1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.311
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Kadınlarda ve erkeklerde kasık ağrısı nedenleri

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Ancak yüzme ya da koşma gibi kasları zorlayan bir aktivite söz konusu olmadığı halde, yani herhangi bir yaralanma olmadan ortaya çıkan kasık ağrıları altta yatan başka bir sorunu haber veriyor olabilir. Bu nedenle aniden başlayan ya da uzun süren kasık ağrılarını görmezden gelmemek önemlidir. Hangi uzmana muayene olmanız gerektiğini kestiremediğiniz durumlarda aile hekiminize danışabilirsiniz.
  Devam eden, git gide şiddetlenen veya haftalar boyu geçmeyen kasık ağrıları ihmal edilmemeli ve bir genel cerrahi uzmanına başvurulmalıdır. Kadınlarda üreme organları ile ilgili bir sorundan şüpheleniliyorsa jinekolojik muayene ile de ağrının kaynağı anlaşılabilir.


  < Konu Resmi..>
  Kasık ağrısının birçok farklı nedeni olabilir ve bu nedenler kadın ve erkekte farklılıklar gösterir. Örneğin kadınlarda adet dönemindeki yumurtlama kasık ağrısına yol açabilir ve doğal olarak erkekler için böyle bir ağrı nedeni söz konusu olamaz.
  Kasık ağrısı hemen herkeste meydana gelebilir. Kadınlarda kasık ağrısına yol açabilen pek çok farklı neden olması, kasık ağrısının kadınlarda daha çok görülmesine yol açar. Bu makalemizde kadınlar ve erkekler için kasık ağrıları nedenlerini ayrı ayrı sıralayacağız.  Erkeklerde Kasık Ağrısı Nedenleri
  Kas, tendon ve bağ zorlanmaları özellikle futbol, koşu, yüzme benzeri sporlarla ilgili olan kişilerde sık görülür. Herhangi bir spor sakatlanmasının hemen ardından kasıkta ağrı başlayabileceği gibi, sakatlanma sonrası haftalar hatta aylar içerisinde de ağrı ortaya çıkabilir. Zorlanan bölgenin aynı tempoda kullanılmaya devam edilmesi ağrıyı kötüleştirebilir.
  Daha nadir olarak kemiklerle ilgili sakatlılar, kırıklar, fıtık ve hatta böbrek taşları da erkeklerde kasık ağrısına yol açan nedenler arasındadır. Testis ve kasık ağrısı farklı ağrılar olmasına karşın, kimi zaman testislerle ilgili bir problem de ağrının kasıklara kadar yayılmasına yol açabilir.


  Bazı sağlık durumları doğrudan, bazıları ise dolaylı olarak kasık ağrısına neden olabilmektedir. Erkeklerde kasık ağrısı nedenlerini genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz:
  Avasküler Nekroz: Üst bacak kemiğinde dolaşım bozukluğu sonucu kemik dokuları ölmeye başlar. Hastalık kasıklarda ağrı ile kendini belli etmeye başlar.
  Avülsiyon kırığı: Kemikten bağ ya da tendon kopması sonucu kemikte bağlantı yerinde kırık oluşur.


  Böbrek taşları
  Bursit: Eklem iltihaplanmasıdır.
  Epididimit: Testisle ilgili iltihaplanmadır.
  Hidrosel (Su fıtığı): Testis torbasının şişmesidir.
  İdrar yolu enfeksiyonu
  Kabakulak hastalığı
  Kasık fıtığı


  Kas zorlanması: Spor, egzersiz, fiziksel aktivite benzeri sonucu bir kas zorlanması, çekilmesi ile kasık ağrısı ortaya çıkmışsa bir ağrı kesici almak ve etkilenen bölgeye günde 2-4 kez buz kompresi yapmak ağrıyı hafifletebilir.


