Kabızlığa ne iyi gelir ?

Uzman SühaN

Administrator
Kabızlığa ne iyi gelir ?
Kabızlık bir çok insanın ortak sorunudur. Yanlış beslenme, aşırı süt tüketimi,kişinin faaliyetlerindeki değişimler, yeme bozuklukları,hareketsizlik,parkinson, huzursuz bağırsak sendromu kabızlığa neden olabilmektedir. Hemen hemen bir çok insan için sorun olan kabızlığın tedavisi mükündür. Altta yatan nedenin tedavi edilmesi ve yaşam şeklinizin iyleştirilmesi kabızlığın önüne geçicektir. Bu makalemizde kabızlık, kabızlık nedir,kabızlığın nedenleri,kabızlığın tedavisi ve kabızlığa iyi gelen besinlerle ilgili bilgilere değinicez.

kabızlık.jpg
Bağırsak hareketlerinin normalden daha zor ve az olduğu zaman kabızlık söz konusu olur. Kişi günlerce tuvalete çıkamayabilir. Bu durum bağırsağı çatlatabilir hemoridi geliştirebilir. Ayrıca kişi tuvalette anal bölgeden gelen kanlada karşılaşabilir. Hiç bir şey nedensiz değilidir ve bu tür septomları yaşıyorsanız mutlaka hekime görünmenizde fayda vardır. Makalemizin girişinde kabızlığa nedne olan unsurlara değinmiştik . Bu unsurlara ek olarak sık sık kabızlığın bağırsak kanseri nin habercisi olabileceğinide vurgulayalım. Tabi her kabızlık yaşayan kanser değildir . Bir takım tıbbi koşullar, beslenme şekliniz yaşam tarzınız da kabızlığa neden olabilmektedir. Nörolojik durumlarda bu koşullardan biridir. Aşırı stres kaygı da kabızlık nednei olabilmektedir.

Neden kabız oluyorum ?

Sevgili okurlarımız sık sık kabızlıkla karşılaşıyorsanız önceliğiniz mutlaka hekime görünmek olmalıdır. Yapılacak bir takım tetkitler durumunuz hakkında bilgi verebilir ve buna yönelik tedavi uygulanır. Altta yatan neden tedavi edilmedikçe uygulamalarınız geçici çözüm olucaktır.

Kabızlık problemi bir çok nedenden kaynaklanmaktadır. Şayet her hangi tıbbi bir koşul kabızlık nedeni değilse muhtemelen yaşam ve beslenme şekliniz kabızlık nedenidir. Hareketsiz biriyseniz kabızlık probleminiz olabilir. Bu noktada yapmanız gereken düzenli egzersiz ve yürüyüştür.

Kabızlığın diğer nedenlerinden biri az su tüketmektir. Vücut ihtiyacınızın altında çok az su tüketiyorsanız bu kabızlığa neden olabilir. Günlük su ihtiyacınızı karşılayabildiğinizden emin olun ve bol su tüketin.

Diğer bir kabızlık nedeni lif bakımın dan zengin besinleri tüketmemekten kaynaklanabilir. Diyetinizde lif bakımın dan zengin besinlere yer verin. Sofranızda her öğün yeşil yapraklı bitkilere salatalara yer açın..

Kabızlık için beslenme önerileri

Günün en önemli öğünü biliyorsunuzki kahvaltıdır. Kahvaltı da sabit bir sofra düzenimiz vardır. Klasik bir kahvaltı sofrası genelde peynir zeytin ve reçelden oluşmaktadır. Aslın da reçel tüketmek pek faydalı değil . Şeker oranı yüksek olduğun dan bu aşırı yağlanmaya neden olabilir. Kahvaltınızda reçel yerine mutlaka bal tüketmeye özen gösterin. Peynir zeytin yumurta ve zeytin yağı kahvaltı sofranızda mutlaka olması gerekenler. Ayrıca kuru kayısı, badem ceviz fındık ve kuru incir mutlaka olmalı. Sabah kahvaltısına başlarken ekmeğinizi zeytin yağına banın. Bu bağırsağınızı hareketlendirdiği gibi sağlığınıza katkıda bulunacaktır.

Öğlen yemeğiniz de mutlaka sebze ve ızgara türü yemekler tüketebilrisiniz. Salata yine olmazsa olmazlardan. Akşam menünüzde yine sebze mutlaka olmalı. Bol yeşilliklerden oluşan bir salata, balık,tavuk et olabilir. Ayrıca her menünüzde mutlaka yoğurt tüketiniz.

