Kalp atışını kulakta duyuyorum nedeni nedir?

Uzman SühaN

Administrator
Kalp atışını kulakta duyuyorum nedeni nedir?
Yapılan zorlu egzersizler yada yorucu bir günün ardından kaslarınızdaki ağrıların yanı sıra farklı belirtiler de hissedilebilir. Kalp atışının anormal hissedilmesi ciddi bir sorunun işareti olabileceği gibi kulaklarınızda bunun duyulabilir olması sizin için normal olabilir. Ancak herhangi bir ciddi nedenleri ekarte etmek için bir doktora danışmanız sizin için akıllıca bir seçim olacaktır. Kalp atışlarının kulaklarda hissedilmesinin yada duyulmasının çeşitli nedenleri bulunmaktadır.


HİPERTANSİYON

Yüksek tansiyon ciddi kalp ve damar hastalıkları arasında başı çeken hastalıklardan biridir. Tedavi edilmeyen hipertansiyon veya yüksek kan basıncı, potansiyel olarak yaşamı tehdit edici olabilir. Çoğu zaman, hipertansiyon herhangi bir farklı belirti oluşturmaz. Ancak yorgunluk, kafa karışıklığı, göğüs ağrısı, burun kanaması, düzensiz kalp atışı ve gürültü veya kulaklarda uğultu gibi bazı belirtiler yüksek tansiyon yada tansiyonun yükselmesi sonucu ortaya çıkabilir. Rutin olarak yapılan egzersiz de kulaklarınızın içinde kalp atışlarını duymanıza neden olabilecek şekilde tansiyonunuzun yükselmesine neden olabilir.


3.jpeg


ANORMAL KALP RİTMİ

Kalp aritmisi yada kalp atışlarının normal düzeninde atmaması çeşitli belirtilere neden olabilir. Genellikle, aritmi olan kişilerde kalp atışları göğüste hissedilir. Bazen, bu bozukluğa sahip olan insanlar benzer durumu kulaklarında da hissedebilirler. Bazı aritmi vakaları normal yada hafif dereceli olabilir ve hiçbir tedavi gerektirmeyebilir. Detaylı bilgi için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.


Kalp Aritmisi Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Ancak, aritmi daha ciddi bir hastalığın belirtisi de olabilir. aritmi egzersiz tarafından tetiklenebilir ve kalp atışlarınızı artırabilir. Bazı durumlarda, anormal kalp ritmi tedavisi için ilaç kullanmanız gerekebilir.TİNNİTUS


Ortamda hiçbir gürültü yokken kulaklarda ses duyulması tinitus olarak isimlendirilir. Tinitus kulak çınlaması olarak da bilinir ve kulak çınlamasının (zil yada uğultu sesi) dışında kalp atışlarınızın kulaklarınızda hissedilmesine de neden olabilir. Tinnitus 40 yaşın üzerindeki erkeklerde daha sık görülür. Arteriyel kökenli olduğu düşünülen kulak çınlamalarında egzersiz sonrası kalp atışlarında artış ve kulakta kalp atışları hissedilebilir. Bu nedenle hipertansiyon kulak çınlamasına katkıda bulunabilir. Doktorunuz kulak çınlaması azaltmak için tedavi uygulayabilir veya yaşam tarzı değişiklikleri tavsiye edebilir.Her ne kadar egzersiz sonrası kulaklarınızda kalp atışlarınızı duysanız da, bu durum doktora gitmenizi gerektiren ciddi bir durumun göstergesi olabilir. Doktorunuz size bir stres testi önerebilir. Stres testi yapılırken, doktorunuz sizin kalp hızınızı izleyecektir. Siz bu test sırasında egzersiz yapıyorken herhangi bir anormal kalp atışı belirleyebilir. Eğer herhangi bir sorun varsa, doktorunuz ilaç tedavisi veya yaşam tarzınızda bazı değişiklikler tavsiye edebilir.

Egzersiz dışında kulaklarda kalp sesinin duyulması yada hissedilmesi;

• Dış yada orta kulağı ilgilendiren sorunlar (KBB’ye gidilmeli)
• Kalp veya tansiyon hastalıkları
• Kulakta iyi huylu tümörler
• Kullandığınız bazı ilaçlar
• Uzun süre aşırı sesli ortamlarda kalmak zorunluluğu, yorgunluk, zorlu egzersizler
• Kulakta çeşitli damar problemleri
• Kulaktaki östaki borusunda var olan sorunlardan kaynaklanabilir.
 
Üst