1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.285
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Kan zehirlenmesinin belirtileri nelerdir?

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Kan zehirlenmesi” tıbbi bir terim değil. Terim genelde kullanıldığı şekliyle, kanda zehirli bir maddeyi değil kandaki bakteri varlığını işaret eder (bakteriyemi). Yani, kan zehirlenmesi aslında yanlış bir isim.
  Bakteriler kana bir yara veya enfeksiyon yoluyla ya da tıbbi, dişle ilgili bir işlem veya enjeksiyon sırasında vücuda girebilir. Bakteriyemi belirtileri arasında şunlar yer alır:

  Ani, yüksek ateş
  Üşüme
  Hızlı kalp atışı
  Bulantı, kusma, karın ağrısı
  Ağır hasta görünmek veya hissetmek
  Bakteriyemi tanısı, genelde kan kültürüyle doğrulanır. Bakteriyemi acil tıbbi müdahale gerektiren ciddi bir hastalıktır. Tedavi hastanede kalmayı gerektirir. Damar içi antibiyotikleri içerir. Acil tedavi yapılmazsa bakteriyemi çabucak ağır sepsise ilerleyebilir ki o da yaşamı tehdit eden bir durumdur.

  < Konu Resmi..>

  Kan zehirlenmesi tıbbi olmayan bireyler tarafından kullanılan bir terimdir, geniş anlamıyla, kandaki toksik malzemenin varlığından dolayı meydana gelen ters tıbbi durumdur. Genelde meslekten olmayan kişiler bu terimi kullandıklarında bakteri ve onların ürünlerinin kana karıştığı tıbbi durumu anlatır. Kan zehirlenmesi tıbbi bir terim değildir ve tıbbi sözlük ya da bilimsel yayınlarda görülmez. Ama kullanıldığı zaman en yakın anlamlı kelime sepsisdir. Birçok tıp yazarı sepsis ve kan zehirlenmesini birbirinin yerine kullanılabilir kelimeler olarak görür.
  Sepsis (kan zehirlenmesi) tehlikeli ya da yaşamı tehdit eden tıbbi bir durumdur. Belirtileri sistematik iltihap tepki sendromunun en az iki kriterini karşılayan bilinen ya da şüpheli enfeksiyonlu durumunda ortaya çıkar (SIRS).
  · Artan kalp atış oranı (taşikardi). Dinlenirken dakikada 90 kalp atışı.
  · Vücut ısısı. 38°C üstü.
  · Artan solunum oranı dakikada 20 ya da azalan PaCo2 (atardamara ait kan seviyesinde kısmi karbondioksit basıncı)
  · Anormal beyaz kan hücre değeri. 1200 hücre UL ya da 4000 hücre/UL ya da %10 band (immatür beyaz kan hücre çeşidi)
  Yukarıdaki kriterleri karşılayan hastalarda sepsis var denebilir ve bu hastalara septik denir. Bu kriterler bazı tıp toplumu tarafından teklif edildi ve başka tıp grupları tarafından değiştirildi. Örneğin, pediyatrik gruplar yukarıda listelenmiş kriterleri kullanırlar ama her birinin çocuklar için SIRS kriteri oluşturmak için değerleri değiştirirler. Başka gruplar kriter eklemek istiyorlar ama şimdi bu en yaygın kabul edilen tanımdır.
  Sepsis yerine kullanılan terimler bakteriyemi, septisemi ve kan zehirlenmesi. Ama bakteremi kanda bakterinin bulunmasına denir. Yukarıdaki kriterlerin hiçbirinin olmasına gerek yoktur ve sepsisle karıştırılmamalı. Örneğin, dişlerinizi fırçalarken kısa süreliğine bakteremi olabilir ve SIRS kriteri oluşmaz. Ne yazık ki zamanla septiseminin birçok tanımı olmuştur, bakteremi, kan zehirlenmesi sepsise neden olan bakteremi, sepsis ve başka türleri. Septisemi tıp literatüründe sık ortaya çıkmasına rağmen, okuyucu yazarın hangi tanımı kullandığını bilmesi gerekir. Bazı uzmanlar kan zehirlenmesi ve septisemi terimlerinin kullanılmaması gerektiğini söylüyorlar sebebinin de tanımının yeterli yapılmaması olduğunu ileri sürmektedirler ama on yıllardır kullanılan bu terimleri göz ardı etmek zordur.
  Neden Sepsis, Septik, Septisemi Ya Da Kan Zehirlenmesi İsminde Birçok Hastalık Vardır

