Kalsiyum eksikliği nedir ?

Uzman SühaN

Administrator
Kalsiyum eksikliği nedir ?
Kalsiyum esasen kemiklerde ve dişlerde bulunan vücudun en bol mineralidir. İyi bir kemik sağlığı, etkili sinir ve kas fonksiyonu ve genel kardiyovasküler sağlık için optimal miktarlarda gerekli olan temel bir besinsel unsurdur. Dünya kabuğunun yaklaşık yüzde üçünü oluşturur ve çoğu hayvanın ve bitkinin temel bir bileşenidir. Bu makalede kalsiyumun insan sağlığı üzerindeki faydalarına değinicez.Kalsiyum eksikliği nedir.jpg


Kalsiyum birçok gıdada bulunan bir mineraldir. Güçlü kemikleri korumak ve birçok önemli işlevi yerine getirmek için vücudun kalsiyuma ihtiyacı vardır. Kalsiyum, çoğunlukla güçlü kemik ve dişlerin oluşturulmasında ve korunmasında rolü olarak bilinir, ancak kalbin, kasların ve sinir sisteminin düzgün işleyişi için de gereklidir. Normal kan basıncının korunmasında, kan pıhtılaşmasının düzenlenmesinde ve sindirim sistemindeki kanserlerin önlenmesinde rol oynar. Kemiklerin ömür boyu garantisi yoktur. Sürekli bakıma ihtiyaçları vardır zayıflayabilir ve kırılabilirler. Diyetiniz kalsiyum açısından düşükse vücudunuz kandaki kalsiyumu normal seviyelerde tutmak için kalsiyumunuzu alacaktır.

Kalsiyum kaynakları

Kalsiyum, vücut tarafından üretilmediğinden diyetten elde edilmelidir. Diyette kalsiyumun ana kaynakları süt, süt ürünleri ve yenilebilir kemikli balıklar (örneğin sardalya ve hamsi), fasulye, tofu, ıspanak, su teresi ve brokoli gibi diğer kalsiyum bakımından zengin besinlerdir.Süt, yoğurt ve peynir bazı balıklaren iyi kalsiyum kaynaklarıdır. Muhtemelen süt ve peynir gibi süt ürünlerinin iyi bir kalsiyum kaynağı olduğunu biliyorsunuzdur, ancak tofu ve fasülye kalsiyum da içerdiğini biliyor musunuz? Süt içmez veya peynir yemeseniz bile, diğer gıdalardan ihtiyacınız olan kalsiyumu alabilirsiniz.

Bazı kalsiyum eksikliği işaretleri nelerdir?

Kalsiyum eksikliği semptomları hafif uyuşma veya parmakların karıncalanma, kas krampları, uyuşukluk ve iştahsızlıktan zihinsel konfüzyon, iskelet bozuklukları, dermatit ve bebeklerde geç gelişim gibi daha ciddi durumlara kadar değişir. Osteoporoz ve raşitizm gibi hastalıklar da eksiklikle ilişkilidir.
Kalsiyumun yetersiz alınması, kısa vadede belirgin semptomlar göstermez çünkü vücut, kemikten alarak kandaki kalsiyum seviyelerini korur. Uzun vadede, önerilen seviyelerin altında kalsiyum alımının düşük kemik kitlesine neden olması ve osteoporoz ve kemik kırıklarının riskinin artması gibi sağlık sonuçları vardır . Yeterli miktarda kalsiyum almadığınızda, aşağıdaki gibi gelişen hastalık riskinizi artırırsınız:

osteoporoz
osteopeni
kalsiyum eksikliği hastalığı (hipokalsemi)
Erken kemik kaybı (osteopeni)
Kas spazmları ve krampları (özellikle geceleri baldır krampları)
Kalp çarpıntısı
Depresyon
yorgunluk
Eklem ağrısı
Yüksek tansiyon
Hormon anormallikleri
Kan pıhtılaşma sorunları
Dişeti hastalığı
Baş ağrısıKalsiyum nedir?

Kalsiyum, süt, yoğurt, peynir ve koyu yeşil sebzelerde sıkça bulunan temel besin mineralidir. Aynı zamanda bazı tahıllar, baklagiller (bezelye, fasülye, mercimek ve fıstık dahil) de bulunur. Kalsiyum, kemiklerin ve dişlerin önemli bir bileşenidir. Ayrıca, kanamayı durdurmak için kan pıhtılaşması ve sinirlerin , kasların ve kalbin normal çalışması için gereklidir .Kemiklerin en üst makro minerali olan kalsiyum, güçlü kemikler oluşturmakta önemli rol oynamaktadır. Sadece iskeletin birincil yapısal bir bileşeni değil aynı zamanda yumuşak dokuda da yaygın bir şekilde dağılmıştır.


Kalsiyumun faydaları

Bazı çalışmalar, önerilen kalsiyum alımının, yüksek tansiyon geliştirme (hipertansiyon) riskini azaltabileceğini bulmuştur . Bazı çalışmalar yeterli kalsiyumun alınmasının kalp hastalığı ve inme riskini azaltabileceğini göstermektedir. Kalsiyum, insan vücudunda bulunan en bol mineraldir. Dişler ve kemiklerde en fazla kalsiyum bulunur. Sinir hücreleri, vücut dokuları, kan ve diğer vücut sıvıları geri kalan kalsiyum içerir. Kalsiyum, insan vücudunun en önemli minerallerinden biridir. Sağlıklı diş ve kemiklerin oluşumuna ve bakımına yardımcı olur. Vücuttaki ömrü boyunca uygun bir kalsiyum seviyesi osteoporozu önlemeye yardımcı olabilir . Kalsiyum, sağlıklı bir diyetin önemli bir parçasıdır ; Bununla birlikte, tavsiye edilen alım yaşa göre değişir. Kalsiyum birçok gıdada bulunur. Kalsiyum yüksek gıdalar süt ürünleri, koyu yeşil sebzeler, bazı soya ürünleri, balık, fındık ve baklagiller içerir


Kalsiyum ayrıca kalp ritmini, kas fonksiyonunu ve daha fazlasını sürdürmeye yardımcı olur . Hormon fonksiyonunu düzenler ve kan basıncını düzenler. Çok basit bir ifadeyle, bu mineral vücudunuzdaki çok önemli fonksiyonları etkiler. Kalsiyum , vücutta önemli bir rol oynayan çok önemli bir maddedir ve bir kalsiyum eksikliği bir takım problemlerle sonuçlanabilir. Kalsiyum eksikliği şüpheniz varsa mutlaka hekime görünün..
 

Uzman SühaN

Administrator
Kalsiyum, bebekler ve yetişkinler için en önemli unsurlardan biridir. Sağlıklı kas işlevleri, sinir sistemi ve kalp için çok önemlidir.Kalsiyum eksikliğine bağlı birçok tıbbi durum vardır. Bir kalsiyum eksikliğinin ilk belirtilerinden biri, kas krampları, uyuşma ve kol ve bacaklarda karıncalanma ilekarakterize, sinirsel bir sıkıntıdır.Başka bir kalsiyum eksikliği hastalığı,osteoporozdur. Bunları makalemizde belirttik. Kalsiyum eksikliğini gidermek için kalsiyum içeren besinleri tüketmek gerekir( süt,süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler) Kalsiyum içeren besinleri tüketemiyorsanız yada tükettikleriniz kalsiyum ihtiyacınızı karşılamıyorsa kalsiyum takviyeleri alabilirsiniz. Yalnız herhangi bir takviye almadan önce doktorunuza danışın.
 
Üst