1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.311
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Kediler kaç yıl yaşar?

  Konu, 'Kedi ve Köpek Bakımı' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Kedilerin uzun yaşaması için çok iyi ve kaliteli bir bakıma ihtiyaç vardır. Aksi halde bakım yetersizliği ömürlerini kısaltan bir etmen olur. Bilinene göre artık kediler, eski zamanlarda yaşayan kedilere oranla fazla yıl yaşar. Kedinin insan yaşı farklı bir kavram olarak ele alınmaktadır. Kedi yaşı ile insan yaşı aynı değildir, yani aralarında bir takım farklılıklar bulunmaktadır.


  < Konu Resmi..>
  Evcil kedilerin ömrü

  Bir evcil kedinin yaklaşık olarak 16 ila 21 yıl arasında yaşadığı bilinmektedir. Bu durum kedi türleri arasında farklılık göstermektedir. Kediler, genel olarak 12 yaşa kadar herhangi bir şekilde yaşlılık belirtisi oluşturmaz. Bu durumda kedi ile insan yaşı arasında var olan denklik her zaman için aynı olmayabilir.


  Kedilerin yaşı nasıl artırılır?

  Veteriner hekim desteği alınarak ve konforlu bakım yaptırılarak kedilerin ortalama ömrü artırılabilir. Kedilerin insan yılı olarak yaşlarının uzaması mümkün olan bir durumdur. Haliyle sokak kedilerinin yaşı bakımsızlık sebebiyle fazla olamamaktadır.


  Kedi yaşı ve insan yaşı arasındaki denklem

  Kediler, insanlar gibi değildir. Çabuk gelişim göstererek büyürler. Bilim insanlarının belirtiklerine göre 1 yaşındaki bir kedi ile 16 yaşındaki bir birey aynı kriterdedir. Fakat bu durum değişkendir, örneğin; 2 yaşındaki bir kedi ile yaşı 20 olmuş bir birey denk olabilmektedir

  Kedi yaşı ve insan yaşı oranı nasıl değişir?

  Yaklaşık 20 yaşından sonraki evrelerde durum biraz değişmektedir. Bu süreçten sonra bir kedinin almış olduğu yaş, 4 insan yaşına denk kabul edilmektedir.


  Poppy, dünyanın en yaşlı kedisi olarak Guinness Dünya Rekorları’na dahil oldu. 1990 yılında doğan Poppy, 24 yıldır hayatta ancak insan yaşına göre 114 yaşında.

  Poppy’nin sahibi Jacqui West, yaşlı kedinin birkaç defa hastalandığını ancak her seferinde iyileştiğini belirtti. Poppy, dünyanın en yaşlı insanı unvanına sahip Japon Misao Okawa’dan 2 yaş genç.

  Poppy’nin kulakları duymuyor ve gözleri görmüyor. Bunun nedeni yaşının oldukça ilerlemiş olması. Ancak sahibi West, Poppy’nin beslenmesine oldukça dikkat ediyor.

  Kediler kaç yıl yaşar?

  Kediler, çok iyi bir bakımla 30 yaşına kadar yaşayabilseler de, ev ortamında bakılan kedilerin en fazla 12-20 yıl arasında yaşadıkları biliniyor. Kedileri insanlar gibi düşünmemeliyiz. Kedilerin her bir yılının 7 insan yaşına denk geldiği düşünülür. Ancak bir başka açıklama göre ise kedilerin ilk senesi 15 insan yaşına denk geliyor. İkinci yılları ise 24 yaş civarında oluyor. İlk iki yıldan sonra her geçen yıl, insan yaşına göre 4 sene artarak ilerler.
   
Kediler kaç yıl yaşar? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kelebekler Kaç Gün Yaşar?

  Kelebekler Kaç Gün Yaşar?

  kelebekler kaç gün yaşar kelebek kac gün yaşar kelebekler ne kadar kelebeğin ömrü kaç gündür yaşarlar Hep deriz kelebekler ne kadar narin ne kadar güzel hayvanlar ama sadece bir gün yaşıyor ama bu doğrumu gerçekten kelebeklerin ömrü bir günmüdür...Hep birlikte bu sorunun cevabını öğrenelim arkadaşlarım :tik: Bu yaşam süresinden ne anladığımıza bağlıdır. Yaşamayı, doğmak, yaşamak ve ölmek...
 2. Kedim Kaç yaşında?

  Kedim Kaç yaşında?

  kedilerin yaşı nasıl hesaplanır kedilerin yaşı kedim kaç yaşında kedim kaç aylık Kedilerin yaşlarının insanların yaşlarına göre neye denk geldiğini hiç merak ettiniz mi:)Sonuçlar ilginç. İnsan yaşı cinsinden hesaplanmasının tam olarak bir formülü olmamakla birlikte 3 aylık kedi 5 , 6 aylık kedi 10, 1 yaşındaki kedinin ise 15 insan yaşında olduğu söylenebilir. 2 yaşındaki kedi 24...
 3. köpekler acaba kaç yıl yaşar arkadaşlar

  köpekler acaba kaç yıl yaşar arkadaşlar

  Arkadaşlarım terier cinsi bir köpeğim var da köpeklerin ömrü kaç yıldır kaç yıl yaşar köpekler. Onu çok seviyorum ve kaybetmek istemiyorum şu anda 5 yaşında yazar mısınız lütfen.
 4. muhabbet kuşları kaç yıl yaşar

  muhabbet kuşları kaç yıl yaşar

  Tatlişkom muhabbet kuşum var adı tatlişkom, acaba muhabbet kuşları kaç yıl yaşıyor arkadaşlarım bilen var mı ?
 5. arılar kaç yıl yaşar

  arılar kaç yıl yaşar

  kızlar arılar kaç yıl yaşıyorlar kaç sene yada ömürleri toplamda kaç yıl yada gün teşekkürler.

Sayfayı Paylaş