Kadın Haberleri 2004

Cevap: Kadın Haberleri 2004

"Genç Türkiye Cumhuriyeti'nin her toplumsal kademesinde öncülük eden kadınlara ilk siyasal hakları, 1930 yılında çıkarılan Belediyeler Kanunu ile verildi. Ardından 1934 yılında Malatya Milletvekili İsmet İnönü ve 191 arkadaşının verdikleri bir yasa değişikliği teklifiyle Türk kadını milletvekili seçilme hakkını kazandı. O tarihlerde Avrupa ve Amerika'da kadınların böylesine çağdaş hakları henüz yoktu. 1 Mart 1935 yılında toplanan TBMM'de tam 18 kadın milletvekili yer aldı."
Tüm kadınların bu değerli gününü kutluyorum.Türk milletinin çağdaş medeniyetler seviyesine yükselmesindeki haklar eşitliği alanındaki en büyük adımlardan birinin yıldönümü bügun.Büyük mücadeleler verilerek alınan bu gibi hak ve özgürlüklerin devamını ve gelişmesini sağlamada bütün Türk halkına görevler düşmektedir.En büyük görevler ise, bu uğurda, biz kadınlardadır.....

(TÜRKHABER'den alıntı yapılmıştır)

İşkencenin mazereti: Onu eşi gibi dövdüm

Tutuklu Kıvrık, üçüncü duruşmada kendini savundu.

07/12/2006 DHA - ANTALYA - Tırnakları çekilen, üzerinde sigara söndürülen Meryem Sak adlı kadına işkence yaptığı gerekçesiyle tutuklu yargılanan Mustafa Hüseyin Kıvrık, üçüncü duruşmada 'susma hakkı'nı kullanmaktan vazgeçti. Sak'ı bir kez dövdüğünü kabul eden Kıvrık, "Meryem benden eşi ve ona sahip çıkan biri olarak dayak yedi" dedi.
Antalya 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde "Kişi hürriyetini yoksun kılma, kasten yaralama ve eziyet" etme iddialarıyla açılan davanın dün görülen üçüncü duruşmasına Meryem Sak katılmazken, tutuklu olan patronu Mustafa Hüseyin Kıvrık, erkek kardeşi Ahmet Sak, annesi Hatice Kıvrık hazır bulundu. Sak'ın avukatı, "Meryem, aynı ortama gelip olayları tekrar yaşamak istemediğini söyledi. Anlayış istedi" dedi. Mahkeme Başkanı Faris Özsoy, bu durumu tutanaklara geçirdi.
Özsoy, önceki duruşmalarda susma hakkını kullanan Kıvrık'a, savunma yapıp yapmayacağını sordu. Kıvrık, elinde bulunan altı sayfalık dilekçe ile ayağa kalkıp, "Konuşacağım" dedi. Kıvrık, eşi Nilüfer Kıvrık'ın beş yıl önce iki aylığına evi terk ettiğini, sekreteri Meryem Sak'la aralarında duygusal bir yakınlaşma başladığını anlattı.

'Eziyet değil, pat pat dayağı'
Meryem Sak'ı 'çift kişilikli' diye tanımlayan Kıvrık kasada 15 bin YTL'nin eksik olduğunu fark ettiğini ve ona sorduğunu söyledi. Kıvrık, "Meryem, parayı kendisinin aldığını söyledi. Pavyona gidermiş. Üzüldük, moralimiz bozuldu. Ahmet de Meryem'i dövdü. Pat, pat diye dövülen bir dayak. Eziyet değil. Üç, dört gün yattı" dedi.
Kıvrık, şöyle devam etti: "Meryem bir gece eve dövülmüş olarak geldi. Cinsel organında yanıklar vardı. 'Geceleri dışarı çıkmamı ve erkeklerle birlikte olmamı ancak beni zincirleyerek engellersiniz' dedi. Kardeşi Ahmet bu talebi üzerine ablasını geceleri bağlamaya başladı. Meryem'le üç yıldır ilişkimiz vardı. Sürekli yalan söylediği için kalbim kırıldı. Benden, eşi ve ona sahip çıkan biri olarak dayak yedi. Meryem'in ayak parmaklarına sadece bir kez ayakkabılarımla vurdum. Tırnakları karardı. Medyada tecavüzcü, büyücü ve işkenceci oldum. İtibarımı kaybettim. Mağdurum. Eşim de boşanma davası açtı."

radikal.com alıntıdır

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin yaptırdığı bir araştırmaya göre Diyarbakır’da kadınların yüzde 79.4’ü okuma yazma bilmiyor.

