1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Kasık fıtığı neden olur?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Karın içinde bulunan zarlar veya bağırsakların bir parçalarının kasık bölgesinde karın kasları arasındaki zayıf bir bölgeden dışarı doğru çıkarak cilt altında şişkinlik oluşturmasıdır. Tüm fıtıkların en az dörtte üçünü kasık fıtıkları oluşturur. Kasık fıtığı hayatı tehdit edici hale gelebileceği gibi, uzun yıllar çok önemli bir rahatsızlığa yol açmadan da kalabilir. Cerrahlar, kasık fıtığını daha fazla büyümeden ve ağrılı hale gelmeden tedavi etme eğilimindedir.
  Kasık fıtığının belirtileri nelerdir ?

  Kasık fıtıkları bazen herhangi bir belirti vermediği için, kişide kasık fıtığı bulunduğu tesadüfen ortaya çıkar. Ayakta dururken, ıkınma veya öksürme esnasında kasık bölgesinde ortaya çıkan şişlik, kasık fıtığının göstergesidir.

  Şişlikte yanma, gurultu veya ağrı bulunması,

  Kasıkta, öksürürken, ağır bir şey taşırken ağrı hissedilmesi,

  Testislerde şişlik ve ağrı duyulması,

  Sırtüstü yatarken, çıkan parça genellikle geriye doğru itilebilir ve şişlik düzleşir. Ancak bazı durumlarda, şişliğin içindeki parça karın içine geri gönderilemez. Bu durumda parça çıktığı delikte sıkışarak sorunlara neden olur. Sıkışan parça nedeniyle görülen belirtiler ise şunlardır:kasik fitigi
  < Konu Resmi..>

  Bulantı,
  Kusma,
  Kalp çarpıntısı,
  Şiddetli ağrı.


  Çıkan parçanın geriye itilememesi ve renginin kırmızıdan koyu mavi ve mora dönüşmesi durumunda acilen bir sağlık kuruluşuna müracaat edilmelidir.

  Bebeklerde kasık fıtığı olur mu ?

  Bazı bebeklerde doğumsal olarak karın kasları zayıf olabilir. Bu bölgeden karın içindeki zar veya bağırsakların bir bölümü dışa doğru baskı yapıp, çıkabilir, Deri altında bir şişkinlik tarzında görülen fıtıklar, genellikle bebklerin ağlamaları esnasında farkedilir. Daha büyük çocuklarda ise öksürük veya ıkınma sırasında ortaya çıkar.


  Kasık fıtıklarının sebepleri nelerdir ?

  Karın içi basınç artışı,
  Karın duvarında zayıf bir bölge bulunması,
  Tuvalette ıkınma,
  Öksürme,
  Ağır yük kaldırma,
  Karın içinde sıvı bulunması,
  Hamilelik,
  Aşırı kilo.


  Fıtık neden erkeklerde daha sık görülür ?

  Erkeklerin gelişimi sırasında, sperm kordonunun geçtiği ve “kasık kanalı” adı verilen kanal, karın duvarında bulunan zayıf bir noktadır. Doğum öncesi anne karnındaki gelişme döneminde erkek bebeklerin testisleri bebeğin karnında geliştikten sonra bu kanal vasıtasıyla torbaya iner. Doğumdan kısa bir süre sonra, kasık kanalı sadece sperm kordonunun geçişine izin verecek kadar kapanır. Ancak bazen bu kanal uygun bir şekilde kapanmaz ve fıtık gelişimine sebep olan zayıf bölgeyi oluşturur.

  Kasık fıtığının sebep olduğu problemler nelerdir ?

  Karın zarlarının veya bağırsakların bir kısmı fıtık bölgesinde sıkışması problem yaratır. Bağırsak içinde bulunan maddelerin ilerlemesi durur. Boğulmuş fıtık da denen bu durumda sıkışan bağırsak duvarının beslenmesi de bozulur. Bu durumda, bağırsak duvarında bulunan hücreler ölür. Bunlar, şiddetli ağrı, bulantı ve kusmaya neden olur. Boğulmuş fıtık acil müdahale gerektiren bir durumdur.

