Kan kanseri nedir ? Kan kanserinin türleri nelerdir?

Uzman SühaN

Administrator
Kan kanseri nedir ? Kan kanserinin türleri nelerdir?
Kanınız, oksijen taşımak için kırmızı kan hücreleri, kan pıhtılarına ve enfeksiyonlarla savaşan beyaz kan hücrelerine yardımcı olmak için trombositler de dahil olmak üzere farklı hücre tiplerinden oluşur. Hepsi orijinal olarak, bölünmüş ve olgunlaştıkça herhangi bir tipte kan hücresine dönüşme potansiyeline sahip kök hücrelerden gelir.Bu süreçteki farklılaşma olarak bilinen problemler, tüm kan kanserlerinin yolundadır. Farklı türlerde kan kanseri, bu sorunların ne zaman ve nasıl ortaya çıkacağına bağlıdır. Bu sorunlar genellikle vücudunuzun işlerini düzgün bir şekilde yerine getiremeyen çok sayıda olgunlaşmamış kan hücresi üretmesine yol açar. Ayrıca kemik iliğinizi de tıkayabilirler ki bu da diğer kan hücresi türlerinin de işlerini yapmasını engeller.Ne yazık ki, kan kanseri çok sayıda insanı etkilemektedir. Bu makale kan, kan kanseri,kan kanseri nedir,kan kanseri belirtileri,kan kanseri nedenleri,kan kanseri tedavisi hakkın da bilgiler vermektedir.kan kanseri nedir.jpg

Kan hücrelerinin üretimi ve işlevi kan kanserinden etkilenir. Bu kanserlerin çoğunun kaynaklandığı kemik iliğinde kan üretilir. Kemik iliği kök hücrelerinden olgunlaşan ve gelişen üç tip kan hücresi kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri ve trombositlerdir. Anormal bir kan hücresinin kontrolsüz büyümesi, kan kanserlerinin çoğunda normal kan hücrelerinin gelişim sürecini kesintiye uğratır. Enfeksiyonlarla savaşmak ve ciddi kanamayı önlemek gibi kanın işlevleri, bu anormal kan hücreleri (veya) kanserli hücreler tarafından kısıtlanır.Üç Kan Kanseri Ana TürleriKan kanserleri üç gruba ayrılır. Her grubun daha yaygın olan bazı örnekleri hakkında bilgi vereceğiz.
Kan kanseri genellikle üç tipe ayrılabilir:

Lösemi
lenfoma
miyelom

Lenfosit adı verilen bir faktör, enfeksiyonlarla savaşan bir tür beyaz kan hücresidir. Anormal olan lenfositler, hem lenf düğümlerinde hem de diğer dokularda çoğalan ve toplanan lenfoma hücreleri haline gelir. Yavaş yavaş, bağışıklık sistemi bu kanserli hücreler tarafından bozulur.


Lösemi

Anormal beyaz kan hücrelerinin hızlı üretimi, kanda ve kemik iliğinde bulunan lösemi denilen bir kanser türüne neden olur. Lösemi, akut veya kronik olabilir. Akut lösemiden daha yavaş ilerleyen kronik lösemi için acil tedavi gereklidir.

Akut lösemili birçok hasta tedaviye başarıyla yanıt vermiştir. Kronik lösemide, hücreler, hedefe yönelik terapilerle daha iyi bir tedaviden dolayı yavaşça bölünme eğilimindedir. Lösemi, lenfositik veya miyelojen olarak sınıflandırılır. Lenfositik lösemi, bağışıklık sisteminde rol oynayan bir tür beyaz kan hücresi olan ilikteki lenfositler haline gelen anormal hücre büyümesini simgelemektedir. Daha sonra beyaz kan hücrelerine dönüşen kemik iliğinde meydana gelen anormal hücre büyümesine miyelojenöz lösemi denir.


kan kanseri.jpgLösemi dört ana tipe sınıflandırılabilir:


Akut miyeloid lösemi (AML) - En yaygın tip.

Akut lenfoblastik lösemi (ALL) - Çocuklarda en sık görülür.

Kronik miyeloid lösemi (KML) - Çok nadir bir form.