  Ne yazık ki hem tıbbi personel hem de işin uzmanı olmayan insanlar bu terimleri değişimli kullanmışlar ve ya sepsise neden olan belli organizmaya (genelde bakteri) ya da yukarıda tarif edilen sepsise yol açan enfeksiyonun oluştuğu vücutta bir bölgeye bağlamıştır.

  Örneğin, menenjite neden olan bakteri sepsis, meningokoksik septisemi, aseptik menenjit ve meningokoksik kan zehirlenmesi aynı oluşumu anlatır, sepsis için yukarıda tarif edilen 4 kriterin en az ikisini karşılayan hastayla sonuçlanan menenjitten kan dolaşımına yayılan bakteri (Neisseria meninjit) enfeksiyonudur.

  Aynı şekilde kullanılan vücudun bir bölgesi ait yaygın kullanılan örnekler doğum sepsisi, doğum septisemi, doğum ya da çocuk doğumu kan zehirlenmesi ve anneliğe ait septisemi doğum sonrası dır. Tüm 4 terim hasta için sepsis kriterine yol açan kadının üreme sistemi enfeksiyonunu temsil eder. Vücut bölgesi sepsis ya da başka terimlerle alakalandırıldığı zaman bulaşıcı malzeme tarif edilmez. Aşağıdakiler hem işin ehli olmayan kişiler tarafından kullanılan hem de tıp literatüründe kullanılan hem organizma hem de organ sistemi terimleri kısmi listesidir.
  MRSA sepsis: metisilin dirençli Staphylococcus aureus bakteriden kaynaklanan sepsis
  VRE sepsis: Vankomisin dirençli Enterococcus türü bakteriden kaynaklanan sepsis
  Ürosepsis: idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanan sepsis
  Yaralanma sepsisi ya da septisemi: yeni doğanlarda, genelde doğum sonrası ilk 4 haftada oluşur, sepsis neonatorum neotal sepsisle aynı anlamdadır
  Septik çocuk aldırma: annede sepsis enfeksiyonundan kaynaklanan çocuk aldırma
  Sepsis terimleriyle alakalı daha birçok örnek vardır (örneğin AIDS, dövme, örümcek ısırığı). Bazen hemorajik septisem gibi terimler sepsisle oluşan belirtiyi (iç kanama) tarif etmek kullanılır. Tıptaki trend septisemi ve kan zehirlenmesi terimleri kullanımını azaltıp yerine sepsis ya da septik terimlerini kullanmaktır çünkü septik en doğru kullanımdır.

  Bazı yazarlar ciltteki kırmızı çizgileri ya da kırmızı lekeleri sepsis belirtileri olarak görür. Ama bu lekeler ya yerel kan damarları ya da lenfatik damarlarında yerel iltihap değişikliklerinden kaynaklanır. Kırmızı çizgiler ya da lekeler sepsisle sonuçlanan yayılan korkunç enfeksiyonu gösterdiği için endişe vericidir.
  Sebepler

  Sepsis vakalarının çoğunluğu bakteriyel enfeksiyonlarındandır bazıları mantar enfeksiyonlardandır ve çok azı da SIRS’ye neden olabilecek etkenler ya da başka enfeksiyon sebeplerinden kaynaklanır. Enfeksiyon maddeleri ya da onların toksinleri (ya da her ikisi) sonra doğrudan ya da dolaylı olarak kan dolaşımına yayılır. Bu onların başka herhangi bir organ sistemine yayılmasına izin verir. SIRS kriterleri, vücut bu kanda doğan maddeler tarafından ortaya çıkan hasarla savaştığı için ortaya çıkar.

