1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  17.058
  Beğenilen Mesajlar:
  2.467
  Ödül Puanları:
  113

  Kedilerde kalp hastalığı nedenleri ve tedavisi

  Konu, 'Evcil Hayvanlar ve Hayvanlar Alemi' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Kedilerde kalp rahatsızlığı yaygındır, ancak sıklıkla asemptomatiktir. Kedilerde kalp problemleri belirtilerini, çeşitli nedenleri, teşhis ve tedavi seçeneklerini ve kalp hastalarınızın evcil hayvanlarını evde nasıl yönetebileceğinizi öğrenmek için makalemizi okumaya devam edin. Kedilerde kalp hastalığı, birkaç istisna dışında köpeklerde olduğu gibi kendini gösterir . En büyük fark, kedilerin işaretlerini köpeklerden daha iyi maskeleme eğiliminde olması ve bu nedenle algılamadan daha uzun sürmesi. Erken tespit anahtar olduğundan, aşağıdaki işaretler için göz atın ...

  < Konu Resmi..>

  Kardiyomiyopati, kalp kasının kendisini etkileyen herhangi bir hastalığa verilen addır.Bu, kedilerde görülen ve kalp yetmezliğinin en yaygın nedeni olan kalp rahatsızlığının en yaygın şeklidir.Öksürük, köpeklerde kalp rahatsızlığının önemli bir belirti olmasına rağmen, kedilerde genellikle görülmez. Ancak kediler, köpeklerin kalp hastalığının olmadığı bir ortamda kustarlar . Kedinizin solunumu sıksa ya da nefes darlığı geçirirse veya normalden daha hızlı nefes almaya başlarsa kalp hastalığının bir işareti olabilir. Kedilerde kalp rahatsızlığı vakalarının çoğunluğunda altta yatan nedeni bilinmemekle birlikte, çeşitli potansiyel sebepler bilinmektedir ve veteriner hekimlerinizden bazılarını araştırmaları gerekebilir. Bilinen potansiyel temel nedenler şunlardır:

  Diğer hastalıklara sekonder kardiyomiyopati
  Hipertiroidi (aşırı aktif tiroid bezleri)
  Hipertansiyon (yüksek tansiyon)

  Akromegali (aşırı büyüme hormonu üretimi) Beslenme nedenleri
  Lenfoma
  Toksinlere maruz kalma
  Kalıtsal nedenler

  Kalp hastalığının erken belirtileri

  Hastalığın ilk evresinde kediler hiçbir işaret göstermeyebilir ve tamamen normal görünebilir. Aslında kardiyomiyopati ile birlikte birçok kedi aslında asla klinik hastalık geliştiremeyebilir. Bununla birlikte, bazı kedilerde altta yatan hastalığın ilerlemesi yavaş olmakla birlikte, diğerlerinde ise oldukça hızlı olabilir.

  Kalp hastalığının bazı erken bulguları, veteriner tarafından klinik muayene sırasında belirgin işaretlerin başlamasından önce saptanabilir. Bu, her kedinin yılda en az bir kez bir veteriner hekim tarafından (ve daha sıklıkla daha yaşlı kedilerde) kontrol edilmesi gereken nedenlerden biridir.

  Ne yazık ki, kediler insanlarda da yaygın olan kalp rahatsızlığı gibi hastalıkları geliştirebilir. Tedaviler kalp rahatsızlığını tersine çeviremezse de, kediniz normal bir hayat yaşayabilir. Yaşlanma, kedilerin kalp rahatsızlığı geliştirmesinin en yaygın nedenidir, ancak diğer faktörler de kalp hastalığına neden olabilir.


  Kedilerde görülen hastalıklar

  Kedilerde kalp hastalıklarının teşhisine yardımcı olmak için çeşitli teşhis testleri yapılabilir.  Elektrokardiyogram (EKG) - kalp aktivitesinin elektriksel izidir. Kardiyak ritim bozukluklarının saptanması için çok yararlı olabilir, ancak bunun ötesinde daha sınırlı bir kullanıma sahiptir.
  Radyografi (X-ışınları) - kalbin genel şeklini ve boyutunu değiştirmede ve sıvı birikimini (pulmoner ödem veya plevral efüzyon) algılamak için yararlıdır. Yinelenen radyograflar ayrıca herhangi bir tedavinin etkinliğinin izlenmesine izin verebilir.
  Kalp ultrasonu (ekokardiyografi) - kalbin iç boyutlarının, duvar kalınlığının ve kalbin kontraktilitesinin değerlendirilmesine olanak tanıdığı için çok yararlıdır.
  Altta yatan hastalığa ilişkin testler - bazı durumlarda kan testleri ve kan basıncı ölçümü de dahil olmak üzere yapılmalıdır.

