1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.620
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Karbonatın faydaları saymakla bitmiyor

  Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Teknoloji ne kadar çok ilerlese de daha bazı işlerimizi halletmek için eski usul yöntemlere başvururuz. Karbonat kullanılması da bu yöntemlerin içinde önemli bir yere sahiptir. Genellikle eski zamanlarda birçok alanda kullanılmasının yanında günümüzde de faydaları bilinmekte ve hala kullanılmaktadır. Aslında onun yerine birçok alternatif ürün kullanılabilir. Fakat yine de o , hala birçok kişi tarafından gerek ev temizliği gerek vücut temizliği gerekse kek, hamur yapımında kullanılır. Tabii bu kadar kıymetli bir materyal olması sebebiyle aslında bir açıdan tercih edilmesi de doğaldır. Hala iş görüyor, hala istenilen temizliğe yardım ediyor. Üstelik ulaşmak çok kolay, birçok yerde satılıyor ve oldukça da ucuz. Hal böyle olunca yıllar da geçse karbonat birçok alanda tercih edileceğe benziyor.


  < Konu Resmi..>
  Karbonat Nedir?
  Genellikle adını dedelerimizden, ninelerimizden duyduğumuz bu madde, aslında birçok alanda aktif olarak kullanılmaktadır. Asıl adı sodyum bikarbonattır. Magnezyum karbonat, amonyum karbonat gibi türleri de bulunmaktadır. Kullanılacak alana göre tercih edilir. Aslında kimyada CO3 iyonunu oluşturan bileşik de diyebiliriz. Yani kimyasal bir maddedir. Bu yüzden aşırı miktarda kullanımı yarar yerine zarar da verebilir. Fakat uygun miktarlarda kullanılırsa oldukça işe yarar, faydalıdır.

  Aynı zamanda bu kimyasal madde kabartma tozu ile de sık sık karıştırılır. Aslında benzer işi yapsalar da, karbonat daha asidik bir maddedir, kabartma tozu ise asit ile bazı dengeler. Yani bazı durumlarda hamur kabartmak için dengeyi sağlamak amacıyla mecburen kabartma tozu kullanılmalıdır.  Karbonat Faydaları Saymakla Bitmiyor
  Bu kimyasal madde, mutfaktan, banyoya, diş temizliğinden, vücut temizliğine kadar birçok alanda kullanılabilir ve kendini gösterebilir. Mutfakta hamur yapımında kullanılırken, aynı madde dişleri beyazlatmada da kullanılabilir.


  Öncelikle hemen hemen herkesin bildiği bir faydası vardır. Diş temizliğine ve dişleri beyazlatmaya etkisi herkes tarafından bilinir. Bunun için banyoda bir çay tabağı yada kasede bir miktar karbonat bulundurmanızda yarar vardır. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra, son fırçalamada fırçanızı karbonata batırın ve dişlerinizi son kez de bu şekilde fırçalayın. Daha sonra ağzınızı suyla durulayın. 2-3 günde bir dişlerinizi bu şekilde fırçalarsanız zamanla beyazladığını göreceksiniz. Bu sayede bembeyaz gülüşlere kavuşabilirsiniz. Fakat bu maddeyi hergün uygulamayın. Fazla kullanım diş minesine zarar verebilir.


  Diğer bir kullanım alanı da mutfaktır. Hamurun kabartılması için özellikle eski zamanlarda kabartma tozu yerine sık sık kullanılırmış. Hala günümüzde bu maddeyi hamur kabartmak için kullananlar vardır. Kek ve ekmek yapımında kullanılabilir.


  Harika bir dezenfektandır. Antibakteriyel özelliği vardır. Bu sayede temizlikte de kullanılabilir.


  Evde yerleri silerken, zemini temizlerken yada toz alırken, temizlik yaptığınız suyun içine bir miktar ekleyin. Bu sayede temizlediğiniz yüzeylerin parladığını ve daha iyi şekilde temizlendiğini fark edeceksiniz.

  Ayakkabılardaki ayak kokusunu gidermek için de kullanılabilir.

  Saçınızda kepek varsa ve bu durumdan şikayetçiyseniz yine adresiniz bu kimyasal maddedir.
  Saçtaki kepeğin zamanla dökülmesini ve yok olmasını sağlar. Saçları kepekten arındırır.

  Kabartma tozuyla yapılan gargara diş eti tedavisinde bir yöntem olarak kullanılabilir.

  Sindirimin kolaylaşmasına da yardım eder. Hazımsızlığı, gastriti ve mide ekşimesini giderir.


  Mutfak yada banyo lavabosu, küvet gibi yüzeylerde bu madde ile ovulabilir. Temizleme suyuna bir çorba kaşığı karbonat ilave edin ve bu su ile yüzeyleri silin. Yüzeylerin pırıl pırıl parladığını ve tertemiz olduğunu göreceksiniz.


  Tavalardaki veya tepsilerdeki lekeleri çıkarmak için de oldukça faydalıdır. Leke olan tepsi yada tavayı bu madde ile ovarsanız lekelerin kolayca çıktığını fark edeceksiniz.


  Çöp kutusunun kokusundan bıktıysanız, onu da bu madde ile yıkayabilirsiniz. Çöp kovasındaki kötü kokuyu gidererek hijyen sağlayacaktır.