Kronik lenfositik lösemi (KLL) - 40 yaşın altındakilerde nadirdir.


Lösemi hem yetişkinlerde hem de çocuklarda ortaya çıkabilir. Löseminin semptomları, türüne ve evresine göre değişebilir ve bunlar arasında baş ağrısı, genişlemiş karaciğer ve dalak, ateş, titreme, gece terlemeleri ve diğer grip benzeri semptomlar, kemik ağrısı, kilo kaybı, solukluk, iğne başı büyüklüğü kırmızı noktalar yer alırLenfomaLenfoma, vücudunuzdaki beyaz kan hücrelerini üreten ve taşıyan bağışıklık sisteminizin önemli bir parçası olan lenfatik sisteminizi etkileyen bir tür kan kanseridir. Lenfoma lenfatik sistemi etkiler ve sıvıların vücuttan aşırı şekilde uzaklaştırılmasına ve bağışıklık hücrelerinin üretilmesine neden olur. İki lenfoma kategorisi Hodgkin lenfoma ve non-Hodgkin lenfomadır. Hodgkin lenfoma, yaklaşık% 12 oranında lenfoma olan kişilerde bulunur. Lenfoma semptomları arasında ateş, kilo kaybı, solunum güçlüğü veya göğüs ağrısı, döküntü, kaşıntılı deri, halsizlik, yorgunluk, terleme ve boyun, koltuk altı veya kasıkta şişmiş lenf düğümleri yer alır.
MiyelomPlazma hücreleri kanseri miyelomdur. Hastalık ve enfeksiyonla mücadele antikorları, vücutta plazma hücreleri olarak bilinen beyaz kan hücreleri tarafından üretilir. Kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin normal üretimi ve işlevi miyeloma hücrelerinin çoğalmasından etkilenir. Böbrek hasarı, kan dolaşımındaki bu işlevsiz antikorların anormal derecede yüksek bir miktarından kaynaklanabilir.

Miyeloma hücrelerinin, kemiğin tahribatına neden olabilecek, kırık veya ağrıya neden olabilecek bir madde üretdiği bilinmektedir. Kemiklerin içindeki yumuşak dokular miyeloma hücrelerinin üretildiği kemik iliğidir. Vücutta miyelom hücreleri kan dolaşımında dolaşır ve bazen diğer kemiklerde toplanır. Genellikle multipl miyelom olarak adlandırılır, çünkü sıklıkla kemik iliğinde birçok yerde görülür. Miyeloma semptomları ve bulguları anemi (azalmış alyuvar sayısı), böbrek hasarı ( akut böbrek yetmezliği ), kilo kaybı hiperkalsemi (kanda aşırı kalsiyum), enfeksiyona yatkınlık, osteoporoz, kemik ağrısı, kemik şişmesi veya kırığı ve yüksek Kandaki ve / veya idrardaki protein seviyeleri. Bağışıklık sisteminiz, mikropları bulmak ve öldürmek suretiyle vücudunuzu enfeksiyona karşı korumaya yardımcı olan hücre, doku ve organ ağıdır. B lenfositler, T lenfositler ve nötrofiller gibi kan hücreleri , bağışıklık sisteminizin bir parçası olarak enfeksiyonla mücadelede önemli bir rol oynar.


Diğer bazı kanserlerin aksine, diyetiniz veya egzersiz düzeyiniz gibi yaşam tarzı faktörleri, kan kanseri geliştirme riskiniz üzerinde çok az etkiye sahiptir. Yine de, insanları dengeli bir diyet yemek ve düzenli olarak fiziksel olarak aktif olmak da dahil olmak üzere sağlıklı bir yaşam tarzına yönlendirmeye teşvik ediyoruz, bu da bir dizi hastalığın gelişme riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
 

Uzman SühaN

Administrator
Lösemi , bir kan hücresi kanseridir. Löseminin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, radyasyona maruz kalma, kanser için belirli kemoterapi , sigara içme , ailede lösemi öyküsü ve benzen gibi bazı kimyasallara maruz kalma gibi risk faktörleri tanımlanmıştır. Lösemi ölümcül olabilir, ancak hastalığı ve semptomlarını tedavi etme ve kontrol etme yolları vardır.
KAN KANSERI NEDENLERI


