1. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği

  Kadınlarda Karın büyümesi

  Konu, 'Sağlık İçin Bilgiler' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

  sağlık,kadınlarda karın büyümesi,kadın hastalıkları,hastalık belirtisi,karın büyümesi tedavisi,hastalıklar.


  < Konu Resmi..>  KARIN BÜYÜMESİ:


  Kadın hastalıklarının bazılarında, belirtilerden biri de karında büyüme olmasıdır. Karın büyümesi, kadın hastalıklarından başka hastalıklarda da sıklıkla görülebildiğinden bir kadın hastalığından kaynaklanıp, kaynaklanmadığını ayırdetmek her zaman kolay olmaz.
  Karında büyümeye yol açan olaylar ya karın derisinden kaynaklanır ya da karın içinde yer alan organların hastalıklarından. Karın derisinden kaynaklanan ve karını büyüten olaylar şunlardır; ileri derecede yağlanma, ödem (su toplanması sonucu şişme), fazla sayıda doğumlar, iri çocuk ya da ikiz, üçüz doğumlar sonucu karın kaslarının aşırı derecede gevşeyerek sonunda sarkması, karın kas ve diğer dokularından kaynaklanan tümörler, başka organlardaki kanserlerin karnı duvarına yayılması (metastaz), fıtıklar ve apseler. Karın-içi ile ilgili olarak karında büyüme görülmesiyle başlıca 3 olay sonucudur, bunlar; meteorizm (gaz nedeniyle olan şişkinlik), asit (karın boşluğunda sıvı birikmesi) ve tümörlerdir.

  Meteorizm:

  Bağırsak hareketlerinin azalmasıyla ilgilidir. Halk arasında “bağırsak düğümlenmesi” adı verilen ileus ya da kronik bir bağırsak stenozu (daralması) bu duruma yol açabilir.

  Bağırsakların genişleyerek gazla dolması ve şişkinliğe yol açması histerik ve sinirli kadınlarda sıklıkla görülür. Kadınların adet kanamasına yakın dönemlerinde karında bir şişlik hissetmeleri de hormonal etkinliğin normal bir sonucudur.

  Genellikle pek yakınmaya yol açmaz. Bu şişkinlik hissi adet kanamasının başlamasıyla birlikte ortadan kaybolur. Herhangi bir nedenle oluşan bir adet gecikmesi durumunda da bu şişkinlik daha da şiddetli olarak rahatsızlığa neden olabilir.

  Asit:

  Karında sıvı (asit) toplanmasına neden olan hastalıklar arasında, genellikle kanser gibi kötü huylu tümörler vardır. Bundan başka karın zarının tüberkülozu (tüberküloz peritonit] da karında asit toplanmasına yol açabilir. Ayrıca karın iç organlarının yaralanmaları, delinmeleri de iç kanamalara neden olarak, karın boşluğu içinde kan toplanmasına yol açarlar.
  Bunun bir örneği dış gebeliklerdir. Dış gebelikte fallop borusunun yırtılması sonucu oluşan kanama karın boşluğu içinde toplanır.

  Tümerlör:

  Kadınlarda karının büyümesine yol açan tümörler, genellikle üreme organlarından kaynaklanırlar. Fakat karın içinde yer alan diğer organ tümörleri ya da kanser metastazları da karını büyütürler. Kadın hastalıkları içinde karında büyümeye yol açan ve en fazla görülen hastalıklar, miyomlar ve ovaryum tümörleridir.

   
  mavişimbebikistiyor ve Young bride bunu beğendi.
 2. Young bride

  Young bride Banned

  Kayıt:
  30 Kasım 2010
  Mesajlar:
  2.217
  Beğenilen Mesajlar:
  570
  Ödül Puanları:
  0
 3. mavişimbebikistiyor

  mavişimbebikistiyor Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  29 Ocak 2011
  Mesajlar:
  571
  Beğenilen Mesajlar:
  1.066
  Ödül Puanları:
  93
  Şehir:
  istanbul
  asimelekcim ben kendimi bildimbileli su bile içsem karnım hemen şişer çok doktora gittim biryığın ilaç kullandım ama geçici bir çözüm oldu yemek yemezssem dümdüz yersem 4-5 aylık hamile gibi oluyorum bende çok araştırdım ama aynı şeyleri okuyup durdum genelde yediğim şeylere bağlı herhalde yazın pek olmuyor kışın hiç inmiyor daha doğrusu sabah kalktığımda bişey yok kahvaltıdan sonra kocaman oluyor yani onunla yaşamayı öğrendim artık :)
   
