1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Kan vermenin faydaları ve zararları

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Toplumsal dayanışma ve yardımlaşmanın en güzel örneklerinden biri olan kan bağışı, başkalarını sağlığına kavuşturmanın yanında, kan veren kişiye de önemli faydalar sunuyor. Peki, siz kan vermenin faydalarını biliyor musunuz?

  Vücudumuzda oksijen, besin ve hormon gibi maddelerin iletimini sağlayan kan, bağışıklık sistemimizin de en önemli parçasıdır. Kemik iliği, dalak ve karaciğerdeki kan üretimi ile vücutta eksilen kan tamamlanır. Ancak, yetişkin bir insandaki miktarı yaklaşık 5 litre olan kan, kanamalarla 1-1,5 litreden fazla eksilirse hayati tehlike başlar. Kan bağış merkezlerinde daha önceden verilmiş veya acil durumlarda hastanede verilen kan, kan kaybı yaşayan kişiye nakledilerek onun hayatını kurtarabilir. Kan vermek, nakledilen hastaya olduğu kadar kan veren kişi için de oldukça faydalıdır.


  < Konu Resmi..>

  Kan Vermenin Faydaları Nelerdir?


  Kan verildiğinde, vücuttaki kan seviyesinin bir miktar azalması sonucunda, kan yapımında görevli organlar uyarılarak, yeni kan hücreleri üretmeleri sağlanır.


  Yeni üretilen kan hücreleri ile kan tazelenmiş ve temizlenmiş olur.


  Kan vermek, kandaki yağ oranının azalmasına sebep olur.

  Yorgunluk hissi, baş ağrıları ve tansiyon belirtileri kan verilmesiyle azalır.

  Üretilen yeni hücreler ile vücudun hastalıklara karşı direnci artar.


  Düzenli kan verilmesi kalp hastalıklarına yakalanma olasılığını %90’ a varan oranlarda azaltır.


  Kan verildiğinde her sefer kan grubu tayini, kan sayımı ve kanda bulaşıcı hastalıkların olup olmadığının tespiti yapılır. Bu şekilde kan bağışçısı kendi sağlığı hakkında da bilgi sahibi olmuş olur.

  Kan vermek stresi azaltır.


  Verilen kanın hayat kurtarabileceği düşüncesi ile kişi başka birine yardım edecek olma duygusuyla kendini daha huzurlu hisseder, psikolojik olarak rahatlar.


  Kan verme işi kan bağışı şeklinde gönüllü olarak yapıldığında alınan kan, yapılan testler sonucunda sağlıklı olduğu belirlenmişse başka bir hastaya nakledilmek üzere saklanır. Bu şekilde kan nakli yoluyla hastalık bulaşmasının engellenmesi, toplum sağlığını olumlu etkiler.


  Kan vermenin bu faydalarından yararlanmak için, yılda iki defa kan verilmesi tavsiye edilmektedir. Önemli bir sağlık problemi olmayan, 50 kilogramın üzerinde, hemoglobin değerleri normal seviyede olan ve 18-65 yaşları arasında olan herkes kan bağışında bulunabilir.


  Kan vermenin zararları, kan vermek kişinin sağlığını tehdit edecek bir eylem değildir. Özellikle toplum olarak kan bağışına önem vermeliyiz. Kana ihtiyacı olan kişiler için kan bağışı oldukça önemlidir. Pek çok kişi kaza veya hastalık sonucu kan bulamadığı için yaşamını yitirmektedir. Kan bağışı hem verilen kişinin sağlığı açısından hem de kan verenin sağlığı açısından önemlidir. Her sağlıklı kişinin yılda en az iki kere kan vermesi sağlık açısından çok faydalıdır. kan vermek kişiler de kan hücrelerinin yenilenmesi adına önem arz etmekte ve sağlık bir vücut yapısına sahip olabilmek için yarar sağlamaktadır.