NTV
Güncelleme: 16:02 TSİ 08 Aralık 2006 Cuma
DİYARBAKIR - Diyarbakır’da yapılan bir araştırma aslında bilinen ve üzerinde çok konuşulan gerçekleri belgeledi. Araştırmaya katılan kadınların yüzde 79.4’ü okuma yazma bilmiyor. Yüzde 30’u aşan bölümü evlendiğinde 15 yaş sınırında ya da altında. Yüzde 44.9’u ise ilk çocuklarını 14 ila 18 yaşları arasında doğurmuşlar.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi Sosyal Hizmet Uzmanı Halime Sarı Sabuncu’nun üç ay boyunca yüzyüze yaptığı görüşmelerde, kadınların sosyal ve ekonomik durumları gözönünde bulundurularak, kentsel yaşama katılım sürecinde, yaşadığı yerdeki sorunlarını araştırmak ve çözüm üretmek hedeflendi.

Araştırmaya katılan kadınların yüzde 79.4’ü okuma yazma bilmiyor. Yüzde 32.4’ünün yalnızca dini nikahı var. Yüzde 30’u aşan bölümü evlendiğinde 15 yaş sınırında ya da altında. Yüzde 44.9’u ise ilk çocuklarını 14 ila 18 yaşları arasında doğurmuşlar. Rakamlar birçok noktayı belgelese de asıl öyküler satır aralarında gizli.

Töre sorulunca çoğu suskun kadınların. Araştırma sırasında aşılamayan tek duvarda bu olmuş zaten. Çevrelerinde namus cinayeti işlenip işlenmediği sorusuna yalnızca, yüzde 6.4’lük bölüm evet demiş. Berdel usulü evlenenlerin oranı ise yüzde 17.2.

Araştırmanın mimarı Halime Sarı Sabuncu’ya göre bu tabloya bakıp bu kadınlara acımak yanlış. Geçici çözümlerle sorunları ertelemekte. Yerel yönetimlere çok iş düşüyor. Öncelikli olan ise eğitim.

Rakamsal olarak araştırmaya yansımayan, ama Sabuncu’nun dikkat çektiği bir başka konu ise kız çocukları. Çünkü onlarda aynen anneleri gibi yetişiyor. El uzatılırsa, okullaştırılırlarsa, annelerinden farklı olarak geleceklerine sahip olabilirler belki.

ADAPAZARI DHA

Adapazarı'nda önceki gün işyerinden çıkıp yürüyerek evine giden 6.5 aylık hamile F.K. (24), arkasından yaklaşıp kendisini eterle bayıltan bir kişinin tecavüzüne uğradı. Bir süre sonra kendine gelen genç kadın çığlık atarak yardım istedi. Tecavüze uğradığı götürüldüğü hastanede doktor raporuyla da kesinleşen F.K., "Tek hatırladığım başımın döndüğüydü. Kendime gelince olan biteni anladım. Kim olduğunu bilmiyorum" dedi. Genç kadın ifadesinde 2 yıl evli kaldığı eşinden ayrıldığını, ancak resmen boşanmadıklarını da söyleyerek, "Eski kocamla da aramızda sorun vardı. Ondan da şüpheleniyorum" dedi.
Polis, kent merkezindeki Bosna Caddesi'nde meydana gelen tecavüzü kimin yaptığını araştırıyor. Ayrıca genç kadının üzerinde bulunan spermlerden DNA testi yapılacağı da belirtildi.

Geri