Karın ağrısı nedenleri ve tedavisi

Uzman SühaN

Administrator
Karın ağrısı nedenleri ve tedavisi
Birisinin karın ağrısı çekmesine neden olan pek çok sebep vardır. Bazı nedenler ciddi ve potansiyel olarak ölümcül koşullarla ilişkili iken diğerleri basit, çözülmüş mide sorunlarıdır. Karın ağrısı yaşayan herkes, ağrısının ciddi olup olmadığını en iyi şekilde belirleyebilen doktorlarıyla konuşmalıdır. Birçok küçük koşul, göbek bölgesinde ağrıya neden olabilir ve hatta pelvis, bacaklar ve göğüs dahil olmak üzere vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Yaşadığınız ağrı türü , farklı nedenleri etkiler. Karın ağrısı ağrısı kendi başına bir koşul değil, ancak diğer belirtileri de dikkate alarak doğru koşullara işaret edebilir. Bazen ağrı hızlı bir şekilde tedavi edilebilir ve bazen ilaçlar veya hatta ameliyat gerektirebilir.

karın ağrısı.jpg

Ağrı vücudunuzun size bir şeylerin yanlış olduğunu söyleme yoludur.Acı göz ardı edilmesi gereken bir şey değildir.Göbek etrafında ağrı yaşıyorsanız, çeşitli nedenler olabilir.Bazı vakalarda, ağrı donuk ve kesintili olur. Diğer vakalarda ağrı keskin ve sabittir.Göbek ağrısı ağrısı yaşıyorsanız, çeşitli nedenleri bilmelisiniz.Bu, vücudunuzda neler olup bittiğine dair bir fikir verecektir, ve bu durumda doktorunuzla iletişim kurabilirsiniz. Sık görülen nedenler hazımsızlık , kabızlık ve gebeliktir. Tedavi alttaki nedene bağlıdır.

Göbek ağrısı ağrısı hakkında kısa bilgiler:

Gebelik kadınların karın ağrısına neden olabilir.
Bazı geçici koşullar, karın ağrısına neden olabilir.
Karın cerrahisi olan herkes karın ağrısı yaşayabilir.
Kabızlık, karın ağrısına neden olabilir, ancak genellikle ciddi bir durum değildir.

Gebelikte karın ağrısı

Hafif karın ağrısı ağrısı endişe kaynağı değildir, ancak önemli ve devam eden rahatsızlık ve ağrı yaşayan kadınlar bunu doktora bildirmelidir. Bir göbek fıtığı hamilelik sırasında hamilelikte göbek ağrısı için başka bir olası nedenidir. Bununla birlikte, bu fıtık tipleri nadirdir . Gebelik , vücudunuzda köklü değişikliklere neden olur .Çoğu kadın, hormon seviyelerindeki hızlı değişimler nedeniyle ruh hali değişikliklerine maruz kalmaktadır. Vücudunuzun boyutunu da değiştirir. Sadece kilo vermekle kalmaz, karnınız büyümeye başlar. Bu karın büyümesi karın düğmesinde ağrıya neden olabilir. Bazı durumlarda ağrı normaldir.Sadece gebeliğe uyum sağlayan vücudunuzdur. Bebek rahminin genişlemesine neden olduğunda, karnın etrafında rahatsızlık yaratabilir. Bazı durumlarda, ağrı bebeğin sıkıntı içinde olduğunu gösteren bir işaret olabilir.

Fıtıklar

Bir fıtık nispeten yaygın bir rahatsızlıktır. Fıtık, karın bölgesinde yırtılmış bir dokudur. Fıtıktan kaynaklanan ağrı orta ila ağır derecede değişir. Ağrınız fıtık kaynaklıysa, onu tedavi etmenin tek yolu dokuyu onarmak için cerrahi yaptırmaktır. Bu çok basit bir işlemdir ve tamamlandığında ve iyileştiği zaman ağrı geçecektir.

