Kekiğin faydaları nelerdir ?

Kekiğin faydaları nelerdir ?
Kekiğin dünyanın en sağlıklı gıdalarından biri olduğunu biliyor muydunuz? Güçlü bir kokuya sahip narin görünümlü bir bitki, kekik çeşitli yemeklere harika bir baharattır.Kekik, çeşitli kültürlerde geleneksel ilaçlarda kullanılan bitkilerden biridir. Aynı zamanda kalp hastalıkları, hipertansiyon, enfeksiyonlar ve kanser gibi sorunların tedavisinde modern tıbbı tamamlar. Otlar yıllardır hem mutfak hem de tıbbi amaçlar için kullanılmıştır. Geleneksel tıpta kullanmanın dışında diyet ve kültürümüzün önemli bir bölümünü oluşturmuşlardır. Nane ailesinin bir üyesi olan kekik, Akdeniz mutfağında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu makalemizde kekiğin sayısız faydalarına değinmeye çalışacağız.


kekik faydaları.jpg


Kekiğin sağlığı yararları, gıda zehirlenmesinden korunma, ruh halini ve iyiliğini artırma, doğal mantar önleme, iltihap ve ağrıyı azaltma, beynin sağlığını destekleme ve solunum fonksiyonlarını iyileştirmeyi içerir. Diğer faydalar sindirim sisteminin sağlığını teşvik eder ve vücudun su ve elektrolit seviyelerini dengelemek için bir diüretik işlevi görür. Kekik, nane ile hafif bir benzerlik taşıyan ve kuru veya taze olarak kullanılabilen güçlü, karakteristik bir kokuya sahiptir. Kekik besleyici yoğun bir baharattır. Kekiğin ilginç sağlık yararları arasında, stresi azaltmak, solunum sorunlarını azaltmak, kalp sağlığını iyileştirmek , bağışıklık sisteminin gücünü arttırmak, kronik hastalıklara karşı korumak, kan akışını teşvik etmek ve mantar enfeksiyonlarını önlemek bulunmaktadır.Bu lezzet verici bitki sadece yemeğinizi değil, aynı zamanda sağlığınızı ve hayatınızı da iyileştirecektir. Bununla birlikte, diğer tüm bitkilerde olduğu gibi, bu bitkinin büyük miktarlarda alınması istenmeyen yan etkilere sahip olacaktır.Çiçeklerinden ve yapraklarından uçucu yağına kadar bu Akdeniz bitkisinin tamamı yararlıdır. Kekik ayrıca, birçok hastalığın tedavisinde yararlı olan büyük bir antioksidanlar tabanını içeren yüksek seviyelerde flavonoidler ve fenolik bileşikler içerir
Bu bitkiyi diyetinizin bir parçası olarak almak kalbinizi daha güçlü hale getirebilir ve kalp sorunlarını önleyebilir. Antioksidan özelliği ile kekikteki flavonoidler koroner kalp hastalığı riskini azaltabilir. Ayrıca, bu bitkinin bazı bileşenleri de kalbinizi sağlıklı tutan anti-inflamatuardır.Yaz aylarında, küçük kokulu, lila veya beyaz renkli çiçekler taşır. Eski Mısırlılar bunu mumyalama amacıyla kullandılar. Yunanlılar bunu tapınaklarda tütsü olarak kullandılar ve onu bir cesaret kaynağı olarak banyo suyuna eklediler. Cenaze törenleri sırasında tabutlara da bir sonraki yaşama geçişi garanti ettiğinden dolayı yerleştirilmiştir.Kekik, tıbbi değeri ile ünlüdür. Yaprakları, çiçekleri ve yağı çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmıştır. Taze ve kuru formda mevcuttur. Taze kekik daha lezzetli ve dal demet halinde satılmaktadır.Sağlıksız yaşam tarzımız ve bununla ortaya çıkan stres, en yaygın olarak hipertansiyon veya yüksek tansiyon gibi birçok sağlık sorununa neden olmaktadır. Kekik, hem sistolik hem de diyastolik kan basıncını azaltarak bu tür sorunları halletmenizi sağlar.Kekik, sizi gıda kaynaklı zehirlenmelerden ve gıda kaynaklı patojenlerin neden olduğu enfeksiyonlardan koruyabilir. Kekik esansiyel yağı cildin içinden sızar ve rahatsızlık verecek şekilde çeşitli hastalıklara neden olabilecek parazitleri etkili bir şekilde öldürür.
Kekik, kanser tedavisini ve çeşitli tiplerdeki ilaçları tamamlayıcı bir bitkidir.Kekik, solunum problemleri için geleneksel olarak kullanılmaktadır.Ot, aynı zamanda astım, bademcik iltihabı ve öksürüğün iyileştirilmesine katkıda bulunan antispazmodik bir maddedir. Kekik aromaterapide kullanılan uçucu yağlardan biridir. Nörotransmiterler üzerinde çalışarak, nöronların aktivitesini etkiler ve böylece ruh halinizi geliştirebilir. Bu depresyon, uykusuzluk ve kabus gibi sinir durumların şiddetini hafifletmek olabilir.Antibakteriyel ve antiseptik özelliklerinden dolayı kekik pek çok cilt bakım ürününde cilt bozukluklarını tedavi etmek için kullanılır. Antioksidanları ile bitki, UV ışınlarının cilt üzerindeki etkisini de azaltır. Ancak, tüm diğer yağlar ve otlar gibi, bu cilt üzerinde alerjik reaksiyon olabilir. Yani, sizin için uygun olup olmadığını anlamak için küçük bir miktar uygulamayı deneyin.Çeşitli sağlık yararları dışında, bu şaşırtıcı bitki, cilt bakımında da önemli bir rol oynamaktadır. Kekik, şaşırtıcı anti-bakteriyel özelliklere sahiptir. Cilt aknesi oluşturan bakterilerle savaşmada etkilidir. Kekik genellikle akne kremlerinde ve yüz yıkamasında bir bileşen olarak kullanılır.Kekik, çeşitli cilt problemlerine neden olan bakterileri ortadan kaldırarak cilt sağlığını korumaya yardımcı olur. Kekik esansiyel yağı su ile seyreltilebilir ve olgun cildi sıkılaştırmak için bir toner olarak kullanılabilir. Kekik yüzyıllardan beri saç ile ilgili yararları için bilinir. Kekik esansiyel yağı saç gelişimini teşvik eder ve çeşitli saç problemleriyle mücadele eder.Kekik kafa derisine kan dolaşımını artırır. Antibakteriyel özelliklerinden dolayı kekik esansiyel yağı tüm kafa derisindeki kirleri temizleyebilir ve kepek tedavisinde etkilidir. Bu bitki genellikle şampuan, saç kremi ve saç derisi uygulamalarında bir bileşen olarak kullanılır.