  Sepsisin yaygın bakteriyel sebepleri gram negatif basilidir (örneğin E Koli, P aeruginosa, yeni doğanlarda E corroden ve Haemophilus grip hastalığı; ama sepsise neden olduğu bilinen birçok bakteriyel cinsler vardır. Candida türleri sepsise neden olan en sık ortaya çıkan mantar türlerinden birkaçıdır. Genelde sepsisi olan bir insan bulaşıcı olabilir bu yüzden el yıkama, steril eldivenler, maskeler ve hastanın enfeksiyon kaynağına göre kaplama yapılmalı.
   
Kan zehirlenmesinin belirtileri nelerdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. köpeklerde zehirlenme belirtileri

  köpeklerde zehirlenme belirtileri

  Köpeklerde zehirlenme belirtileri ve tedavisi nasıl yapılıyor. Köpeğim bu aralar iyi değil acaba zehirlendimi noldu yaa birisi bana bilgi versin lütfen.
 2. Gebelik zehirlenmesinin belirtileri

  Gebelik zehirlenmesinin belirtileri

  Halk arasında gebelik zehirlenmesi (hamilelik zehirlenmesi) olarak bilinen hastalığın tıptaki adı preeklampsidir. Bu hastalığın gerçek anlamda bir zehirlenme ile hiçbir ilgisi yoktur ve temelde yatan sorun; rahim yatağını döşeyen ince kıvrık arterlerin aşırı daralması ile plesantanın bebeği besleyememesidir. Gebelik zehirlenmesi yüksek tansiyon, el ayak ve yüzde şişlik (ödem), idrarda fazla...
 3. Kan pıhtılaşmasına ne iyi gelir?

  Kan pıhtılaşmasına ne iyi gelir?

  Atardamar ve toplardamarların içinde dolaşarak; hücreler de özümleme ve gereği kalmayan maddeleri dışan atma görev lerini sağlayan “Plazma” ve “Yuvarlar”dan meydana gelmiş kırmızı renkli sıvıya “Kan” denir. Bazı hastalıklar, kanın koyulaşmasına ve yarı katı (pıhtı) haline gelmesine sebep olur. Bu şekilde kanın, damarlarda dolaşması zordur ve sür’atle Damar sertliği’ne yol açar. Bunun sonucunda...
 4. Alkol zehirlenmesinin belirtileri

  Alkol zehirlenmesinin belirtileri

  Sarhoşluk anlamına da gelen alkol zehirlenmesi, kandaki alkol miktarının aşırı derecede artması ile ortaya çıkar. Karaciğerde bazı enzimlerin alkolü etkisiz hale getirmesine rağmen, kandaki alkol oranının çok fazla olması durumunda karaciğer yetersiz kalır ve zehirlenme belirtileri hızla ortaya çıkar. Bu belirtiler; alınan alkol miktarına, kişinin bünyesine, alkolü içme hızına, cinsiyete ve...
 5. Bonzai zehirlenme belirtileri nelerdir?

  Bonzai zehirlenme belirtileri nelerdir?

  Bonzai, Jamaican gibi sentetik esrar kullanımına bağlı acil tıbbi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Özellikle kalp ve dolaşım sisteminde ortaya çıkan kalp atım hızında aşırı artma (çarpıntı), bazı vakalarda kısa süreli bilinç yitimi gibi merkezi sinir sistemine ilişkin tablolar ve aşırı endişelilik hali, ölüm korkusu gibi kaygı-anksiyete belirtileri nedeniyle acil servislere başvurular...

Sayfayı Paylaş