Karın ağrısı neden olur ?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Karın ağrısı neden olur ?
Karın ağrısını bir çok insan hayatoının bir noktasın da yaşıyor. Sık görülen bu rahatsızlık basit nedenlerden kaynaklandığı gibi ciddi sorunlarada işaret edebilir. Basit bir karın ağrısı , bağırsak hareketlerinden doğan tuvalet ihticınızdan kaynaklanabilir. Karın ağrısı aşadığınız an hemen tuvalete gidin . İhtiyacınızı gidermenize rağmen karın ağrısı süreklilik gösteriyorsa mutlaka bir hekime görünüp muayene olun. Bu makalemizde karın ağrısının potansiyel nedenlerini ele alacağız. Karın ağrısı ile ilgili detaylı bilgileri makalemizin devamın da bulabilirsiniz.


karın ağrısı.jpg


Karın ağrısı bir çok insna için ortak bir sorundur. Makalmizin giriş kısmında belirttiğimiz gibi nedeni basit yada ciddi olabilmektedir. Belirtileri takip etmeniz durumunuzu yönetmenize ve hastalığın teşhisine yardımcı olabilir. Ağrının tam olarak nerden kaynaklandığını bilmek önemlidir. Her ne kadar çoğu karın ağrısı ciddi olmasa da tedbirli olmakta fayda vardır. Durumunuz rahatsız edici bir hal aldığı an derhal tıbbi yardım isteyin.

Karın ağrısı nedenleri

Bir takım sağlık problemleri karın ağrısına neden olabilmektedir. Bu nedenle karın ağrısı süreklilik gösterirse ciddiye alıp derhal bir hekime görünün. Aniden ortaya çıkarsa, bu karnın içindeki bir organ ile ilgili bir sorunu işaret edebilir.

İşte karın ağrısının olası nedenleri :

Karında şişkinlik
Gaz
Reflü
Mide ekşimesi
Pelvik rahatsızlık
Hazımsızlık
Kabızlık
İshal
Apandisit
Bağırsak enfeksiyonları
Safra taşları
İrritabl bağırsak sendromu (IBS)
Crohn hastalığı
Gıda zehirlenmesi
Yiyecek alerjisi

Karın ağrısı yaygın bir semptomdur ve çoğu insan karın ağrısı mide ağrısı yaşar. Karın ağrısının daha ciddi nedenleri şunlardır:

Kanlı dışkı
Siyah katran gibi dışkı
Ağrılı idrara çıkma
İdrar kaçırma
Bağırsak hareketlerinin aniden kesilmesi

Karın ağrısının ciddi nedenleri apandisit ve gebelik sorunlarını içerir. Bununla birlikte, çoğu karın ağrısı zararsızdır ve ameliyat olmaksızın gider. Çoğu insan sadece belirtilerinden kurtulmaya ihtiyaç duyar. Bazen karın ağrısı durabilir ve nedeni bilinemez veya nedeni zamanla daha belirginleşebilir. Ağrı, idrar geçişinde veya bağırsak hareketi sorunları veya dönem sorunları ile birlikte ortaya çıkabilir. Karında çok sayıda organ ve yapı bulunduğundan, bir doktorun sorununuzun sebebinden kesin olarak emin olması zor olabilir. Doktor size birkaç soru soracak ve sizi dikkatle inceleyecektir.

Mide krampları genellikle şişkinlik ve gazdan . Bu utanç verici olabilir ancak kolayca ele alınır son derece yaygın bir sorundur. Ciddi derecede mide krampları ve ishal gıda zehirlenmesinin belirtisi olabilir. Bunların dışında karın ağrısı gebelikte sıklıkla görülmektedir. Karın ağrısı gebelikte normal görülsede düşüğün erken doğumun habercisi olabilir. Bu nedenle gebelikte karın ağrısı yaşayanlar mutlaka hekime görünmelidir.

Karın ağrısı çoğunlukla hazımsızlık ve kabızlıktan kaynaklanmaktadır. Yemek sonrasın da şişkinlik yaşıyorsanız bu hazımsızlığın göstergesidir. Midenizde aşırı yanma varsa yedikleriniz ağzınıza geri geliyorsa , ekşime gibi septomlar görülüyorsa reflünüz olabilir. Kabızlık bir çok insan için ortak bir problemdir. Kabızlık karın ağrısına neden olabilir. Bu noktada yapmanız gereken bol su tüketmeniz ve lifli besinlerden yarralanmanızdır. Ayrıca bol egzersiz yapmanız sizin faydanıza olacaktır.

Sevgili okurlar görüldüğü üzere karın ağrısı için bir çok potansiyel neden var. Biz sadece bir kısmını ele alabildik. Başka bir makalemizde karın ağrısının nedenlerine kapsamlı değineceğiz. Karın ağrısı ile ilgili sorularınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilir, sorularınıza en kısa zaman da yanıt alabilirsiniz. Sağlılı günler diliyoruz.
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Karın ağrısı , bir kişinin alt göğüsten kasığa kadar herhangi bir yerde hissettiği ağrı veya rahatsızlıktır. Karın ağrısının birçok nedeni endişe vericidir ve doktorunuz sorunu kolayca teşhis edebilir ve tedavi edebilir. Ağrı nın tipi, karın ağrısı nedeni olarak ipucu verebilir. Hazımsızlık , kabızlık , mide virüsü veya kadın iseniz adet kramplarınız olabilir .Olası diğer nedenler şunlardır; Ga zproblemi, gıda zehirlenmesi, İrritabl bağırsak sendromu ve Crohn hastalığı. Ayrıca laktoz intoleransısanız veya ülser veya pelvik inflamatuar hastalığınız varsa karın ağrısı çekebilirsiniz . Fıtık,böbrek taşı, apandisit ,endometriozis ve safra taşlarıda karın ağrısına neden olabilir. Karın ağrısına ateş,kusma ve kanlı dışkı gibi septomlardan biri eşlik ediyorsa mutlaka hekime görünün.
 
Üst