  Kireçlenme
  Lenf nodu şişlikleri
  Orşit: Testis iltihabıdır. Genellikle kabakulak hastalığının ardından ortaya çıkar.
  Piriformis sendromu: Kalçada yer alan piriformis kasının siyatik sinire baskı yapmasıdır.
  Prostatit: Prostat iltihabıdır.
  Siyatik
  Stres kırıkları
  Sinir sıkışması
  Tendon iltihabı
  Testislerle ilgili varikosel (testis kanalı varisleri), spermatosel ya da testis kanseri gibi çeşitli diğer rahatsızlıklar
  Kasık ağrılarına bel, karın ve göğüs ağrıları eşlik ediyorsa, testis ağrısı ile birlikte bulantı, ateş ve idrarda kan gibi başka belirtiler de varsa acil olarak, hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir.
  Kasık ağrısı şiddetliyse, dinlenme benzeri çeşitli kendi kendine tedavi yöntemleri ile geçmiyorsa, testis ağrısı birkaç gündür devam ediyorsa, testis çevresinde şişkinlik varsa ve idrarda kan görülmüşse bir doktora muayene olunması gerekmektedir.


  Kadınlarda Kasık Ağrısı Nedenleri

  Üreme çağındaki kadınlarda, genç ya da menopoza girmiş kadınlara göre, kasık ağrılarına daha sık rastlanır. Üreme sisteminde yer alan yumurtalıklar, tüpler veya rahim gibi organlarda oluşan sorunlar ya da hastalıklar kasık ağrılarına yol açabilir.
  Kadınlarda adet döneminin yanı sıra hamilelik dönemi de kasık ağrısı şikayetinin sıkça ortaya çıktığı dönemlerden biridir. Kasık ağrısı hamilelikte zaman zaman görülebilir ancak bu durumu normal kabul ederek doktora danışmamak doğru bir yaklaşım olmaz. Hamilelikte her türlü ağrı için mutlaka doktora danışılmalıdır.


  Kasık ağrılarının nedeni yumurtalık kisti benzeri üreme organları ile ilgili sorunlardan kaynaklı olduğunda, bu durum çocuk sahibi olunamaması ile ilişkili bir durumu da açığa çıkarabilir. Elbette her kasık ağrısı ile birlikte çocuk sahibi olunamayacağı korkusu duyulmamalıdır. Öte yandan ağrılar da ihmal edilmemeli ve nedeni araştırılmalıdır.
  Kadınlarda görülen kasık ağrılarından sadece üreme organları sorumlu değildir. Kas, iskelet sorunları, psikolojik nedenler ya da bağırsaklarla ilgili bazı problemler de kasık ağrısı yapabilir.
  Kadınlarda karşılaşılan kasık ağrısı nedenlerini genel olarak sıralayalım:
  Ağrılı adet görme veya adet dönemleri arasında yumurtlama nedeniyle kasıklarda ağrı oluşması
  Apandisit
  Bağırsak iltihabı
  Bel fıtığı
  Böbrek taşları, idrar yollarında taş ya da kum
  Dış gebelik
  Düşük
  Endometrit: Rahim iç tabakasının iltihabıdır.
  Endometriyal polipler: Rahmin iç yüzeyinde oluşan poliplerdir.
  Endometriozis: Halk arasında ‘çikolata kisti’ olarak da bilinir.
  Fıtık
  Gebelik
  Karın içi apseler
  Karın içi lenf bezi iltihaplanmaları
  Huzursuz (İrritabl) bağırsak sendromu
  İdrar yolu enfeksiyonu
  Mesane iltihaplanmaları
  İltihabi kolitler
  İskelet merkezine ait hastalıklar
  Kalın bağırsak tümörleri (tekrarlayan ağrılara yol açabilir)
  Miyomlar
  Pelvik taban desteğinin kaybolması
  PİD (Pelvik İnflamatuar Hastalık): Kasık bölgesinin iltihapları ve enfeksiyonlarının toplu adıdır.
  Psikolojik sorunlar (depresyon, stres, vb.)
  Rahim ağzında daralma (ameliyat sonrası)
  Rahmin dönük olması
  Sistit
  Spiral gibi rahim içi araçların kullanımı
  Tüplerin iltihaplanması
  Yumurtalıkların burkulması
  Yumurtalık kistleri
  Yumurtalık kistinde yırtılma, kanama, aşırı büyüme


  Kasık ağrıları 6 aydan uzun bir süredir devam ediyorsa kronik ağrı söz konusudur. Ağrıların aniden mi başladığı yoksa uzun süredir mi devam ettiği, teşhis açısından önemlidir. Tekrarlayan, şiddeti artan, ateş veya kanama gibi başka belirtilerin de eşlik ettiği kasık ağrıları için mutlaka bir uzmana başvurulması gerekir.