Kabızlık problemi olanlar için en etkili besin bamyadır. Kurusuda tazeside kabızlığa iyi gelmektedir. Bamyayı zeytin yağlı,kıymalı yada salata olarak tüketebilirsiniz. Ayrıca yeşil mercimek salatası da kabızlık için muhteşem bir iksirdir. Salatalarınızın içine yeşil mercimek ilave edebilrsiniz. Beyaz lahananın faydasını bilmeyeniniz yoktur. Lif açısın dan zengin olan lahanayı mutlaka salatalarınıza ilave edin. Lahana bağırsaklarınızı hareketlendirecek kabızlığı giderecektir.

Kabızlık problemi olan herkese tavsiyem kayısı kompostosudur. Çok az bir şeker kullanarak kompostonuzu hazırlayın. İçine kuru üzüm mutlaka atın. Akşam yemeğinde mutlaka tüketin. Bir diğer önerimiz lif açısından zengin olan bakliyatları tüketmeniz.

Her türlü meyve ve sebzeyi tüketerek kabızlığı ber taraf edebilrisiniz. Günde 2 lt sıvı tüketmeniz, düzenli egzersiz yapmanız kabızlık problemini çözücektir. Şayet kabızlığınız kronikse sabah aç karnına 1 tatlı kaşığı zeytin yağı tüketebilirsiniz. Güne 1 bardak suyla başlamak bağırsaklarınızı da hareketlendirecektir. Ayrıca ballı ve limonlu ılık suyu düzenli olarak her sabah aç karnına tüketirseniz kabızlık probleminiz ortadan kalkacaktır. Ballı limonlu su sadece kabızlığı gidermekle kalmaz sağlığınıza bir çok yönden katkıda bulunacaktır.

Sevgili okurlarımız daha önce kabızlık problemi yaşadıysanız ve bu problemi ekarte ettiyseniz bizimle lütfen deneyimlerinizi paylaşınız. Yaptığınız kürleri ve uygulamaları paylaşırsanız bu durumdan müzdarip bir çok kişiye çözüm sunabilirsiniz. Başka bir sağlık konusun da görüşmek umuduyla , sağlıklı günler diliyoruz..
 
Kabızlık bağırsakta seyrek görülen hareketlerin olduğu bir durumdur. Ayrıca bağırsakların eksik boşaltıldığı bir durumdur. Temel olarak sindirim sisteminin normal işleyişinde bir rahatsızlıktır. Kabızlık düzensiz beslenme, katı gıdalarla beslenme, düşük sıvı alımı, diyabet, kolit gibi koşullardan kaynaklanır.Bol su içmek ve lifli gıdalarla beslenmek kabızlığı önlediği gibi giderecektir. Sabahları aç karnına ballı limonlu su, yada havuç suyu tüketmek bağırsakları harekete geçirerek kabızlığı giderecektir. Kabızlığınız kronikse kayısı ve inciri birlikte tüketebilirsiniz. Ayrıca lahana suyu tüketmek kabızlığı girderiyor. Uzun süre kabızlık problemi çekenlerin bir hekime görünmesi faydalarına olacaktır.
 
Sağlıklı bir sindirim sistemi sağlık için çok önemlidir. Bir çok insan kabızlıkla ilgili sorun yaşamaktadır. Kimi hafata bir bağırsaklarını boşaltırken , kimide düzenli olarak günde 1 veya bir kaç defa dışkılayabiliyor.Kabızlık bağırsaklarınızı tamamen veya düzenli olarak boşaltamamak hissidir. Kabızlık probleminde dışkı sert olabilir ayrıca dışkılama sırasında ağrı geliştirebilirsiniz. Kabızlığa ek olarak mide ağrısı,şişkinlik,gaz sorunları,hazımsızlık söz konusu olabilir. Kabızlığı önlemek için bol sıvı ve lif açısın dan zengin besinler tüketin. Ayrıca egzersiz yapın. Uzun süre kabızlık problemi yaşıyorsanız mutlaka bir hekime görünün.Yaşam tarzı geliştirmek kabızlığı giderebilir.Keten tohumu yüzyıllardır kabızlığı rahatlatmanın en iyi yollarından biri olarak bilinir. Keten tohumu ucuzdur ve kolayca temin edebilirsiniz. Salatalarınızda yada yoğurda ilave ederek tüketebilrsiniz. Keten tohumu tüketmeden önce mutlaka hekime danışın.Uzun süreli kabızlık vücut için çok sağlıksızdır ve sindirim sistemi ve karaciğerinize zarar verebilir. Bir miktar rahatlama sağlamak için ayrıca portakal suyu tüketebilirsiniz. Bu lezzetli ve faydalı meyve suyu, bildiğiniz gibi bağırsak hareketini kolaylaştırmada önemli bir rol oynayan lifle doludur. Sabah kahvaltısın da çay yerine portakal suyu tüketmeniz faydanıza olacaktır.
 
Geri
Üst