  Kasık fıtığı nasıl teşhis edilir ?

  Kasık bölgesindeki şişlik ve yapılan fizik muayene doktorunuzun kasık fıtığı teşhisi koymasına yeter. Fizik muayene esnasında ıkınma ve öksürme gibi işlemlerle fıtığın hareketleri doktorunuz tarafından rahatça tespit edilebilir.

  Kasık fıtığı nasıl tedavi edilir ?

  Fıtık küçük ve bir rahatsızlık yaratmıyorsa doktorunuz beklemenizi önerebilir. Ancak, büyük ve ağrılı olan fıtıkların tedavi şekli cerrahidir.

  Kasık fıtığı oluşumunu önlemek için neler yapılabilir ?  Ağır cisimleri kaldırmaktan kaçının,
  Cisimleri kaldırırken belinizi değil, dizlerinizi bükerek kaldırın,
  Ikınmayın, kabız olmamaya dikkat edin, bunun için lifli gıdalar tüketin,
  Aşırı kilo almamaya dikkat edin,
  Sigara içmeyi bırakın; sigara genellikle öksürüğe sebep olup, karın içi basıncı artırmaktadır.


  Fıtıkların tek tedavi şeklinin uzman bir genel cerrahın yapacağı ameliyat olduğunu unutmayın.


   
Kasık fıtığı neden olur? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kasık fıtığı nedir

  Kasık fıtığı nedir

  kasık fıtığı nasıl anlaşılır kasık fıtığı ne tarafta olur neresidir neresi kasık fıtığı nedir, kasık fıtığı nerede oluşur, kasık fıtığı nasıl teşhis edilir, nasıl anlaşılır, kasık fıtığı nedenleri, neden olur, kasık fıtığı nasıl tedavi edilir, kasık fıtığı nasıl olur, kasık fıtığı ne tarafta olur, kasık fıtığı belirtileri, kasık fıtığı tedavisi Sıkça görülen sağlık vakkalarından biridir...
 2. kasık fıtığı

  kasık fıtığı

  fıtık otu kasık fıtığına nasıl etki ediyor
 3. Kasık fıtıkları neden olur ?

  Kasık fıtıkları neden olur ?

  kasıkta fıtık neden çıkar,kasıkta fıtık niye oluşur,kasık fıtığı belirtileri,kasık fıtığı tedavisi,kasık fıtığı ameliyat edilirmi,kasık fıtığı hakkında bilgiler Tüm fıtıklarda mekanizma aynıdır: Bulundukları ortamda - örneğin karnın içindeki- yüksek basınç nedeni ile organların buldukları bir yırtıktan, başka bir boşluğa doğru deplase olması yani yer değiştirmesidir. Bunun için gerekli 2...
 4. Kasık ağrısı fıtık habercisimi?

  Kasık ağrısı fıtık habercisimi?

  Kasik Fıtığı Kasık bölgesinden çıkan fıtıklardır. Karın duvarı fıtıkları içinde en sık görülen fıtıklardır: tüm fıtıkların yaklaşık % 80-90?ını oluşturur. Bu olguların büyük çoğunluğu erkeklerdedir: her 9 erkeğe karşı 1 kadında kasık fıtığı görülür. Kasık fıtıkları 3 alt gruba ayrılır: direk kasık fıtıkları, indirek kasık fıtıkları ve femoral fıtıklar. Bu üçü birbirine çok yakın 3 farklı...
 5. Kask fıtığı nedenleri ve tedavisi

  Kask fıtığı nedenleri ve tedavisi

  Tüm fıtıklarda mekanizma aynıdır: Bulundukları ortamda - örneğin karnın içindeki- yüksek basınç nedeni ile organların buldukları bir yırtıktan, başka bir boşluğa doğru deplase olması yani yer değiştirmesidir. Bunun için gerekli 2 şey: yırtık ve ortamdaki yüksek basınçtır. Kasık fıtıkları yırtığın oluş mekanizmasına ve yırtığın anatomik yerine göre adlandırılır. Kasık fıtıkları içinde en sık...

Sayfayı Paylaş