1. يeKe®îм

  يeKe®îм Forum Okuru

  Kardeş Geliyor

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında يeKe®îм tarafından paylaşıldı.

  komik cocuk resimleri komik bebekle Aileye bir bebeğin, kardeşin katılması heyecan vericidir. Bu heyecanın yanı sıra, hem ebeveynlerde hem de evin büyük çocuğunda çeşitli kaygılar da görülebilir. Anne ve baba yeni doğanın sorumluluğuna alışmaya çalışırken, evin büyük çocuğu da artık ilgi odağı olmadığı fikrini benimsemeye çabalar. Bu da evde değişim rüzgarların esmeye başlaması ve yeni bir düzenin kurulması demektir. Zamanla aile bireyleri yeni yaşamlarına alışmaya başlar ve kaygı yavaş yavaş yerini keyifli paylaşımlara bırakır.
  [​IMG]
  Öncelikle, bebeğiniz olacağını öğrendiğinizde, büyük çocuğunuzun durumu nasıl karşılayacağı ile ilgili kaygılanmamaya gayret edin. Unutmayın ki, çocuklar kaygı ve huzursuzluklarımızı hissederler. Sonuçta bir kardeş sahibi olmak, kardeşi olmasını hararetle isteyen bir çocuk için dahi kabullenmesi kolay bir durum değildir. Büyük çocukların ilk zamanlar kaygılı, huzursuz, huysuz, saldırgan, bebeksi ve inatçı davranmaları normaldir. Buna hazırlıklı olun.

  Karnınız büyümeye başlamadan, çocuğunuza bir kardeşi olacağını söyleyerek Onu yavaş yavaş bu fikre alıştırmaya başlayabilirsiniz. Bunu yaparken Sana bir oyun arkadaşı geliyor. Birlikte oyun oynarsınız vb. ifadelerden kaçınmaya özen gösterin. Aksi takdirde çocuğunuz bebeği görünce hayal kırıklığına uğrayabilir. Bunun yerine çocuğunuzla birlikte bebeklik albümüne, videolarına bakabilir, Onun da bir zamanlar bebek olduğu, zamanla nasıl büyüdüğü, neler yaptığı hakkında konuşabilirsiniz. Çevrenizde yeni doğum yapmış biri varsa birlikte Onu ziyaret edebilirsiniz. Bebek geldiğinde kendi ihtiyaçlarını karşılayacak durumda olmayacağı için bebekle biraz daha fazla zaman geçirmeniz gerekebileceğini söyleyerek; Bana yardımcı olursan çok mutlu olurum. Hem o zaman birlikte geçirecek daha çok zamanımız olur diyebilirsiniz.Bebeğin odası, eşyaları, giysileri, ismi gibi konularda büyük çocuğunuzun fikrini almayı ihmal etmeyin. Bu sürece dahil olmak hoşuna gidecektir. Çocuğunuza kardeşini sevmek zorunda olduğunu söyleyerek duygularıyla baş etmesini zorlaştırmayın. Duygularını ifade etme fırsatı tanıyın. Üzülmeni, kaygılanmanı anlıyorum, ama sen benim bir tanecik .. sın. Bu durumu hiçbir şey değiştiremez. gibi ifadelerle rahatlatmaya çalışabilirsiniz.

  Çocuğunuzun hayatındaki rutinleri değiştirmemeye çaba gösterin. Alışkanlıkların değişmesi de kaygı yaratan bir durumdur. Sağlığınız müsaade etmiyorsa, önceleri birlikte yaptığınız etkinlikleri sürdürmek için baba, anneanne, babaanne gibi bir aile üyesinden yardım alın. Kardeşi gelince kıskanacak, üzülecek, Ona bu kadar zaman ayıramayacağım gibi düşüncelere kapılıp normalde davrandığınızdan farklı (daha hoşgörülü, aşırı ilgili vb.) davranmamaya özen gösterin.

  Doğum için hastaneye gittiğinizde çocuğunuzun kiminle, nerede kalacağını planlayın ve çocuğunuzla paylaşın. Hastaneye sizi ziyarete geldiğinde ya da eve döndüğünüzde, doğumdan sonraki ilk karşılaşma anında bebeği sizin kucağınızda görmek Ona zor gelebilir. O nedenle, bebeği babasına verin, çocuğunuzla kucaklaşın, hasret giderin daha sonra kardeşiyle tanıştırın.

  Eve döndüğünüzde Ona kardeşinin bakımı ile ilgili yaşına uygun sorumluluklar verebilirsiniz. Size yardım etmek, siz bebekle ilgilenirken yanınızda bulunmak, bebekle paylaştığınız sürece dahil olmak kardeşli hayata alışmasını kolaylaştıracaktır.

  Bebek doğduktan sonra, büyük çocuğunuzda yaşına uygun olmayan bazı davranışlar (bebeksi konuşma, meme emmek isteme gibi) görülmesi normaldir. Bu tip davranışlara aşırı tepki göstermeyin. Ancak bu tip davranışların kabul görmediğini de nazik bir dille ifade edin.

