1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.420
  Ödül Puanları:
  113

  Kadınlarda kızlarda doğum kontrol ve korunma yöntemleri

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  gebelikten nasıl korunurum,hamile kalmayı önlemenin yolları,hamile kalmamak için doğum kontrol yöntemleri,hamileliği önleyecek yöntemler,doğum kontrol ve korunma yöntemleri hakkında bilgiler


  < Konu Resmi..>


  Haplar (Gebeliği önleyici haplar, oral kontraseptifler): Kadınlık hormonları içerirler. Her gün düzenli ağızdan alındığında, yumurtanın oluşumunu engeller. Rahim ağzındaki salgıları kalınlaştırarak spermin geçip rahme ulaşmasını önlerler. Etkili bir yöntemdir cinsel ilişki olsa da, olmasa da her gün aynı zamanda unutulmadan alınmalıdır.


  Kadın hapı almayı unutursa, gebe kalma tehlikesi vardır. Her gün düzenli alınması gereklidir. Alınmadığı gün gebe kalma ihtimaliniz vardır.
  Rahim içi araç (RİA, Spiral): Rahim içi araç, esnek materyalden yapılmıştır, rahmin içine sağlık personeli tarafından yerleştirilir.
  Yerleştirildikten hemen sonra etkisi başlar ve 10 yıl boyunca etkilidir. RİA, spermlerin kadının tüplerine ulaşmasını engeller.
  Çıkarıldıktan hemen sonra gebelik geri döner. RİA, sağlık kuruluşlarında yerleştirilir. Kullanımı son derece rahattır. Hiçbir yan etkisi bulunmaz.


  İğneler (aşı, enjekte edilen hormonlar): İğneler, hormon içerir. Her ay ve 3 ayda bir yapılan iki türü vardır. Yapıldıktan sonra kana yavaş yavaş hormon salınır.
  Hapa benzer şekilde yumurtanın oluşumunu engeller. Ayrıca rahim ağzındaki salgıları kalınlaştırarak spermin geçip rahme ulaşmasını önler. Avantajı 3 ayda bir yapmaktır.
  Diyafram: İnce plastikten yapılmış, rahmin vajene açılan kısmına yerleştirilen bir kapaktır. Spermlerin rahme geçmesini engeller.
  Kadın, cinsel ilişki öncesinde diyaframı kendi yerleştirir, cinsel ilişki sonrasında ise çıkarır. En etkili yöntemlerdendir. Kadın prezervatifi de denir.
  Erkek döl hücrelerini öldüren tablet ve fitiller (Spermisitler): Erkek döl hücrelerini öldüren tablet ve fitiller, gebeliği önlemek için cinsel ilişkiden önce kadın tarafından vajenin içine yerleştirilir. Bu maddeler, spermleri rahme ulaşmadan öldürür ve yumurta döllenmemiş olur.
  Kadının tüplerinin bağlanması (tüp ligasyonu):Kadının gebelikten korunmak için kullanabileceği kalıcı ve geri dönüşü olmayan bir yöntemdir.
  En etkili yöntemlerden biridir. Fazla çocuk sahibi olmak istemeyen çiftler için uygundur.
  Eşin rızası gereklidir. Tüpler, sadece yumurtalık ve rahim arasında köprü görevi yaptığı için tüplerin bağlanmasının gebeliğin engellenmesinden başka hiçbir etkisi yoktur.


   
Kadınlarda kızlarda doğum kontrol ve korunma yöntemleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Doğum Sonrası Korunma Yolları ve Yöntemleri

  Doğum Sonrası Korunma Yolları ve Yöntemleri

  Çiftler için dünyaya yeni bir can getirmek büyük bir mutluluk yaşatacaktır. Bu mutluluk daha sonra maddi ve manevi kaygılara neden olabilmektedir. Bebeğin geleceği hakkın da sorumlulukları yüklenmek bir takım endişelere zemin hazırlayabilir. Günümüzde bunun bilincinde olan çiftler 2 çocuk yapmaktan öteye geçmiyor. Bu yüzdendir ki yeni bebek sahibi olan ve maddi manevi endişe taşıyan...
 2. Doğum Kontrol Yöntemleri

  Doğum Kontrol Yöntemleri

  Kontrolsüz, birbirini takip eden doğumlar ve düşükler, anne ve bebek sağlığını ciddi olarak tehdit eder. Bu nedenle aile planlaması hem anne, hem de bebek sağlığına zarar vermeyecek uygun doğum kontrol yöntemleriyle yapılmalıdır. Kişi için ideal bir korunma yöntemiyle istenmeyen gebelikler, kişinin sağlığına zarar vermeden engellenebilir. Doktorunuzun önerisiyle sizin için en uygun olabilecek...
 3. doğum kontrolünde doğal yöntemler

  doğum kontrolünde doğal yöntemler

  DOĞAL YÖNTEMLER Bu yöntemler, gebeliği önlemekten daha çok gebeliğin meydan gelmesi için kullanılır. Çünkü gebeliği önleme oranı yüksek değildir. Ancak, gebe kalınması ve bebeğin dünyaya gelmesi sorun olmayacak çiftler tarafından da gebeliği önlenme amacı ile...
 4. Doğum kontrol yöntemleri rehberi

  Doğum kontrol yöntemleri rehberi

  spermisit markaları spermisit nerede bulunur İstenmeyen gebeliklere karşı size, yaşınıza, durumunuza en uygun yöntemi seçerek korunmalısınız. İşte doğum kontrol yöntemleri, güvenilirlikleri ve tüm ihtiyacınız olanlar... 8201 Tüm aileler ve bireyler kendi doğurganlık davranışları konusunda doğru bilgiye dayalı, bilinçli ve gönüllü bir seçim yapmalıdırlar. Böylece istemedikleri gebeliklerden...
 5. Doğum kontrol yöntemleri ve etkinlik oranları

  Doğum kontrol yöntemleri ve etkinlik oranları

  Doğum,doğum kontrol,doğum kontrol yöntemleri,doğum kontrol hapı,ria,spermisid,ertesi gün hapı,prezervatif Binlerce yıldır insanlar farklı doğum kontrol yöntemleri kullanıyorlar . Bugün 2017 de insanlar, kullanabilecekleri en güvenli ve etkili yöntemlere sahipler. Farklı yöntemler hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen aşağıdaki seçeneklere göz atın.Her doğum kontrol türünün her bir...

Sayfayı Paylaş