Kalp Pili Ömrü ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Kalp Pili Ömrü ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
kalp pili ömrü ne kadardır
kalp pili ömrü
kalp pili kullanımı


Kalbinden rahatsız olanlara takılan kalp pili hakkın da sizlere bilmeniz gereken ve merak ettiğiniz bilgileri paylaşıyoruz. Kalp pili ömrü ve kalp pili kullananların dikkat etmesi gereken ayrıntılar sizlerle...

kalp pili-29c.jpg


Kalp pilinin ömrü kullanıma göre değişmekle birlikte 6-8 yıl civarındadır. Şok veren pillerin enerjisi ise kalbe şok yaptıkça tükenir. Dolayısıyla normal pile göre ömürleri daha kısadır. Şu an piyasaya çıkan özel algoritmalı pillerin 12-14 yıla kadar ömürleri olabiliyor. Kalp pillerinin bataryalarının bitmrsi durumunda hem batarya hemde eskimiş , bozulmuş tellerinin değiştirilmesi mümkündür.

KALP PİLLERİ KONUSUNDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER:,

1. Kalbe yerleştirilen pillerin mikrop kapmaması ve tellerin yerinden oynamaması gerekir. Bu kol hareketlerinde kısıtlama yaşatabilir. Bu nedenle hastanın kullandığı kolun ters tarafına pil yerleştirilir.

2. manyetik alanların kalp pillerine zarar verme olasılığı yüksektir. Bu hastaların NMR tetkikine girmemeleri gerekir. MR uyumlu piller de vardır.

3. Kalp pili takılı hastalar, alışveriş merkezi, havalimanı gibi yerlerdeki manyetik kapılardan geçmemeli, görevlilere kalp pili kartlarını göstermeleri gerekir.,

4. Baz istasyonlarından uzak durmaları gerekir.

5. Cep telefonu çalar vaziyetteyken kalbe yaklaştırmamalıdır. Pil takılı yerin karşı tarafında konuşması önerilir., Bunun yanı sıra telsiz telefon ve her türlü elektrikli ev aleti kullanabilirler.

6. Kalp yetersizliğinde kullanılan biventriküler pillerin ayda 1 veya 3 ayda bir kontrol ettirilmesi gerekir.
 
Üst