  Kan vermenin zararlarına göz attığımız da kişinin sağlığı eğer el verişli ise her hangi bir zararı olmadığı görülmektedir. Özellikle sağlıklı kişilerden alınan kan ihtiyaç sahiplerine verilebiliyor. Ancak sağlık sorunu hepatit ve AİDS gibi bulaşıcı hastalıkları olan kişilerden alınan kan sadece kişinin sağlığı açısından önemlidir. Her hangi bir şekilde başka kişilere verilmemektedir. Hasta olan kişilerden kan alınması hücrelerin yenilenmesi ve vücudun taze kan pompalaması için gerek görülmektedir.

  50 kilonun üzerinde olan ve yaşları 18 ile 65 arası olan her sağlıklı kişi kan verebilir. Kan vermek çok uzun süren bir eylem değildir ve sadece kayıt, muayene ve kan verme ile kişinin sadece yarım saatini almaktadır. Ardından kan bağışında buluna kişiye şekerli meyve suları veya tatlı gıdalar verilip kan şekerinin düşmemesi sağlanır. Böylelikle kişi yarım saatin ardından normal yaşantısına dönebilir ve bir kişiyi de yaşam şansı verebilir.


   
Kan vermenin faydaları ve zararları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kan vermenin faydaları.

  kan vermenin faydaları.

  trombosit vermenin faydaları trombosit vermenin zararları yan etkileri vermek zararlımıdır KAN VERMENİN FAYDALARI Kemik iliğinin yağlanmasını önleyip, kan yapımı canlı tutulur. Verilen kanın yerine, anında vücuttan genç hücreler dolaşımına katıldığı için, bağışçı daha dinç ve canlı olur. Kandaki yüksek yağ oranı düşer. Kan bağışı kalp krizi ihtimalini %90 azaltır. Kan bağışlayan kişide...
 2. Kan vermenin faydaları

  Kan vermenin faydaları

  kan vermenin faydaları kan bağışının faydaları bağışının bireye ve topluma yararları nelerdir Kilis Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. Ertuğrul Kekeç, düzenli kan bağışı yapanlarda kemik iliği yağlanmasının olmayacağını söyledi. Dr. Ertuğrul Kekeç, yaptığı açıklamada, Ramazan ayı sebebiyle kan bağışlarını iftar sonrasında Cumhuriyet Alanı'nda kan toplama aracı ile birlikte kan bağışlarını...
 3. Emziğin faydaları ve zararları

  Emziğin faydaları ve zararları

  emziğin zararları emzik emmenin zararları Yapılan çeşitli araştırmalara göre bebeklerin yaklaşık olarak %85 inin birinci aydan başlayarak emzik kullandığı gösterilmiştir. Annelerde emzik kullanımı ile ilgili yapılan anketlerde, emzik kullanımının genellikle normal bir davranış olarak kabul gördüğü ve bebeklerin emziğe kuvvetle bağlandıkları saptanmıştır. Anne sütünü kısa süre alan bebeklerde...
 4. Ayvann Faydaları ve Zararları

  Ayvann Faydaları ve Zararları

  Ayvanın faydaları ve zararları konusunda sizlere bilmek istediğiniz ve merak ettiğiniz bilgileri sunuyorum. Ayva, faydaları saymakla bitmeyen şifalı bir meyvedir. Ortalama 100 gram ayvanın, besin ve kalori değerleri şöyledir. Su 83.8 gr, kalori 57, Kcalprotein 0.4 gr, yağ 0.1 gr, karbonhidrat 15.3 gr, kalsiyum 11 mg, demir 0.7 mg, fosfor 17 mg, potasyum 197 mg, sodyum 4 mg, A vitamini 40...
 5. Kan vermenin zararları nelerdir?

  Kan vermenin zararları nelerdir?

  Kan üretilemeyen bir dokudur ve halen tek kaynağı sağlıklı bağışçılardır. Kan bağışı hem toplumsal hem kişisel açıdan önem taşımaktadır. Şayet kan verilirse vücut yeni kan üretir ve bu vücut için yararı büyüktür. Kan bağışı, sağlıklı olan kişiden alınan bir miktar kanın ihtiyaç sahibi olan bir kişiye aktarılması olayıdır. Kan bağışı bilindiği gibi bizlerin toplumunda ve diğer gelişmiş...

Sayfayı Paylaş