  Kalp yetmezliği geliştiğinde, durumun iyileştirilmesine ve yönetilmesine yardımcı olmak için çeşitli ilaç tedavileri mevcut olabilir. Kalp hastalığının erken teşhisi ile tedavi, ilerlemesini yavaşlatmaya veya geciktirmeye yardımcı olabilir ve iyi bir yaşam kalitesini korumaya yardımcı olabilir. Kalp hastalığıolan kediler evde özel bakıma ve izlemeye ihtiyaç duyarlar. Kedinizin evde doğru bakım ve izlenmesi, kalp yetmezliğinin başlamasını geciktirmenize yardımcı olabilir ve evcil hayvanınızın durumu kötüleşirse sizi uyarmaya yardımcı olabilir. Doğru bir teşhis ve tedavi seçenekleri için her zaman veterinerinize danışın.


   
Kedilerde kalp hastalığı nedenleri ve tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kalp damarları hastalıkları ve tedavisi

  kalp damarları hastalıkları ve tedavisi

  Kalp Damar Hastalıklarında Tedavi Koroner damarlarda önemli darlık ve/veya tıkanıklık görüldüğünde, eğer uygunsa, aynı seansta veya daha sonra balon anjiyoplasti yapılabilir. Balon anjiyoplastide, damar içindeki dar olan bölgede, özel olarak yapılmış balon, kısa süreli olarak şişirilerek darlık genişletilir. Balon, aynı damarda birden fazla darlığa veya birden fazla damardaki darlıklara aynı...
 2. Kedilerde göz hastalıkları ve tedavisi

  Kedilerde göz hastalıkları ve tedavisi

  Kedi göz hastalıkları hem yetişkin, hem de yavru kedilerin etkilendiği hastalıklardır. Bazı türdeki göz hastalıklarının insanlara da bulaşma riski vardır. Bu yüzden kedilerin göz hastalığını çağrıştıran belirtileri olursa, mutlaka bir veterinere götürülmesi gerekir. Konjonktivit (Göz nezlesi): Direkt şekilde kedilerin gözlerine etki eden ve en fazla görülen göz hastalığı budur. Buna halk...
 3. Çocuklarda kalp hastalığı nedenleri ve tedavisi

  Çocuklarda kalp hastalığı nedenleri ve tedavisi

  Bir çocuğun büyümesi ve gelişmesi için kalbin, vücuda en iyi kan akışını sağlamak için normal pompa fonksiyonunu sürdürmesi gerekir. Bununla birlikte, bazen çocuğun kalbi normal çalışmayabilir. Kalp yetmezliği terimi, düzgün çalışmayan bir kalbi tanımlar. Bu, kalbin çalışmayı bıraktığı anlamına gelmez, ancak olması gerektiği kadar iyi çalışmadığı anlamına gelir. Kalp yetmezliği, sigaranın,...
 4. Kalp yetmezliği nedenleri ve tedavisi

  Kalp yetmezliği nedenleri ve tedavisi

  Kalp yetmezliği çok yaygın bir durumdur.Kalp yetmezliği, kalbin vücudun ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli miktarda kan pompalamadığı bir durumdur.Kalp yetmezliği, yeterli miktarda kan pompalanamayan kalbin yetersizliği ile karakterizedir. Yeterli kan akışı olmadan, tüm ana vücut işlevleri bozulur. Kalp yetmezliği, kalbinizi zayıflatan bir durum ya da semptomlar topluluğudur.Bu makale ;...
 5. Kedilerde göz hastalığı nedenleri ve tedavisi

  Kedilerde göz hastalığı nedenleri ve tedavisi

  Göz sağlığı kedilerin genel sağlığı için önemlidir ve düzenli olarak değerlendirilmelidir. Göz enfeksiyonları insanları ve hayvanları etkileyebilecek can sıkıcı ve potansiyel olarak tehlikeli bir hastalıktır. Bu enfeksiyonların çoğu göz damlası, merhem ve antibiyotiklerle kolaylıkla iyileştirilebilir. Ancak neye dikkat etmeniz gerektiğini ve muhtemel nedenlerin neler olabileceğini bilmek...

Sayfayı Paylaş