Araştırmaya göre kekik, vücutta kronik iltihaplanmanın önlenmesinde etkili olan çeşitli iltihap önleyici özellikler içerir. Sivilce sorunlarından kurtulmanıza yardımcı olabilir. Kekik çayı iyi sindirimi teşvik ettiği ve gaz ve şişkinliği azalttığı bilinmektedir. Bu bitki, bağırsak krampını tedavi edebilen uçucu yağlar içerir.Kekiğin antiseptik ve antibiyotik özellikleri, öksürük ve bronşit gibi solunum ve soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı gibi solunum yolları için etkili bir ilaçtır.Kekik, K vitamini ve mükemmel bir demir, kalsiyum ve manganez kaynağıdır. Bu mineraller kemik sağlığında önemli bir rol oynar, uygun kemik büyümesini ve gelişimini destekler ve kemik bozuklukları riskini azaltır. Kekik güçlü, sağlıklı kemiklerin korunmasında ve kemik hastalıklarının önlenmesinde yardımcı olur.


Kekiğin antioksidan ve anti-inflamatuar etkilerinin şaşırtıcı kombinasyonu, kardiyovasküler hastalıkların önde gelen nedenlerinden biri olan kronik inflamasyonu önlemeye yardımcı olur. Anti-spazmodik özelliği kalp sağlığını geliştirdiği için kekik yağı özellikle yararlıdır. Kalp kapakçıklarının düzgün çalışmasını sağlar ve damarları ve atardamarları rahatlatır, kan basıncını düşürür ve kalbi güçlendirir. Kalbinizin daha verimli çalışmasını sağladığı için kalp sağlığını geliştirmek için harika bir tonik sayılır.Kekikten elde edilen sulu bir öz, hipertansiyon durumlarında kan basıncını azaltmaya yardımcı olur. Bu bitkinin yaprakları, kan basıncını ve kalp hızını kontrol altında tutmaya yardımcı olan potasyum açısından zengindir.


Kekiğin en önemli yararlarından biri, adet kramplarının ve vücuttaki diğer spazmların tedavisindeki etkinliğidir. Kekik çayı, kadınlarda PMS nin yanı sıra adet kramplarının tedavisinde sıklıkla tavsiye edilir.Kekik, aynı zamanda, yağda çözünen bir vitamin ve bir antioksidan olan A Vitamini bakımından da zengindir. Bu vitamin sağlıklı görmeyi teşvik eder ve göz hastalıklarını en aza indirir.Demir eksikliği, anemiye, yorgunluğa ve enfeksiyona duyarlılığın artmasına neden olabilir. Kekiği diyetinize dahil etmek, anemi ve diğer kan hastalıklarının önlenmesine ve tedavisine yardımcı olur. Kekik, çürükleri ve diş eti iltihabını iyileştirmek için kullanılan antiseptik ağız gargaralarında da bir bileşen olarak kullanılır. Yani ağız sağlığınız içinde kekik kullanabilirsiniz.
 
Üst