  ASİMELEK bunu beğendi.
 4. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği
  hmm belki doğum yaptıysanız ondan da kaynaklı olabilir diye düşünüyorum.
  doktor bişey demediyse inşallahh bi sorun yoktur. geçmiş olsun :D:D
   
  mavişimbebikistiyor bunu beğendi.
 5. mavişimbebikistiyor

  mavişimbebikistiyor Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  29 Ocak 2011
  Mesajlar:
  571
  Beğenilen Mesajlar:
  1.066
  Ödül Puanları:
  93
  Şehir:
  istanbul
  canım sorun yok araştırmalarda hiçbişey çıkmadı 2 doğum yaptım ama hiç doğum yapmamış gibi normalde zayıf ve düzgünüm sorun genetik diyor yücudum yediğim herşeye tepki veriyormuş enteresan ama öyle :)
   
 6. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği
  ilginç doğrusu. ama ciddi bişey yoksa iyi, yediklerimiz yapar bazen.
   
Kadınlarda Karın büyümesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kalbin büyümesi

  Kalbin büyümesi

  kalp büyümesi belirtileri kalp büyümesi tedavisi büyümesinin belirtileri büyümesinin nedenleri nedenleri İnsan zorlu çalışmaya mecbur olduğu za:-)man, kalb evvelâ çalışmasını hızlandırarak bu ihtiyacı karşıla:-)maya çalışır. Bu kâfi gelmeyince her atımda fırlattığı kan mik:-)tarını arttırmaya uğraşır. Bunun için de sol karıncığın daha faz:-)la kan alacak şekilde genişlemesi lâzımdır. Bu durumu...
 2. Kadınlarda Karın Ağrısı Sebepleri

  Kadınlarda Karın Ağrısı Sebepleri

  Kadınlarda Karın Ağrısı Sebepleri nelerdir karnım neden ağrıyor bu son günlerde üşütmüş olabilir miyim lütfen Kadınlarda Karın Ağrısı Sebeplerini yazın.
 3. Kadınlarda Karın Kasık Ağrısı

  Kadınlarda Karın Kasık Ağrısı

  Kadınlarda Karın Ağrısı Nedenleri nelerdir Kadınlarda Karın Ağrısı Sebepleri neler Kadınların hemen hepsinde görülen karın ve kasık ağrıları umumiyetle adet sancısına yorulur melekler. Ancak bunun üşütme ya da başka rahatsızlıklarla da ilgisi olabilir. Bu yüzden dikkatle takip edip ilerlemesi ya da şiddetlenmesi durumunda bir hekimden yardım almak gereklidir. Bu yazımızda kısaca karın ağrısı...
 4. Hamilelerde karın büyümesi kaçıncı haftada belli olur?

  Hamilelerde karın büyümesi kaçıncı haftada belli olur?

  hamileyim karnım nezaman büyür,hamileyin karnım ne zaman çıkar,hamilelikte karın ne zaman büyür,gebelikte karın ne zaman şişer,hamilelikte karın büyümesi hakkında bilgiler Hamilelikte karın ne zaman çıkar, karnım ne zaman şişer, göbek ne zaman büyür, karnım dışarıdan ne zaman belli olur, kaçıncı ayda kanım belirginleşir, kaçıncı haftada dışarıdan hamile olduğum anlaşılır, göbeğim kaçıncı...
 5. Hamilelikte karın büyümesi ne zaman başlar arkadaşlarım

  Hamilelikte karın büyümesi ne zaman başlar arkadaşlarım

  Kızlar selamlar benim derdim biraz ağır gibi, ben erkek arkadaşımla korumasız olarak ilişkiye girdim ve test yaptım tam iki aylık hamileyim ne yapacam bilmiyorum. Biliyorum kızacaksınız ama lütfen bana yardım edin benim karnım ne zaman büyümeye başlayacak ne yapmam lazım babam duysa vallahide billahide beni öldürür :S bana lütfen ylardım edin ne yapayım anneme mi söyleyim ablama mı şaşırdım...

Sayfayı Paylaş