sorusu gibi soruların sorulacağını düşünüyorsan kendini yorma Bu türden sorular sorulmaz.. Senin hayatının tüm karesini sorgulayacak sorular gelir Vereceğin cevap sağ tarafındaki defterin kalınlığına bağlı

Ve ilk soru gelir
Ve kulağın "men Rabbuke?" sorusuyla çınlanır
Arapça bilemiyorum, bana kendi dilimden sorun diyemezsin. O çukura düşen herkes Arapçadan anlar Ana dil Arapça olmuştur artık
Biz şimdilik bu sorunun Türkçesini yazalım:

Rabbin kim?
Rabbim
Allahim.gif
deyip o girdaptan kurtulmak için neleri feda ederdin biliyor musun?

On bir harften oluşan: "Rabbim
Allahim.gif
" demek dile çok kolay gelir.. Ama bu soruya sen değil senin sağ tarafındaki defterin cevap verir Ya defterinin dili tutulur kem küm edersin ya da düzgün bir cevap verirsin Soru her ne kadar sana sorulsa da vereceğin cevabı amellerin belirler

Rabbin kim?
Neden seni kim yarattı diye sorulmuyor da rabbin kim sorusu soruluyor?
Allahim.gif
''ın isim ve sıfatlarından neden sadece rab ismi soruluyor?

Rabbin kim? Sorusunun cevabında
Allahim.gif
ile birlikte başka adaylar da mı var acaba? Bu adaylar arasında kimin rabliği altında yaşam süründüğü niçin bu kadar önemli?

Allahim.gif
''tan başka kimler rablik iddiasında bulunurlar ki? Rabbim filandır diyen hiç kimseyi ne gördüm ne de işittim! Gizli şirk gibi gizli rabliklerde mi var acaba? Başkalarının rabliğini kabul etmişiz de haberimiz mi yok?

Rab konusunun bu kadar önemli olduğunu düşünmemiştim inanın. Devam edelim biz;
Eğer kabirde rab sorusu soruluyorsa bu rab olmanın önemini gösterir bize

Şarjı yetersiz bir telefon net çekmez Ses gidip gidip gelir Kabirde de bu böyledir Hayatınızın her alanında
Allahim.gif
''ın hükmüne danışmışsanız sorgunuz çok kolay geçer Eğer sol tarafındaki günahlarınız ağır basmışsa sıkıntıdan patlarsınız

İmtihan sonucunda cevap anahtarınız Ankaraya gönderilir. Siz memleketinizde heyecanla sonuçları beklerken sizin sözcünüz olan, sizin kimliğiniz olan cevap anahtarınız gözden geçirilir Doğru sayısı azsa eğer o kâğıt sizin için utanç belgesi olur

Ölüm içerikli yazımızın 5. Bölümüne nokta koyalım..

Eğer imanınızda sorunlar yaşıyor ve birçok ibadetleri ertelemişseniz hemen şimdi doğruyu bulmaya çalışın. İnanın aksi halde vakit çoktan geçmiş olur
Kabir sorgusunda rabbim
Allahim.gif
tır diyebilmemiz duasıyla....

kaynak:devtürkler

kabirde bnce eger namaz yok kuran yok yni kısacası dinimizi tam yaşayamamışsak bnce korkmamız gerekiyor ama yapmışsak bi sorun yk demektiir

kabirde yada yaşarken,

kabirde yada yaşarken kimin nekadar çok günahı, kimin nekadar çok sevabı olduğunu Cenabı ALLAH tan başka kimse bilemez. Ve bu tür yorumlara kesinlikle karşıyım. Kimse çok günahkardır ama bir iyilik yapar Cenabı ALLAHIM onu affeder tertemiz gider, ama kimse namazında niyazında görünür fakat yaptığı bir günah onu cehenneme götürür. Böyle bir şekilde de insanları korkutmak bence yersizdir. Herkesin imanı, inancı, namazı, sevabı, günahı kendine. ALLAHIM insana akıl vermiş fikir vermiş. Namazı sevdirerek telkin etmek lazım, böyle kabirde şöyle olur böyle olur, titrersin cevap veremezsin vb. gibi korkutarak insanları namaza yada imana sevk edilemez bence. Anlayana......

kabirde yada yaşarken kimin nekadar çok günahı, kimin nekadar çok sevabı olduğunu Cenabı ALLAH tan başka kimse bilemez. Ve bu tür yorumlara kesinlikle karşıyım. Kimse çok günahkardır ama bir iyilik yapar Cenabı ALLAHIM onu affeder tertemiz gider, ama kimse namazında niyazında görünür fakat yaptığı bir günah onu cehenneme götürür. Böyle bir şekilde de insanları korkutmak bence yersizdir. Herkesin imanı, inancı, namazı, sevabı, günahı kendine. ALLAHIM insana akıl vermiş fikir vermiş. Namazı sevdirerek telkin etmek lazım, böyle kabirde şöyle olur böyle olur, titrersin cevap veremezsin vb. gibi korkutarak insanları namaza yada imana sevk edilemez bence. Anlayana......

Burada çok basit birşeyden bahsediliyor farkındaysanız yada ne kadar anlayarak okudunuz bilemiyorum "Allah" kelamından bahsediyor buradaki amaç kimseyi korkutmak falan değil Allah kelamının önemini yansıtmaktır! Konuyu saptırmaya gerek yok ve siz de zaten bilinen neyse onu söylemişsiniz kişinin yaptığı sevap yada günah onu cennet yada cehenneme iter Bilmem anlatabildim mi?!...

Alimlerin rabbi olan allaha biz kulluk etmek ıcın geldık bu dünyaya onun ıcın allahı i bilmek onu kalben anmak gerektir sen anarsan oda senı kabırde anacak

Geri