Kan kanserinin spesifik nedeni bilinmemekle birlikte, çeşitli faktörler onun başlangıcı ile ilişkilidir. Bazı nedenler:


yaşlanma

Aile öyküsü

Zayıf bağışıklık sistemi

Bazı enfeksiyonlar


Bazı faktörler lösemi gelişme riskini artırır.Bazı kişilerde, bir veya birkaç gendeki bir hata nedeniyle lösemi gelişme riski daha yüksektir.Löseminin görünümü , lösemi tipi , hastanın yaşı ve kanserin yayılma derecesi gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.Çeşitli lösemi türleri vardır ve insanları farklı şekilde etkiler. Tedavi seçenekleri lösemi tipine ve kişinin yaşına ve genel sağlık durumuna bağlı olacaktır.Doktor lösemi şüphesi varsa, kemik iliği testi önerebilir.Kan kanseri tedavisinin birincil amacı, kanserin tamamen ortadan kaldırılmasıdır


Lösemi - Bu tip kansere, kemik iliğinde anormal kan hücrelerinin hızlı üretimi neden olur. Bu anormal kan hücreleri, kemik iliğinin kırmızı kan hücrelerinin ve trombositlerin üretim yeteneğini etkiler.Lenfoma - Bu tip kan kanseri, vücudunuzdaki fazla sıvıların alınmasından ve bağışıklık hücrelerinin üretilmesinden sorumlu olan lenfatik sistemi etkiler. Lenfositler, enfeksiyonla savaşan bir tür beyaz kan hücresidir. Anormal lenfositler, lenf bezlerinde ve diğer dokularda kontrolsüz olarak büyüyen lenfoma hücreleri olur.Miyeloma - Bu tür bir kan kanseri, vücutta hastalıklarla mücadele eden antikorların üretiminden sorumlu olan beyaz kan hücreleri olan plazma hücrelerini etkiler. Miyeloma, zayıf bağışıklık sistemi ile sonuçlanan plazma hücrelerinin üretimini etkiler.
 

Uzman SühaN

Administrator
Kan kanserleri, kan hücrelerinizin üretimini ve işlevini etkiler. Bu kanserlerin çoğu, kanın üretildiği kemik iliğinizde başlar. Kemik iliğindeki kök hücreleri olgunlaşır ve üç tür kan hücresi halinde gelişir: kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri veya trombositler. Çoğu kan kanserinde, normal kan hücresi gelişim süreci, anormal bir kan hücresinin kontrolsüz büyümesi ile kesintiye uğrar. Bu anormal kan hücreleri veya kanserli hücreler, kanınızın enfeksiyonların üstesinden gelmek veya ciddi kanamayı önlemek gibi birçok işlevini yerine getirmesini önler.Kanınızda ve kemik iliğinizde bulunan bir kanser türü olan lösemi , anormal beyaz kan hücrelerinin hızlı üretiminden kaynaklanır. Anormal beyaz kan hücrelerinin yüksek sayısı enfeksiyonla savaşamaz ve kemik iliğinin kırmızı kan hücreleri ve trombosit üretme kabiliyetini bozar.Lenfoma , vücudunuzdaki fazla sıvıları yok eden ve bağışıklık hücresi üreten lenfatik sistemi etkileyen bir tür kan kanseridir. Lenfositler, enfeksiyonla savaşan bir tür beyaz kan hücresidir. Anormal lenfositler, lenf bezlerinde ve diğer dokularda çoğalan ve toplanan lenfoma hücreleri haline gelir. Zamanla, bu kanserli hücreler bağışıklık sisteminizi bozar.Miyeloma , plazma hücrelerinin bir kanseridir. Plazma hücreleri, vücudunuzda hastalık ve enfeksiyonla mücadele eden antikorlar üreten beyaz kan hücreleridir. Miyelom hücreleri, normal antikor üretimini engelleyerek vücudunuzun bağışıklık sistemini zayıflatır ve enfeksiyona yatkındır.
 
Üst