  Aniden başlayan kasık ağrılarında erken teşhisin çok çok önemli olduğu çeşitli sorunlar söz konusu olabilir. Ağrı kesicilerle veya dinlenme gibi evde alınacak tedbirlerle ağrı geçiştirilmemeli ve en kısa zamanda doktora başvurulmalıdır.

  Kasık ağrılarının nedenleri araştırılırken kan testleri, idrar testi, ultrason ve jinekolojik muayene ile, özellikle üreme organlarındaki sorunlara teşhis koyulabilir.
   
Kadınlarda ve erkeklerde kasık ağrısı nedenleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kasık ağrısı nedenleri

  Kasık ağrısı nedenleri

  kasık ağrısı nedenleri, kadın, erkek, neden olur buyrun bu yazımızda öğrenelim arkadaşlar Zaman zaman sizinde karşı karşıya geldiğiniz sağlık sorunlarından biridir kasık ağrıları. Peki kasıklarda ki ağrınnı nedenleri nelerdir; buyrun bu makalemizde bilgi sahibi olalım Melek'lerim. Tıp dilinde pelvis ağrısı da denen kasık ağrısının, alt karın bölgesinde bulunan; rahim, yumurtalık, tüpler,...
 2. Kadınlarda Kasık Ağrısı Nedenleri

  Kadınlarda Kasık Ağrısı Nedenleri

  kasık ağrısı nedenleri kasık ağrısı neden olur kasık ağrısı Birçok bayanın ortak sorunu olan kasıklarda oluşan ağrıların nedenleri hakkında bilgi edinmek isteyen üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz için genel sağlık bilgilerini paylaşıyoruz. Kasık ağrıları alt karın bölgesinde bulunan rahim, yumurtalıklar, tüpler, idrar torbası ve barsaklara ait patolojilerle ilgili ağrılardır. Kasıklarda ağrı...
 3. Kadınlarda Kasık Ağrısı Nedenleri

  Kadınlarda Kasık Ağrısı Nedenleri

  Üreme çağındaki kadınlarda, genç ya da menopoza girmiş kadınlara göre, kasık ağrılarına daha sık rastlanır. Üreme sisteminde yer alan yumurtalıklar, tüpler veya rahim gibi organlarda oluşan sorunlar ya da hastalıklar kasık ağrılarına yol açabilir. Kadınlarda adet döneminin yanı sıra hamilelik dönemi de kasık ağrısı şikayetinin sıkça ortaya çıktığı dönemlerden biridir. Kasık ağrısı hamilelikte...
 4. Hamileyim ve kasıklarım çok ağrıyor ne yapabilirim?

  Hamileyim ve kasıklarım çok ağrıyor ne yapabilirim?

  Hamilelikte kasık ağrısı çok sık görülen bir şikayettir, çoğu zaman rahmin büyümesine bağlı gebelikte normal bir durumdur. Gebelikte kasık ağrılarının en sık nedeni rahmin büyümesi ve buna bağlı rahim etrafındaki bağların gerilmesi olduğu için kasık ağrıları genellikle gebeliğin ilk aylarından itibaren başlar. Bir çok anne adayı gebelik 6 - 8 hafta olduğunda hafif kasık ağrısı hisseder. Bu da...
 5. Kasıklarda ağrı ve batma neden olur ?

  Kasıklarda ağrı ve batma neden olur ?

  Çocuk sahibi olmak isteyen bayanların en çok merak ettiği sorulardan biri mense yakın bir dönemde kasıklarda ağrı batmaların neden olduğu.Kasıklardaki ağrı ve batmayı gebelik olarak yorumlasalarda aslında kasık ağrıları nın bir çok nedeni olmakta.Genellikle enfeksiyon,rahimde yara,kist olması durumunda kasıklarda ağrı ve batma olur.Bunların dışında kasıklarda ağrı ve batma neden olur...

Sayfayı Paylaş