  Lavabo tıkandıysa yine çözüm karbonattır. Tıkanan lavaboya 1 çay bardağı karbonat ve 1 çay bardağı sirke dökün. Son olarak da 1,5-2 litre sıcak suyu lavaboya boşaltın. Lavabo açılacak ve tertemiz olacaktır.


  Halı temizliğinde de etkilidir. Halıların ve yolluk, paspasların temizlenmesi, kötü kokularının giderilmesi için de kullanılabilir. Bu etkisi için halıya bir miktar serpin. Yarım saat kadar bekleyip halıyı süpürün. Halıdaki kötü kokudan ve bakterilerden eser kalmayacaktır.


  Paslanan eşyalarda karbonatla ovulursa, paslanmaktan kurtulur.
  Buzdolabındaki kötü kokulara karşı da oldukça etkilidir. Buzdolabını kötü kokulardan korumak için bir kaseye karbonat koyun. Buzdolabının bir köşesinde bekletin. Kötü kokuların zamanla yok olduğunu göreceksiniz.


  Buzdolabı gibi elbise dolabındaki kötü kokulardan da kurtulmak istiyorsanız, elbise dolabına da aynı yöntemi uygulamanız mümkündür.


  Ayrıca sinüzit rahatsızlığı yaşıyorsanız bir çay bardağı suyun içine 1 çay kaşığı tuz, yarım çay kaşığı karbonat atın. Bu suyu burnunuza çekin ve gelenleri ağzınızdan tükürün. Zamanla sinüzitin temizlendiğini fark edeceksiniz.


  Terleme ve ter kokularına karşı da duştan çıktıktan sonra özellikle koltuk altlarınızı bir parça karbonatla ovun. Koltuk altınızın ter kokmaktan kurtulacak ve terlemeye son vereceksiniz.


  İşte bu şekilde karbonatın birçok faydası vardır. Hatta faydaları saymakla bitmez. Çok eski zamanlarda özellikle kadınlar ev işlerinde, ev temizliğinde bu maddeyi çokça tercih ederlermiş. Kişisel temizlikte yada mutfakta kullanılması da oldukça dikkat çekici bir özelliğidir. Kullanım alanının fazla olması nedeniyle hemen hemen her evde bulunan bir maddedir


   
Karbonatın faydaları saymakla bitmiyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kefirin faydaları saymakla bitmiyor

  Kefirin faydaları saymakla bitmiyor

  kefirin faydaları hamilelikte kefir hamilelikte kefir içmek kefirin kullanımı kullanılır mı KEFİR GÜÇLÜ BİR ANTİOKSİDAN VE PROBİYOTİK KAYNAĞI NE YAPMALI? Kanserden korunmak için beslenme planınızda meyve ve sebzelere, tahıllara ve bakliyata mümkün olduğu kadar fazla yer vermenizde fayda var. Bu doğal yiyeceklerin içindeki vitamin, mineral ve antioksidan maddeler (rezveratrol, likopen,...
 2. Böğürtlenin faydaları saymakla bitmiyor

  Böğürtlenin faydaları saymakla bitmiyor

  bögürtlen, sifa, bitki, faydalari, hafizaya ne iyi gelir, ile ilgili tüm bilgileri burada bulabilirsiniz Böğürtlenin faydaları saymakla bitmiyor İçeriğinde bulunan ellagik asit antikanserojen madde olarak biliniyor. Bu madde kanser hücrelerinin ve tümörün büyümesini engelliyor. Göğüs ve rahim tümörünün büyümesini engellediği Amerika’da Kuzey Carolina’daki Clemson Üniversitesi’nde...
 3. Buğday çimin faydaları saymakla bitmiyor

  Buğday çimin faydaları saymakla bitmiyor

  Bu konu;buğday çiminin faydaları,buğday çimi nelere iyi gelir hakkında bilgiler vermektedir Buğday çiminin faydaları saymakla bitmiyor.Demir eksikliğine,B 12 vitamin eksikliğine,kısacası vücudumuzun her bölgesine ,tepeden tırnağa faydası var. Buğday çiminin en büyük faydası vücuttaki ağır,metallerin atılmasını kolaylaştırdığını belirtmek isterim..Birazdan yazımızda buğday çiminin sayısız...
 4. Pazının Faydaları Saymakla Bitmiyor

  Pazının Faydaları Saymakla Bitmiyor

  bu konu pazının faydaları hakkında bilgilere yer vermektedir. Özellikle kış ayların da sarması sık sık yapılan pazının faydaları saymakla bitmiyor. Pazıyı sadece bir yemek olarak düşünmeyin. Sağlık açısından da çok faydalı olan pazının bakın ne gibi faydaları bulunuyor; Doğada bir çok yararlı bitkinin olduğunu biliyoruz. Bazen bilerek göz ardı ediyoruz. Bazen de faydalarını bilmeden...
 5. Biberiyenin faydaları saymakla bitmiyor

  Biberiyenin faydaları saymakla bitmiyor

  Aslında daha çok yemeklere tat ve hoş koku vermesi amacı ile bir baharat gibi kullandığımız biberiyenin sağlığa da pek çok faydasının bulunduğu bilinmemektedir. Her mevsim yeşil kalan, çalı cinsi bir bitki olan Biberiye, İğne yapraklıdır ve koyu yeşil renkte olan yapraklarını kış aylarında da dökmez. Son yıllarda zayıflama çaylarında adı sıkça geçmektedir. Hemen hemen tüm zayıflama çaylarının...

Sayfayı Paylaş