kalp krizi aninda yapmaniz gerekenler.. (COK ÖNEMLİ)

zelal0903

Yeni Üye
Üye
kalp krizi aninda yapmaniz gerekenler.. (COK ÖNEMLİ)
Diyelim ki, mesai saati bitti ve siz de akşam 18:30 civarinda, alisilmadik derecede zorlu bir is gununun ardindan (tabii ki tek basiniza) arabaniza binip evin yolunu tuttunuz.
Çok yorgunsunuz ve caniniz da fena halde sikkin ve sinirli bir haldesiniz
Birden bire gogsunuzde, kolunuza ve cenenize dogru yayilmaya baslayan korkunc bir agri hissediyorsunuz.
En yakın hastaneye sadece on dakikalık mesafedesiniz ama hastaneye ulasmayi basarip basaramayacaginizdan bile emin degilsiniz.
Ne yapacaksiniz?
Ilk yardim kurslarina katilacak kadar akli basinda biriydiniz ama kurstaki egitmen, sizin basiniza bir sey geldinde ne yapacaginizi ogretmedi!
Yalniz basinizayken kalp krizi gecirirseniz nasil hayatta kalirsiniz?
Pek cok insan kalp krizi gecirdigi sirada tek basina oluyor; etrafta yardim edecek kimse bulamiyor. Kalp atislari duzensizlesen ve kendisini bayilacakmis gibi hisseden birinin bilincini yitirmeden once yalnizca 10 saniye kadar zamani vardir.

Bu durumda ne yapmaniz gerekir?

Cevap:
Panige kapilmadan ust uste kuvvetlice oksurmeye baslayin
Oksurmeden once her seferinde derin bir nefes alin; oksurukleriniz guclu olsun, derinden gelsin ve uzun sursun, tipki gogsunuzde birikis balgami atmaya calisir gibi oksurun.
Her iki saniyede bir nefes alip oksurun ve bunu yardim gelene dek ya da kalp atislariniz tekrar normale donene dek surekli yapin.
Derin nefes almak cigerleri oksijenle doldurur.
Oksurmek kalbe tazyik yapar ve kan dolasimini rahatlatir.
Kalbe uygulanan bu tazyik, kalbin normal ritmine donmesini kolaylistirir. Butun bunlar size, bilincinizi kaybeymeden once hastaneye yetisecek zamani tanir.

Neden?
Bu Konuda mumkun oldugunce cok kisiyi bilgilendirin.
Bu bilgi sayisiz insanin hayatini kurtarabilir!
Asla, “Benim basima gelmez!” diye dusunmeyin.
Hayat tarzimizin epeyce degistigi su son yillarda artik her yasta insan kalp krizi geciriyor.

Ce: kalp krizi aninda yapmaniz gerekenler.. (COK ÖNEMLİ)

Yapmayin ArkadaŞim Ya.nasil Asla BaŞimiza Gelmez Dİye DÜŞÜnmeyİn Deyebİlİyorsunuz Sİz Ya. ArkadaŞlar Asla BaŞima Gelmez Dİye DÜŞÜnmelİsİnİz Unutmayin İnsan Neyİ DÜŞÜnÜrse,neye İnanirsa Onu YaŞar.bÖyle DÜŞÜnÜrsenİz EĞer;boŞu BoŞuna Hayatiniza Olumsuzluklari ÇaĞirmiŞ Olacaksiniz.hatta BÖyle Bİr DÜŞÜnceyİ Aklinizin Ucundan Bİle GeÇİrmeyİn.

gokcen lutfen insanlari yanlis yonlendirme arkadasim hayatta herseyin garantisi varmi? dusunsekte dusunmesekte hayatta hicmi olumsuz seyler yasamiyormuyuz bak canim ben babami kalp krizinden kaybettim ve babamın kalp krizi gecirip olecegi aklimin ucundan bile gecmedi hemde genc yasta vefat etti
sen ister dusun ister dusunme ama bu kadar onemli bir bilgiyede insanlara sakin boyle bisey dusunmeyin demen cok yanlis :nono::nono::nono:

Tatlım felsefeyi ve psikolojiyi sevdiğini anlıyorum ancak herşeyi aklına getirmemekle çözemezsin, deterministik gelir sana belki ama kader denen birşey var öncelikle... Hayatta herşey başına gelebilir. İyimser olmak ve beyin gücünü kullanmak; bunları düşünmemek değildir; bunları bilmek ama kuruntuya kapılıp pesimistik davranmamaktır. Asıl güç bilgidir ve bunu kullanmaktır ;)

ben de bilgeme katılıyorum öğrenmek lazım ve kimse yarının ne olcağını bilemez bir sn içinde neler olur be gökçen on gün önce iyi sağlıklı insandım şimdi her günüm ağlamakla geçiyo evet bacım herşey allahtan

zelalcim öncelikle böylesine faydalı bilgileri bizlerle paylaştığın için teşekkürler..emeğine sağlık.ayrıca babacını kaybetmişsin bu sebepten dolayı başın sağ olsun..artık çok sık rastalana bişey oldu bu kalp krizi...

esena canım ya ara ara oluyor..seninde bebeğin küçük ewde tıkıldık kaldık ondan oluyor hep bunlar..esenacım ağla bazen ağlamakta insanı rahatlatıyor.bende yaklaşık3 gündür öyleydim ama dün arkadaşa felan gitim azda olsa açıldım..eger yakında komşun veya arkadaşın varsa git dertleş derim açılırsın:)

Yapmayin ArkadaŞim Ya.nasil Asla BaŞimiza Gelmez Dİye DÜŞÜnmeyİn Deyebİlİyorsunuz Sİz Ya. ArkadaŞlar Asla BaŞima Gelmez Dİye DÜŞÜnmelİsİnİz Unutmayin İnsan Neyİ DÜŞÜnÜrse,neye İnanirsa Onu YaŞar.bÖyle DÜŞÜnÜrsenİz EĞer;boŞu BoŞuna Hayatiniza Olumsuzluklari ÇaĞirmiŞ Olacaksiniz.hatta BÖyle Bİr DÜŞÜnceyİ Aklinizin Ucundan Bİle GeÇİrmeyİn.

Gökcen sen orda yazilan seyi sanirim özellikle yalnis anlamaya calismissin bence,Hem bu dünyada neyin ne zaman basimiza geleceginin garantisini kim verebilir?sanirim sen hayati akisina birakmissin ,o zaman hicbirseyi dusunmuyelim sonradan olacak olan seyler icinde gec kalalim öylemi?
Zelal cok güzel bir konuya deginmissin yine herzamanki gibi,takip ediyorum yazilarini ,paylasim icin tskler

Son düzenleme:

zelalim yüregine saglık esim nisan ayında kalp krizi gecirdi allaha cok sükür atlattık ama seninde yazında belirtgin gibi ne zaman kimin basına gelecek bilemeyiz allah saglıklı bir ömür nasip etsin herkese tsklr canım

Geri