Kadınlarda Testesteron Fazlalığı Hakkında Bilgi

Kadınlarda Testesteron Fazlalığı Hakkında Bilgi
Kadınlarda Testesteron Fazlalığı Nedenleri
Kadınlarda Testesteron Fazlalığı Hakkında Bilgi
Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu yazımızda sıkça rastlanılan Kadınlarda Testesteron Fazlalığı hakkında merak edilen ve bilinmesi gereken tüm bilgileri paylaşıyoruz.
Testosteron erkeklik hormonu, östrojen ise kadınlık hormonudur. Östrojen ve testosteron steroid grubu hormonlardır. Vücutta ön maddeleri kolesteroldür. Yumurtalıklar ve böbrek üstü bezleri kolesterolü enzimlerle dönüştürerek testosteron ve östrojeni üretirler.

Kadınlarda'da erkeklik hormonun fazla oldugu durumlar vardır bu normal degildir.Kadınlarda erkeklik hormonunun yüksek olmasının nedenlerinin birincisi yumurtlaık kaynaklı sebeblerdir. Kadınlarda testesteron üreten iyi huylu veya kötü huylu tümörlerde bulunabilir.

Böbrek üstü bezinde bir kitle olması durumunda böbrek üstü bezi fazla erkekklik hormonu salgılar.

Erkeklik hormonunun kadınlarda yükselmesi durumunda kıllanma olur bıyık bölgesinde sakal ve bel bölgesinde göğüslerin arasında bacak üstlerinde istenmeyen kıllanamaya neden olur

Erkeklik hormonunun kadınlarda yüksek olmasında sivilce olmasına sebeb olur erkeklik hormonu fazla olan kadınlarda adet düzensizliği görülür sinirlilik durumlarıda sıklıkla görünür.
 
Üst