Kaburga ağrısı neden olur?

Uzman SühaN

Administrator
Kaburga ağrısı neden olur?
Sağ kaburga altında ağrılar neredeyse herkesin başına gelebilen bir rahatsızlıktır. Sağ kaburga altındaki ağrılar acı dolu sancılara ve uykusuz geçen gecelere neden olabilmektedir. Sağ kaburga altında hissedilen ağrılar başta küçük sancılar şeklinde olsa da ilerleyen dönemlerde şiddetli ve sık ağrılara, sancılara dönüşebilmektedir. Sağ kaburga altında oluşan ağrıların bir çok nedeni olabilir. Ancak halk arasında da en bilindik nedeni mide rahatsızlıklarıdır.
3.jpg

Mide ve yemek borusunda oluşan rahatsızlıklar, doğrudan kaburgalarla ilintili olduğundan ağrıların ve sancıların sağ kaburga altında hissedilmesine neden olur. Mide ve yemek borusunun sol ve sağ kaburga altında bulunması, bu bölgelerdeki sorunların sağ ve sol kaburga altında ağrılar şeklinde hissedilmesine neden olmaktadır. Mide rahatsızlıklarından kaynaklanan sağ kaburga altındaki ağrıların temel sebebi düzensiz beslenmedir. Düzensiz ve sağlıksız beslenmeler mide rahatsızlıklarına neden olacağından dolaylı olarak da olsa sağ kaburga altında ağrıların oluşmasına neden olur.


Sağ kaburga altındaki ağrıların mide rahatsızlıklarından dolayı oluştuğu düşünülüyorsa, kesinlikle mideye iyi gelecek şeyler yapmakta fayda vardır. Özellikle reflü, gastrit gibi mide rahatsızlıkları yaşayan kişilerin bol yağlı ve kalorili yiyeceklerden uzak durmasını tavsiye ediyoruz. Bu sayede midedeki ağrıların azalmasıyla beraber sağ kaburga altında hissedilen ağrılar da azalmış olacaktır.
Sağ kaburga altında oluşan ağrıların çok fazla nedeni olabilmektedir. Bunlardan en çok rastlananlar; kaburga kaslarındaki ağrılar, mide rahatsızlıkları ve kalp rahatsızlıkları şeklindedir.
Sağ kaburga altındaki ağrılar, genel olarak kaburga kaslarındaki ağrılardan kaynaklanmaktadır. Uzun süre hareketsiz kalma yada oturuş pozisyonundaki bozukluklar kaburga kaslarında ağrıların oluşmasına neden olmaktadır.Kaburga kaslarından oluşan ağrılar, sol ve sağ kaburga altında ağrıların oluşmasına neden olur.
Mide ve yemek borusu, kaburgalarla doğrudan bağlantılı olduğu için bu bölgelerdeki rahatsızlıklar sağ ve sol kaburga altında ağrılar şeklinde hissedilebilmektedir. Midede oluşan reflü, gastrit, ülser gibi rahatsızlıklar sağ kaburga altında ağrıların oluşmasına neden olur.
Sağ kaburga ağrıları, kaburgaların ortalarından aşağıya doğru daha çok hissediliyorsa, bu ağrılar kalp rahatsızlıklarından kaynaklanıyor olabilir. Kalp rahatsızlıklarından oluşan sağ kaburga altındaki ağrılarda, boyun bölgesinde de sızı ve ağrılar hissedilir. Eğer sağ kaburga altındaki ağrıların kalp rahatsızlığından dolayı oluştuğunu düşünüyorsanız, kesinlikle doktora gitmenizi tavsiye ediyoruz.Sağ Kaburga Altındaki Ağrılar Nasıl Geçer?


Düzenli spor ve egzersizler yaparak sağ kaburga altındaki ağrılardan kurtulmak mümkündür.
Sağlıklı ve düzenli beslenmek kaburga altında hissedilen ağrılara iyi gelir.
Gün içinde yapabileceğiniz ufak yürüyüşler ve egzersizler de kaburga altındaki ağrılardan kurtulmanızı sağlar.
 
Üst