  Kardeşin gelişiyle, ilginizi ve zamanınızı paylaşmak zorunda kalmak, öfkesinin size yönelmesine neden olabilir. Biraz sabırlı olun. Ancak vurmak, ısırmak gibi saldırgan davranışlara da müsaade etmeyin. Duygularını anladığınızı gösterin ve kızgınlığını kabul edilebilir bir şekilde ifade etmesi konusunda yüreklendirin. . davranıyorsun çünkü bebeğe daha çok zaman ayırmak zorunda olduğum için kızgınsın. Ama kızgınlığını vurarak göstermen doğru değil. Endişelenmeyin, birkaç ay içinde çocuğunuz yeni düzeninize alışacaktır.  Çocuğunuzla baş başa geçirebileceğiniz zamanları kollayın. Bebek uyuduğunda, baba eve geldiğinde, bakıcı/anneanne yardımı alabildiğinizde, birlikte zaman geçirmeye özen gösterin.
   
  MaWiM ve SadmiN bunu beğendi.
 2. KeLeBeK's

  KeLeBeK's Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  9 Kasım 2010
  Mesajlar:
  2.184
  Beğenilen Mesajlar:
  184
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  Ҝє£єβєҜ'£єЯ Ď¡¥àЯı
  Teşekkürler bilgi için.Anne -baba adayları dikkate almalı...
   
 3. يeKe®îм

  يeKe®îм Forum Okuru

 4. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.439
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113
  Kimi çocuklar kesinlikle kardeş istemiyor yeni bir bebek lafını duymak bile istemiyor.Benim iki oğlum var Allah bağışlarsa..Aralarında 6 yaş olduğu halde hiç geçinemiyorlar aslında bazen anne baba olarak baktığımızda işlerine geldiğinde birbirlerini kayırmasını bize karşı çok iyi yapıyorlar:DYine de ben tek çocuk az diye düşünüyorum bir evde mutlaka nerden baksan çocuğun kardeşi olmalı..
   
 5. يeKe®îм

  يeKe®îм Forum Okuru

  Evet hayatım. Kesinlikle tek çocuk olmamalı.

  Benim oğlum 10 aylık 3-4 yaş arası ikinciyi planlıyorum.

  Doktorlar içinde kardeş için en uygun yaş
  .

   
Kardeş Geliyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kardeş geliyorsa ?

  Kardeş geliyorsa ?

  rüyada yeni doğmuş kardeş görmek rüyada yeni kardeş görmek kardeşinin doğduğunu İkinci çocuğun doğumuyla ailede dengeler büyük ölçüde değişir. Şimdiye kadar evin tek gözbebeği olan ilk çocuğa bir "rakip" gelmiştir. Artık bebeklik çağını çoktan geçmiş olan çocuğunuzun yeni gelen ile beraber tekrar bebekleştiğini bile görebilirsiniz. Çocuklarınız büyüdükçe aralarında çekişmeler,...
 2. Kardeş Kardeş Zirveye Doğru

  Kardeş Kardeş Zirveye Doğru

  Türk basketbolunun yetmişli ve seksenli yıllardaki efsane guardlarından Necati Güler'in oğulları Muratcan ve Sinan Güler, Basketbol Ligi'nde iki farklı takımda ancak "aynı hedefe", şampiyonluğa doğru koşuyorlar. 26 yaşında olmasına karşın 10 yıldır Türkiye Ligi'nde boy gösteren Muratcan, Türk Telekom forması altında zirve yarışını sürdürürken, kardeşi 23 yaşındaki Sinan da Beşiktaş...
 3. Kardeş Kıskançlığı

  Kardeş Kıskançlığı

  Kardeş Kardeşi Kıskanırmı? kıskançlık ile ilgili fıkralar kıskançlıkla ilgili fıkra kıskançlıkla fıkralar kıskançlık ile fıkra fıkraları KARDEŞ KISKANÇLIĞI İNSANLIK TARİHİ KADAR ESKİDİR İnsanlık tarihinde ilk cinayetin kardeş kıskançlığı yüzünden işlenmesi bu konuyu ciddiye almamızı gerektiriyor. Kabil, babası tarafından sevilen kardeşi Habil’i o kadar kıskanır ki, kıskançlık ateşini ancak...
 4. Geliyorum

  Geliyorum

  Geliyorum geliyorum hicret ettim geliyorum Geliyorum geliyorum tövbe ettim geliyorum. Yüzümü döndüm Beytullah'a secde ettim geliyorum Yüzümü döndüm o dergaha secde ettim geliyorum......
 5. 4 kardeş

  4 kardeş

  Bu dünyada 4 kardeş varmış. Bu kardeşlerin üçü doğru yolu seçmişler namazını niyazını orucunu tutup Allah için hayırlı işler yapmışlar. Diğer bir kardeşleri ise kendini şaraba vermiş, hergün içip günah defterini rekorlar kitabına doğru sokmaya çalışıyormuş. Uzun süre sonra bu 4 kardeş ecelleri gelip ölmüşler. Kardeşler bir arada toplanıp sorguya çekilmişler. Doğru yolu seçen kardeşlerden...

Sayfayı Paylaş