Kasıklarda ağrı ve batma neden olur ?

Uzman SühaN

Administrator
Kasıklarda ağrı ve batma neden olur ?
Çocuk sahibi olmak isteyen bayanların en çok merak ettiği sorulardan biri mense yakın bir dönemde kasıklarda ağrı batmaların neden olduğu.Kasıklardaki ağrı ve batmayı gebelik olarak yorumlasalarda aslında kasık ağrıları nın bir çok nedeni olmakta.Genellikle enfeksiyon,rahimde yara,kist olması durumunda kasıklarda ağrı ve batma olur.Bunların dışında kasıklarda ağrı ve batma neden olur detaylar yazımızda..kasıkta ağrı.gif


Kasık bölgesinde batma hissi ve buna eşlik eden ağrı çok sayıda kadının yaşadığı rahatsızlıklar arasında yer alıyor. Kasık ağrısına pek çok unsur neden olabildiği için hekim tarafından muayene edilmesi de zorunlu hale geliyor. Bazen sadece üşütmek dahi kasıkta ağrı ya da batma hissine sebebiyet verebilir. Bazen de bu rahatsızlıklar ciddi bir hastalığın habercisi olabiliyor.Dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, ağrının ve batma hissinin aniden başlayıp başlamadığıdır. Çünkü hastalık habercisi olan ağrılar genellikle aniden başlar. Ani başlayan kasık ağrıları durumunda ağrı kesici alınması pek önerilmez. Derhal sağlık kuruluşuna başvuru yapmak çok daha doğru bir tercih olacaktır. Ağrı kesici içmek doktorun tanı koymasını zorlaştırır.
Ani Kasık Ağrısının Olası Nedenleri


Birden başlayan kasık ağrısının pek çok nedeni olabilir. Bunlar arasında ilki apandisittir. Ayrıca dış gebelik durumunun da ani kasık ağrısına neden olduğu bilinir. Bunun dışında yumurtalıklarda kist ya da miyom oluşumu kasık ağrısı ile kendini gösterebiliyor. Yumurtlama döneminde mevcut yumurtanın çatlaması esnasında da bu tür ağrılar görülebilir. Bağırsak iltihapları, rahim damarlarının genişlemesi, idrar yollarında taş bulunması, kolon rahatsızlıkları ve iskelet sisteminde bulunan bir problem, kasık ağrılarına neden olabilir.


Sezaryen ile yapılan doğum da kasık ağrısına neden olabiliyor. Ancak bu durumda ağrının başlama zamanı be nedeni bilindiği için basit bir doktor muayenesi yeterli olabiliyor. Ağır yük taşımak kimi zaman yırtılmalara da neden olabildiği için kasık ağrıları da kaçınılmaz olabiliyor. Yırtılma erken müdahale edilmemesi durumunda enfeksiyona sebebiyet verebildiği için çok ciddi rahatsızlıklar arasında değerlendirilir.İlaç tedavisi ile ortadan kaldırılabilen durumların yanı sıra kasık ağrıları ve batma hissi ameliyat gibi cerrahi müdahaleleri de beraberinde getirebilir. Önemli olan erkenden doktora görünmektir.
 
Geri
Üst