1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.293
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Kabızlık hemoroide yol açarmı?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Genelde hastalıklara insanların hatalı davranış ve yaşam şekilleri neden olmaktadır. Örnek hemoroid her ne kadar genetik ailesel yönü olsada, en büyük oluşum sebebi kabızlık olarak görülmektedir. Kabızlığın getirdiği ıkınma ile gelişen hemoroid, fissür, apse, fistül gibi makat hastalıklarının oluşumunda en önemli sebeptir.
  Kabızlık neden hemoroid’e yol açıyor?
  İnsanlar kabız kaldığında dışkılama esnasında normalden daha fazla ıkındığı görülmektedir. Buna bağlı olarak barsağın son kısmındaki taşıyıcı bağ dokusu gevşer ve toplar damarların etrafındaki destek azalır. Etraf dokusu zayıflayan toplar damarlar bacaktaki varis gibi giderek genişlemeye başlar. Hemoroidde temel sorun bilinenin aksine damar genişlemesi değil bağ dokusu zayıflamasıdır damar genişlemesi ikincil olarak gelişen bir durumdur.


  < Konu Resmi..>

  Sadece hemoroid değil barsak sarkmasıda olur!
  Makat bölgesindeki dokuların zayıflamasını getirdiği diğer bir sorunsa barsağın son kısmında ortaya çıkan sarkmadır.Her hemoroid vakasında az veya çok mutlaka barsak sarkmasıda vardır.

  Tuvalette uzun süre kalmak risklidir!
  Basur’un sebebi olan bir diğer alışkanlık ise tuvalette kalma süresidir. Kabızlık olsun yada olmasın bazı kişiler tuvalette 15-20 dakika kalmaktadır. Hatta bunu bildiği için yanında gazete kitap götürenler bile vardır. Tuvalette uzun kalmak bölgeye uygulanan basıncın uzun süreli olacağı anlamına gelir. Bölgeye uzun süre uygulanan basınç şiddetli ıkınma gibi makat bölgesi bağ dokusunda zayıflığa ve buna paralel gelişen hemoroid neden olur.

  Kabızlığı önlemenin yolları
  İnsanlarda kabızlığa sebep olabilecek başka bir hastalık olmadığı kanıtlandıktan sonra tedavinin kalıcı olması için doğal yöntemlerle tedavi planlanmalıdır. Çünkü çeşitli kabızlık önleyici ilaçlarla sorunu çözmek kalıcı tedavi sağlamaz. İlaç alınmadığı gün daha şiddetli kabız kalınır.

  Barsakları çalıştıracak önlemler almalısınız

  Bunun için yapılması gereken kalın barsağın içini posa ile doldurmaktır. Yani posalı gıdalar tüketmektir. Kalın barsağın içindeki dışkı miktarı arttıkça çalışma sıklığı artar ve kabızlık düzelir.

  Yemeklerde mutlaka bol miktarda sebzeye yer vermelisiniz.
  Her gün meyve tüketilmeli.
  Her öğünde tercihen kepekli ekmek(market tipi kepekli ekmek)yenmeli.
  Dışkılama belirli saatlerde mümkünse hergün kahvaltıdan sonra yapılmalı.
  Tuvalette olabildiğince kısa süreli kalınmalı mümkün olduğunca 1-2 dakikadan fazla kalınmamalı.
  Bu uygulamalar yeterli gelmiyorsa her akşam bir-iki su bardağı kadar kepek çorba,süt,yoğurtla karıştırılarak yenmeli (en etkili uygulama budur) kepek miktarı kabızlık sorunu düzelene kadar artırılabilir.
  Dolan kalın barsağın kasılma sıklığı artar bu işlem 2-3 ay devam etmesi halinde yeni düzene alışan barsak aynı şekilde çalışmaya devam eder ve kabızlık kalıcı olarak düzelir. Kabızlıktan kalıcı kurtulmanın en etkin yolu barsağın içini posa ile doldurmaktır.
   
Kabızlık hemoroide yol açarmı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kabızlık

  Kabızlık

  kabızlık sabun kabızlığa sabun kabızlıkta için KRONİK KABIZLIK Kabızlık terimi; az miktarda,sert kıvamda,seyrek ve güç dışkılama olarak algılanabilir.Dışkılamada güçlük,dışkılama sonrası boşalmamışlık duygusu gibi normal süre ve kıvamda dışkılama olmasına rağmen bazı hastalar tarafından yanlışlıkla kabızlık olarak değerlendirilip kendince , bilinçsizce tedaviye başlayan bir çok kişi vardır.Bu...
 2. kızamıkçık gebeliğimde ciddi problemlere yol açarmı

  kızamıkçık gebeliğimde ciddi problemlere yol açarmı

  Kızamıkçık ve toksoplazma erken gebelik sırasında geçirildiği taktirde bebekte bazı ciddi problemlere yol açabilecek enfeksiyon hastalıklarıdır.Gebelikten önce yaptırdığınız testte eğer, kızamıkçık antikorlarınız negatif çıkarsa bu hastalığa karşı bağışıklığınız yok yani duyarlısınız anlamına gelir. Bu...
 3. Yumurta Dondurma İşlemi Sağlıksız Gebeliğe Yol Açarmı?

  Yumurta Dondurma İşlemi Sağlıksız Gebeliğe Yol Açarmı?

  yumurta dondurma işlemi nedir,yumurta dondurma işlemiyle bebek sahibi olanlar,yumurta dondurma işlemi ve gebelik yumurta dondurma işlemi ve hamilelik hakkında bilgiler Bu işlemler özellikle ağır bir hastalığı dolayısıyla yapılacak tedavide yumurtalıklarını kaybetme riski olan hastalarda uygulanmaktadır. Belli başlı örnekler de kanser hastalarıdır. Örneğin genç bir meme kanserli hasta ya da...
 4. Sperm yutmak hamileliğe yol açarmı?

  Sperm yutmak hamileliğe yol açarmı?

  sperm yuttum gebe kalırmıyım,sperm yutmak gebeliğe yol açarmı,sperm yutmanın sakıncaları,sperm yuttum hamile kalırmıyım,sperm yutma hakkında bilgiler Birçok kadının en çok merak ettiği konulardan biri de sperm yutmanın zararlı olup olmadığı. Günümüzde artık cinselliğin sadece bebek sahibi olmak için değil, daha fazla heyecan ve zevk alması önemli hale gelmiştir. İş böyle olunca da...
 5. Evde çöp bekletmek bereketsizliğe yol açarmı?

  Evde çöp bekletmek bereketsizliğe yol açarmı?

  Bereket, az malın çok faydası olması, çok işe yaraması demektir. Az bir mal, bereketli olunca, çok kimsenin rahat etmesine, çok iyi işlerin yapılmasına yarar. Bereketli olmayan çok mal vardır ki, sahibinin dünyada ve âhirette felaketine sebep olur. O hâlde malın çok olmasını değil, bereketli olmasını istemelidir! Rızk hiç değişmez, azalmaz ve çoğalmaz. Kimse kimsenin rızkını yiyemez. Hiç...

Sayfayı Paylaş