Sistit

İdrar yolu enfeksiyonları (İYE) çok yaygındır ve çoğunlukla kadınlarda görülür. Bir İYE belirtileri, idrar yaparken yanma , ağrı, bel ağrısı ve koyu bulutlu idrar içerir. Sistitin olağan semptomlarından biri, karın etrafındaki donuk bir ağrıdır.

Bakteriyel enfeksiyonİnsan vücudu sağlıklı ve dengeli tutmak için bağırsakta iyi bakteri ye sahiptir.Kötü bakterilerin bağırsağa girip bir enfeksiyona neden olması mümkündür.Bu, karının çevresinde ağrıya neden olabilir. Bakteri enfeksiyonunu tedavi etmek için antibiyotik kullanmanız gerekir.

Mide ülseri


Bir mide ülseri orta ila şiddetli ağrıya neden olabilir. Mide ülseri nispeten yaygındır. Midey çok fazla asit üretmeye başladığında mide astarının aşınmasına neden olarak ülsere neden olabilir. Midenin fazla asit üretmesine neden olan tıbbi durumlar vardır. Stres ve ne yediğiniz üretilen asit miktarı üzerinde bir etkisi olabilir. Ağrıyı kesmenin tek yolu, ülseri tedavi etmektir.

Safra taşları


Bir kişi safra taşı taşırsa , karın bölgesinde ciddi acı hissi hissetmeye başlayana kadar çoğu kez taşı olduğunu bilemez. Ağrı çoğunlukla üst karında başlar ve hızlı bir şekilde göbek bölgesi üzerine gider. Karnın etrafındaki ağrı safra taşlarıyla çok yoğun olabilir. Ayrıca, ateş, titreme olabilir ve gözlerinizin beyazları sarıya dönebilir. Acı ve diğer belirtileri tedavi etmek için tek yol safra taşı kaldırmak için bir ameliyat olmaktır.

Pankreas ile ilgili sorunlar

Pankreas düzgün çalışmıyorsa, karın çevresinde ağrı da dahil olmak üzere sorunlara neden olabilir. Bazı ortak pankreas sorunları, kalıtsal pankreatit, kronik pankreatit, akut pankreatit ve pankreatik kanseri içerir.Çoğu zaman, bu koşulların erken belirtileri diyabet taklit eder.Diğer yaygın belirtiler baş ağrısı ve mide bulantısıdır. Bu semptomlardan herhangi birinden şikayetçiyseniz derhal bir doktora görünmelisiniz.

İnce Bağırsak Bozukluğu


İnce bağırsakta birkaç ortak bozukluk vardır. Bunlar arasında kanama, Chrohn hastalığı, Çölyak hastalığı, bağırsak kanseri ve irritabl bağırsak sendromu sayılabilir. Bu koşulların her biri karın düğmesinin etrafında yoğun bir ağrıya neden olabilir. Çoğu zaman, bu koşullardan kaynaklanan ağrı aniden ortaya çıkar.

Apandisit

Göbeğinizin sol tarafında şiddetli ağrılar başlarsa, apandisitiniz olduğu anlamına gelebilir.Hafif bir ateş, mide bulantısı, kusma ve iştah kaybı diğer apandisit bulgularıdır.Bu durum, apandisitinizin alevlenmesine neden olur. semptomların ortaya çıkmasından 24 saat sonra patlayabilir. Bu ölümle sonuçlanabilir.

Sevgili okurlarımız, görüldüğü üzere karın ağrısının çok çeşitli nedenleri vardır. Karın ağrınız sık sık oluyorsa ve ağrınız şiddetli ise mutlaka doktora görünüp muayene olun. Karın ağrısının tedavisi altta yatan nedene bağlıdır. Karın ağrısı basit ve geçici bir sorun olmasının yanında ciddi tıbbi koşullardan da kaynaklanabilir. Bu nedenle göz ardı edilmemelidir. Karın ağrısı ile ilgili makalemizi incelediniz. Konuya dair sorularınızı ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilirsiniz.
 
Üst