1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  15.274
  Beğenilen Mesajlar:
  2.285
  Ödül Puanları:
  113

  Kadınlarda kızlarda doğum kontrol ve korunma yöntemleri

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  gebelikten nasıl korunurum,hamile kalmayı önlemenin yolları,hamile kalmamak için doğum kontrol yöntemleri,hamileliği önleyecek yöntemler,doğum kontrol ve korunma yöntemleri hakkında bilgiler

  < Konu Resmi..>

  Haplar (Gebeliği önleyici haplar, oral kontraseptifler): Kadınlık hormonları içerirler. Her gün düzenli ağızdan alındığında, yumurtanın oluşumunu engeller.
  Rahim ağzındaki salgıları kalınlaştırarak spermin geçip rahme ulaşmasını önlerler. Etkili bir yöntemdir cinsel ilişki olsa da, olmasa da her gün aynı zamanda unutulmadan alınmalıdır.


  Kadın hapı almayı unutursa, gebe kalma tehlikesi vardır. Her gün düzenli alınması gereklidir. Alınmadığı gün gebe kalma ihtimaliniz vardır.
  Rahim içi araç (RİA, Spiral): Rahim içi araç, esnek materyalden yapılmıştır, rahmin içine sağlık personeli tarafından yerleştirilir.
  Yerleştirildikten hemen sonra etkisi başlar ve 10 yıl boyunca etkilidir. RİA, spermlerin kadının tüplerine ulaşmasını engeller.
  Çıkarıldıktan hemen sonra gebelik geri döner. RİA, sağlık kuruluşlarında yerleştirilir. Kullanımı son derece rahattır. Hiçbir yan etkisi bulunmaz.


  İğneler (aşı, enjekte edilen hormonlar): İğneler, hormon içerir. Her ay ve 3 ayda bir yapılan iki türü vardır. Yapıldıktan sonra kana yavaş yavaş hormon salınır.
  Hapa benzer şekilde yumurtanın oluşumunu engeller. Ayrıca rahim ağzındaki salgıları kalınlaştırarak spermin geçip rahme ulaşmasını önler. Avantajı 3 ayda bir yapmaktır.
  Diyafram: İnce plastikten yapılmış, rahmin vajene açılan kısmına yerleştirilen bir kapaktır. Spermlerin rahme geçmesini engeller.
  Kadın, cinsel ilişki öncesinde diyaframı kendi yerleştirir, cinsel ilişki sonrasında ise çıkarır. En etkili yöntemlerdendir. Kadın prezervatifi de denir.
  Erkek döl hücrelerini öldüren tablet ve fitiller (Spermisitler): Erkek döl hücrelerini öldüren tablet ve fitiller, gebeliği önlemek için cinsel ilişkiden önce kadın tarafından vajenin içine yerleştirilir. Bu maddeler, spermleri rahme ulaşmadan öldürür ve yumurta döllenmemiş olur.
  Kadının tüplerinin bağlanması (tüp ligasyonu):Kadının gebelikten korunmak için kullanabileceği kalıcı ve geri dönüşü olmayan bir yöntemdir.
  En etkili yöntemlerden biridir. Fazla çocuk sahibi olmak istemeyen çiftler için uygundur.
  Eşin rızası gereklidir. Tüpler, sadece yumurtalık ve rahim arasında köprü görevi yaptığı için tüplerin bağlanmasının gebeliğin engellenmesinden başka hiçbir etkisi yoktur.

   
Kadınlarda kızlarda doğum kontrol ve korunma yöntemleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Doğum Sonrası Korunma Yolları ve Yöntemleri

  Doğum Sonrası Korunma Yolları ve Yöntemleri

  tüplerin bağlanmasının sakıncaları tüpleri bağlatmanın zararları tüplerin bağlanmasının zararları emziren annelerde adet gecikmesi olurmu tüp bağlatmanın Doğum sonrası kadınların ilk 40 günlük dönemi lohusalık (loğusalık) olarak adlandırılmakta olup bu dönemde vücut ve rahim eski halini almaya çalışmakta ve gebelikte oluşan fizyolojik değişimler artık yavaş yavaş gerilemeye başlamaktadır....
 2. Doğum Kontrol Yöntemleri

  Doğum Kontrol Yöntemleri

  Kontrolsüz, birbirini takip eden doğumlar ve düşükler, anne ve bebek sağlığını ciddi olarak tehdit eder. Bu nedenle aile planlaması hem anne, hem de bebek sağlığına zarar vermeyecek uygun doğum kontrol yöntemleriyle yapılmalıdır. Kişi için ideal bir korunma yöntemiyle istenmeyen gebelikler, kişinin sağlığına zarar vermeden engellenebilir. Doktorunuzun önerisiyle sizin için en uygun olabilecek...
 3. doğum kontrolünde doğal yöntemler

  doğum kontrolünde doğal yöntemler

  DOĞAL YÖNTEMLER Bu yöntemler, gebeliği önlemekten daha çok gebeliğin meydan gelmesi için kullanılır. Çünkü gebeliği önleme oranı yüksek değildir. Ancak, gebe kalınması ve bebeğin dünyaya gelmesi sorun olmayacak çiftler tarafından da gebeliği önlenme amacı ile...
 4. Doğum kontrol yöntemleri rehberi

  Doğum kontrol yöntemleri rehberi

  spermisit markaları spermisit nerede bulunur İstenmeyen gebeliklere karşı size, yaşınıza, durumunuza en uygun yöntemi seçerek korunmalısınız. İşte doğum kontrol yöntemleri, güvenilirlikleri ve tüm ihtiyacınız olanlar... 8201 Tüm aileler ve bireyler kendi doğurganlık davranışları konusunda doğru bilgiye dayalı, bilinçli ve gönüllü bir seçim yapmalıdırlar. Böylece istemedikleri gebeliklerden...
 5. DOĞUM KONTROL HAPLARININ KORUNMA DIŞI FAYDALARI

  DOĞUM KONTROL HAPLARININ KORUNMA DIŞI FAYDALARI

  doğum kontrol hapı nedir,doğum kontrol hapı ne için kullanılır,doğum kontrol hapının faydaları,doğum kontrol hapı nelere iyi gelir,doğum kontrol hapının yararları hakkında bilgiler Günümüzde özellikle yaygın olarak kullanılan birleşik (kombine) hormon içeren doğum kontrol hapları ile ilgili pek çok yanlış inanış mevcuttur. Bu ilaçlar ile ilgili bu yanlış inanışlar sağlık mensupları...
Etiketler:

Sayfayı Paylaş