Etiketler:
 1. gökçe

  gökçe Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  20 Mart 2008
  Mesajlar:
  608
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Ordu

  Karaciğer kanseri olanlara yeni umut.

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında gökçe tarafından paylaşıldı.

  kemoembolizasyon nasıl yapılır İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi ile Türk Kardiovasküler ve Girişimsel Radyoloji Derneğinin İstanbul'da düzenlediği uluslararası sempozyumda, karaciğer kanserinin tedavisinde önemli bir basamak olan ''kemoembolizasyon tedavisine'' ilişkin yeni gelişmeler ele alındı.

  Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, karaciğer kanserlerinin, tüm dünyada halen kanserden dolayı oluşan ölümlerin en önemli nedenlerinden biri olduğuna dikkat çekilerek, şunlar kaydedildi:

  "Karaciğer kanserleri, sıklıkla geç dönemde teşhis edilirler ve teşhis edildiklerinde ilerlemiş hastalıkla karşılaşılmaları nedeniyle güçlükle tedavi edilebilirler. Cerrahi ile tedavi edilebilen hasta sayısı yaklaşık yüzde 30 civarında iken, yüzde 70 oranındaki hasta grubu diğer yöntemlerle (kemoembolizasyon, radyofrekans ablasyon, alkol enjeksiyonu, vb) tedavi edilmektedir.

  Yaklaşık 20 yıldır, tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye'de de uygulanmakta olan kemoembolizasyon yöntemi, kasık damarından girilerek yapılan anjiografi yöntemi ile karaciğer atardamarına gitmek ve tümörü besleyen atardamarın içine kemoterapi ilacını verdikten sonra o damarı tıkamak şeklinde olmaktadır."


  Sempozyumda, yeni çıkan "DC Bead" isimli ilacın da ele alındığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:
  "Yeni çıkan 'DC Bead' isimli ilaç ile kemoterapi ilacı toz şeklindeki taneciklere emdirilerek daha etkili kemoembolizasyon yapılmaktadır. Bu yöntem henüz yeni olmakla beraber, tüm dünyada giderek sıklıkta uygulanmakta olup, önemli kanser tedavisi merkezlerinden başarılı ilk sonuçlar bildirilmektedir.

  Kemoembolizasyon yöntemi, radyoloji ana bilim dallarına bağlı girişimsel radyoloji birimlerinde, bu konuda ihtisaslaşmış uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilmektedir."

  Bu arada, İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Radyoloji Ana Bilim Dalı Girişimsel Radyoloji Bölümünde yaklaşık 12 yıldır kemoembolizasyon tedavisi yapıldığı belirtilen açıklamada, ayrıca bu yeni tedavi yönteminin de uygulanmaya başlandığı kaydedildi.

  Açıklamada, sempozyuma, İtalya ve İngiltere'den bu yeni tedavi yöntemini geliştiren ve uygulayan bilim adamlarının da katıldığı bildirildi.


  Cnntürk.com   
Karaciğer kanseri olanlara yeni umut. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Karaciğer Kanseri

  Karaciğer Kanseri

  Karaciğerin primer (kendine has) malign (kötü huylu) tümörleri, bir başka deyişle kanserleri şunlardır: Hepatosellüler karsinom, intrahepatik kolanjiosellüler karsinom, hepatokolanjiokarsinom, hepatoblastom, anjiosarkom, epiteloid hemanjioepitelioma ve diğer sarkomlar (leiomyosarkom, rabdomyosarkom, indiferansiye embriyonel sarkom). Karaciğer kanserlerinin tümüne yakınını hepatosellüler...
 2. Prostat kanserinde yeni umut

  Prostat kanserinde yeni umut

  İngiltere'nin başkenti Londra'daki Royal Marsden Hastanesi bilim adamlarının, tedavisi mümkün olmayan ve çok saldırgan bir prostat kanseri türüne karşı etkili ilaç geliştirdikleri açıklandı. Kanser tedavisi alanında 70 yılın en önemli gelişmelerinden biri olduğu belirtilen “Abiraterone” adlı ilaçla hastalığın halen uygulanan kemoterapilere karşı dirençli ve öldürücü türünde yüzde 80'e varan...
 3. Kanserli hücrelerin çoğalması engelleyecek yeni bir umut

  Kanserli hücrelerin çoğalması engelleyecek yeni bir umut

  İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevil Bavbek, ''hedefe yönelik tedavi'' yöntemiyle, özellikle ileri evre kanserlerde, kanserli hücrelerin çoğalmasını ve hayatta kalmasını sağlayan sinyal yolları kesilerek, tümörün geriletilmesinin başarıldığını bildirdi. Bavbek, yaptığı yazılı açıklamada, hedefe yönelik tedavinin, kanser hastalarına yeni...
 4. Kanser Hastası Murat Göğebakan için Yeni Umut Işığı...

  Kanser Hastası Murat Göğebakan için Yeni Umut Işığı...

  Ünlü Sanataci murat gögebakana ve tüm hastalarimiza, allahtan acil sifalar diliyorum, ve en kisa zmnda sagligina kavusmasini temenni ediyorm... Ve bu yeni umut isigi ile, hem ailesine hemde fanlerinin yüregine su serpildi meleklerim... ayrinti icin okuyun buyrun.. Lösemi (Kan Kanseri) Hastalığı ile Mücadele Eden Anadolu Rock Müziğinin Sevilen Sanatçısı Murat Göğebakan İçin...
 5. Karaciğer kanseri evreleri ve yaşam süresi

  Karaciğer kanseri evreleri ve yaşam süresi

  Karaciğer kanseri (hepatosellüler karsinom, HCC) karaciğer, safra yolu (karaciğer içi kolanjiyokarsinom) veya karaciğer içindeki destek dokusu (hepatoblastom, anjiyosarkom) hücrelerinden kaynaklanabilir. Diğer organlardan kaynaklanan kanserli hücrelerin karaciğere yayılması ile de karaciğer kanseri gelişebilir. Bu yazıda en sık olarak görülen karaciğerin primer tümörü hepatosellüler...

Sayfayı Paylaş