Kan Şekeri Değer Aralığı Nasıl Olmalıdır?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Kan Şekeri Değer Aralığı Nasıl Olmalıdır?
Dünya çapında kronik hastalıklardaki artışın yanı sıra, diyabet de 21. yüzyılın artış gösteren hastalıklarından biri olmuştur. Şeker hastalığının ortaya çıkışında glikoz tolerans bozukluğunun, diğer bir ifadeyle gizli şekerin etkisi oldukça yüksektir. Bundan dolayı da kan şekerinin kabul edilen uluslar arası aralıkta olması büyük önem kazanmaktadır.

Hastaya yemekten önce yapılan kan testinde görülen kan şekeri değerleri 80-110 mg/dl aralığında, yemeklerden sonra yapılan testlerde çıkan tokluk kan şekerinin değeri de 80-140 mg/dl aralığında olmalıdır. Kan şekerinin yüksekliği kadar düşüklüğü de çok önemlidir. Bundan dolayı da kan şekeri oranlarında alt sınır 80 mg/dl olarak belirlenmiştir.8.jpg


Ve bu değerin korunması hipoglisemi yönünden alınacak bir önlemdir. 60-80 mg/dl aralığında olduğunda hipoglisemi bakımından önlem alınmaktadır. Kan şekerinin yükselmesini sağlayacak ilaçlar ve beslenme tedbirleri alınır. Açlık kan şekerinin 110 mg/dl’nin altında, tokluk kan şekerinin de 140 mg/dl’nin altında olması durumunda Ha1c değerleri kontrol edilir. Ha1c değeri, hastanın son üç aylık kan şekeri ortalamasını vermektedir ve değerin %6,5 seviyesinden aşağıda olması gerekmektedir. Üzerindeki bir değer şeker hastalığı olduğunu göstermektedir.

Kan şekeri değerleri kaç olmalı?

Sağlığı yerinde olan kişilerin açlık kan şekeri değeri 80 mg/dl’nin altında, tokluk kan şekeri değeri de (yemekten sonraki 2.saatte) 140 mg/dl’nin altında olmalıdır.

Eğer açlık kan şekeri değeri 80 mg/dl’nin üzerinde ise hastaya şeker yükleme testi (OGTT) yapılmalıdır. Test 75 gram glikoz ile 3 saatlik olarak yapılmaktadır. Her saat başında kandaki şeker ve insülin oranlarına bakılmaktadır. Sağlıklı kişilerde açlık kan şekeri 80 mg/dl üzerindeyse gizli şeker olarak değerlendirilmektedir. Ailede şeker hastalığı olanlar ve fazla kilolu kişilerde bu olasılık daha yüksektir.

Gebelikte açlık kan şekeri değeri 80 mg/dl’nin altında, tokluk kan şekeri değeri de 1. saatte 130 mg/dl’nin altında, 2. saatte de 120 mg/dl’nin altında bulunmalıdır. Açlık kan şekeri 80 mg/dl’nin üzerinde olması halinde de anneye şeker yükleme testi yapılır.

Sağlıklı kişilerde HbA1c değeri normalden yüksek olursa gizli şeker hastalığı olabilmektedir. Bu kişilerin açlık ve tokluk kan şekeri değerleri kontrol edilmelidir. Sağlıklı bireylerde açlık insülin hormonu değeri 10’un altında olmalıdır. Bu değer kan şekeri seviyesinin yükselmesine sebep olabilmektedir.

Şeker hastalarında kan şekeri değeri kaç olmalıdır?

Diyabetli hastalarda ideal açlık kan şekeri değeri 100 mg/dl’nin altında, tokluk kan şekeri değeri 2.saatte 140 mg/dl’nin altında olmalıdır. 60 yaşın üzerindeki hastalarda bir miktar daha yüksektir.
 

Benzer İçerikler

Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
818
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
4K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Üst