Kadınlarda Rahim Duvarının Kalınlaşması Hakkında Bilgi

Kadınlarda Rahim Duvarının Kalınlaşması Hakkında Bilgi
Kadınlarda Rahim Duvarının Kalınlaşması Nedir
Kadınlarda Rahim Duvarının Kalınlaşması Hakkında Bilgi
Merhaba Sevgili Melek'ler bu yazımızda rahim duvarının kalınlaşması hakkında merak edieln tüm bilgileri konu alıyor ve konuyla alakalı soruların yanıtı burada diyoruz!

Tıp dilinde endometrial hiperplazi olarak bilinen ve halk arasında rahim zarı kalınlaşması olarak adlandırılan bu hastalık, kısırlık ve hatta rahim ağzı kanseri (srviks kanseri) riskine kadar uzanabilen bir takım sağlık risklerini beraberinde getirebilmektedir.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Kimlerde Görülür

-Ergenlik döneminin başlangıcında henüz yeni adet görmeye başlayanlarda
-Menopoza yakın dönemde adet dönemleri düzensizleşmeye başlayanlarda sık görülür. * Ayrıca aşırı kilo, obezite olanlarda,
-Şeker hastalığı,
-Sadece östrojen içeren doğum kontrol hapları kullananlarda,
-Östrojen salgılayan yumurtalık tümörlerinde de görülür.

Rahim Duvarı Kalınlaşması nedir nasıl anlaşılır
Rahim duvarı kalınlaşması bir kadın hastalığı çeşididir. Tıp dilinde endometrial hiperplazi denilen bir rahim hastalığıdır.Rahim duvarı kalınlaması olduğu, ilişkiden sonra beklenmedik bir şekilde kanama meydana geliyorsa rahim duvarında kalınlaşma var demektir. Rahimde bakteri nedeniyle yaralar oluşur ve sonrasında rahim duvarında kalınlaşma görülebilir. Bir jinekoloğa başvurulması gerekir.

İlişki sonrası kanama şikayeti olduğunda jinekolojik muayenede rahim ağzı temiz görülse bile pap smear olarak adlandırılan rahim ağzı kanseri tarama testi mutlaka yapılmalıdır.
 
Üst