Kalbimize Dost Olan Besinler

  • Konbuyu başlatan narçiçeğimm
  • Başlangıç tarihi
narçiçeğimm

narçiçeğimm

Daimi Üye
Üye
Kalbimize Dost Olan Besinler
bu konu;Kalbe iyi gelen besinler hakkında bilgi vermektedir.

Çağın en büyük sorunlarından biri olan kalp damar hastalıkları, büyük ölçüde sağlıksız beslenmeden kaynaklanıyor.Doğre beslenme ve doğru besinler, hayat kurtarıyor!


YULAF: Yulaf, tohumu işlenmeden tüketildiği için, çekirdeğinin bütün nimetlerinden faydalanılır. B ve E vitaminiyle birlikte, lif ve antioksidan barındıran bu mucizevî besin; bağışıklık sistemini de güçlendiren betaglükan içerdiğinden, kolesterolü düşürür. Kötü kolesterol seviyesinin kontrolünde de faydalıdır, ki bu özelliği, kalp rahatsızlıklarına birebirdir.
KIRMIZI ŞARAP: Sürekli tartışılan bir konu olsa da, kırmızı şarabın kalple dost olduğu bir gerçek. Zira az tüketildiği takdirde, içerdiği resveratrol sayesinde, kalbi korur. Pıhtılaşmayı engelleyen ve kolesterol seviyesini düzenleyen bu içki, ayrıca, kan basıncını da düşürerek kalp krizi riskini azaltır.
ISPANAK: Ispanak, diğer lifli yeşil sebzeler gibi B9 vitamini içerir ve bu sayede, kan dolaşımının düzenli olmasına katkıda bulunur. Kalp krizi riskini artıran ve kanda bulunan homosistein isimli plazmanın azalmasında rol oynayan ıspanak, hipertansiyona da engel olur.
BADEM: Badem ve diğer kuruyemişler yüksek miktarda doymamış yağ içerir ve kolesterolü düşürdüğü gibi iyi huylu kolesterolü de yükseltir. Düzenli olarak badem tüketmek, kalp krizi riskini büyük ölçüde (bazı araştırmalara göre yüzde 35 derecesinde) düşürür.
SOMON: Somon ve diğer balıkların kalple olan dostlukları konusunda, bilim çevreleri hemfikir. Somonun Omega 3 içerdiğini göz önünde bulundurursak, kan basıncını düşüren bu besinin, çok faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca somon, kandaki pıhtılaşmayı ve damar duvarlarındaki plaka oluşumlarını engeller
 
Üst