Karaciğer yetmezliği nedenleri belirtileri tedavisi

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Karaciğer yetmezliği nedenleri belirtileri tedavisi
Karaciğer, vücudun ikinci büyük organıdır ve vücutta çeşitli işlevler görür. Karaciğer, yediğiniz ve içtiğiniz her şeyi işler. Karaciğeriniz yiyecek ve içecekleri vücudunuzun kullanması için enerji ve besin maddeleri haline getirir. Kanınızdan alkol gibi zararlı maddeleri filtreler ve vücudunuzun enfeksiyonlarla mücadele etmesinden sorumludur.Akut karaciğer yetmezliği, karaciğer fonksiyonlarının kaybedilmesidir.Akut karaciğer yetmezliği, yavaş gelişen kronik karaciğer yetmezliğinden daha az yaygındır.Sebeplere bağlı olarak, akut karaciğer yetmezliği bazen tedavi ile tersine çevrilebilir. Birçok durumda olsa da, tek bir karaciğer nakli olabilir.Karaciğer yetmezliği, acil tıbbi bakım gerektiren yaşamı tehdit eden bir durumdur.

akut karaciğer yetmezliği.jpg

Karaciğer yetmezliği , karaciğerin büyük bölümlerinin onarılamayacak kadar hasar gördüğü ve karaciğerin artık işlev göremediği zaman ortaya çıkar .Akut karaciğer yetmezliğinin nedenleri arasında akut hepatit A, B, C, D ve E, hepatit B nin yeniden etkinleştirilmesi , Wilson hastalığı , iskemik hepatit ve karaciğerin tümör replasmanı yer alır.Akut karaciğer yetmezliği tipik olarak akut hepatoselüler hasar hastalarında, fenotip gibi akut viral hepatitlerle ortaya çıkarBelirtiler

Karaciğer yetmezliğinin ilk belirtileri genellikle herhangi bir sayıda veya koşuldan kaynaklanabilen durumlardır. Bu nedenle karaciğer yetmezliğinin başlangıçta teşhis edilmesi zor olabilir. Erken belirtiler şunları içerir:


Cildin ve gözbebeklerinin sararması (sarılık)

Sağ üstte karın ağrısı

Karın şişkinliği

Mide bulantısı

Kusma

Kendini iyi hissetmeme hissi (halsizlik)

Uyku problemi

İştah kaybı

Bununla birlikte, karaciğer yetmezliği ilerledikçe, semptomlar daha ciddi olur ve acilen bakım gerektirir.Yeterince erken tespit edildiğinde, aşırı dozda bir asetaminofenin neden olduğu akut karaciğer yetmezliği bazen tedavi edilebilir ve etkileri tersine çevrilebilir. Benzer şekilde, bir virüs karaciğer yetmezliğine neden oluyorsa, hastalığa virüs bulaşmasına kadar belirtileri tedavi etmek için destekleyici bakım verilebilir. Bu durumlarda karaciğer bazen kendiliğinden düzelir.Bir ilaçtan dolayı akut karaciğer yetmezliğinin yönetimi, tıbbi tedavinin tüm ayrıntılarına özen gösterilmesini gerektirir


Sebepler

Akut karaciğer yetmezliği, karaciğer hücreleri önemli ölçüde hasar gördüğünde ve artık çalışamıyorsa ortaya çıkar. Potansiyel nedenler şunlardır:

Akut karaciğer yetmezliği, çok geniş bir dozda asetaminofen uygulanmasından sonra veya günde önerilen dozlardan birkaç gün sonra ortaya çıkabilir.


Reçeteli ilaçlar. Antibiyotik, nonsteroid anti inflamatuar ilaçlar ve antikonvülzanlar da dahil olmak üzere bazı reçeteli ilaçlar akut karaciğer yetmezliğine neden olabilir.

Bitkisel takviyeler. Bazı bitkisel ilaçlar ve takviyeler, akut karaciğer yetmezliğiyle bağlantılıdır.

Hepatit ve diğer virüsler. Hepatit A, hepatit B ve hepatit E akut karaciğer yetmezliğine neden olabilir.

Toksin : Yenilebilir yiyecekler toksin içerebilir ve buda akut karaciğer yetmezliğine neden olabilir.

Bağışıklık sistemi hastalığı: Karaciğer yetmezliğine, bağışıklık sisteminizin karaciğer hücrelerine saldırdığı, inflamasyona ve yaralanmaya neden olduğu otoimmün hepatit neden olabilir.

Bunların yanısıra kanser, karaciğer damar hastalıkları metabolik hastalıklar akut karaciğer hastaığına yol açabilir.Birçok akut karaciğer yetmezliği vakası belirgin bir nedene sahip değildir.


Akut karaciğer yetmezliği olan insanlar, özellikle kan ve solunum ve idrar yollarında çeşitli enfeksiyon gelişme riski altındadır. Ayrıca böbrek yetmezliği gastrionel kanama beyin ödemi gibi duurumlar akut karaciğer yetmezliğinde ortaya çıkabilir.Karaciğer yetmezliğini önlemenin en iyi yolu, siroz veya hepatit gelişme riskinizi sınırlamaktır .


Karaciğer hastalığını teşhis ederken, doktor hastanın semptomlarına bakar ve fizik muayene yapar. Uzun vadeli bozulmanın sonucu olan karaciğer yetmezliği için başlangıçtaki tedavi hedefi, karaciğerinin herhangi bir kısmı hala çalışıyorsa kurtarmak olabilir. Eğer mümkün değilse, karaciğer nakli gerekiyor . Neyse ki, karaciğer nakli genellikle başarılı yaygın bir prosedürdür.Akut karaciğer yetmezliğini teşhis etmek için kullanılan testler kan testleri,görüntüleme testleri,karaciğer dokusunun incelenmesidir.Akut karaciğer yetmezliği iyleşme göstermezse tek tedavi karaciğer nakli olabilir. Bir karaciğer nakli sırasında, bir cerrah hasar görmüş karaciğerinizi çıkarır ve bir donörden sağlıklı bir karaciğer ile değiştirir.
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Akut karaciğer yetmezliği genetik olabilir. Ailenin birinden veya ikisinden bir anormal gen alabilirsiniz. Genetik bir karaciğer hastalığınız varsa, karaciğer yetmezliğinden daha hassastır.Kronik karaciğer yetmezliği genellikle siroz veya alkol ile ilişkili karaciğer hastalığının bir sonucudur.Hepatit C'niz varsa, kronik karaciğer yetmezliği veya siroz geliştirme riski yüksektir. Alkole bağlı karaciğer hastalığınız varsa, sarılık veya ciltte ve gözlerde sararma olabilir. Toksinler beyninizde birikebilir, uykusuzluk, konsantrasyon eksikliği ve hatta zihinsel işlevleri azalabilir. Ayrıca genişlemiş bir dalak, mide kanaması ve böbrek yetmezliği yaşayabilirsiniz. Karaciğer kanseri de gelişebilir.
 

Benzer İçerikler

Üst