Etiketler:
 1. sevgi10

  sevgi10 Üye Üye

  Kayıt:
  5 Mart 2008
  Mesajlar:
  374
  Beğenilen Mesajlar:
  7
  Ödül Puanları:
  18
  Şehir:
  Balıkesir

  Kendine güvenen çocukların farkı...

  Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında sevgi10 tarafından paylaşıldı.

  19 Haziran 2008 21:36 Yaşamları üzerinde kontrol sahibi olduklarına inanan çocukların, yetişkinliklerinde beden sağlıkları daha iyi durumda bireyler oldukları belirlendi.
  Psychosomatic Medicine´ dergisinde yayınlanan çalışmada, ´kontrol odağı´ özelliklerinin sağlık sorunları üzerindeki etkisi araştırıldı.

  İçsel ve dışsal olarak ayrılan ´kontrol odağı´, bireylerin kendileri ya da dışarıdaki olaylara etkileri olup olmadığı yönündeki inançlarını tanımlıyor. Yaşamları üzerinde etkileri olduğuna inananların kontrol odaklarının ´içsel´ olduğu, buna inanmayanların kontrol odaklarının ise ´dışsal´ olduğu belirtiliyor.
  Araştırmacılar, doğumlarından itibaren izlenen ve 10 yaşında daha fazla içsel kontrol odağına sahip oldukları belirlenen 7 bin 500 İngiliz yetişkinin, 30 yaşlarında diğerlerine oranla daha az oranda ´fazla kilolu ya da obez´ olduklarını belirledi.

  Genel olarak bu kişilerin büyük bölümü sağlık durumlarını daha ´iyi´ olarak tanımladılar ve daha düşük psikolojik stres seviyelerinde oldukları gözlemlendi.
  Araştırma ölçeklerine, çocukluk zeka seviyesi, eğitim ve aile geliri gibi faktörler katıldığında da içsel kontrol odağının gelişmiş olmasıyla sağlık durumu arasında sabit bir ilişki olduğu belirlendi.

  Araştırmayı yöneten Dr. Catharine R. Gale, ´Daha fazla içsel kontrol odağına sahip olan çocukların, yetişkinliklerinde daha sağlıklı olmalarının nedeninin, bu kişilerin kendi davranışlarının sonuçlarına etki edebilmek konusunda öz güvenlerinin daha fazla olması olduğunu´ söyledi.

  Dr. Gale, bu kişilerin ayrıca daha fazla öz saygı sahibi olduklarını ve bunun da ´sağlıklı alışkanlıklar geliştirmelerine´ etki etmiş olabileceğini kaydetti.

  Araştırma kapsamında, 1970 doğumlu İngiliz kadın ve erkekler incelendi. Bu kişiler 10 yaşına geldiklerinde, kontrol odaklarının içsel mi dışsal mı olduğunu belirlemek üzere, ´iyi not almalarında şansın etkili olup olmadığı´ gibi sorular içeren bir testi cevapladılar.

  Kontrol odağı genellikle, kişiliğin doğal bir özelliği olarak ele alınıyor. Dr. Gale ise bu kişilik özelliğinin çocukluk dönemindeki deneyimler ve çocukların ebeveynleriyle ilişkilerinden etkilendiği yönünde kanıtlar olduğunu belirtiyor.

  Bağımsızlık yönünde çocuğu cesaretlendiren ve çocuğun ´davranışları ve sonuçları arasındaki bağı´ görmesine yardımcı olan ailelerin, kontrol odağının içsel olmasında etkili oldukları kaydediliyor.
  haber7
   
 2. ρємвє_мєℓєк

  ρємвє_мєℓєк Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  23 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.624
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  bursa
  Cevap: Kendine güvenen çocukların farkı...
  teşekkürler
   
Kendine güvenen çocukların farkı... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. hiperaktifcocuk kendini gizleyebilir

  hiperaktifcocuk kendini gizleyebilir

  Hiperaktivitenin başlıca özelliklerinden biri 'aşırı hareketlilik' olsa da, bu her hareketli çocuğun 'hiperaktif' olduğu anlamına gelmiyor. Uzmanlar, hiperaktif çocukların çok daha sabırsız ve kontrolsüz olduğunu söylüyor. Hiperaktivite, çoğu zaman epilepsi, tiroit bezi sorunları gibi ciddi rahatsızlıklarla benzerlik gösterdiğinden karıştırılabiliyor. Bazen de hiperaktif çocuklar sakin,...
 2. Kendine Güvenen Çocuklar Yetiştirin

  Kendine Güvenen Çocuklar Yetiştirin

  Kendine Güvenen Çocuklar Yetiştirin Çocukların hayatında aileler çok önemli bir role sahip. Bu nedenle aileler çocuklarının her türlü gereksinimini en iyi şekilde karşılamalıdırlar. Ancak bahsettiğim bu gereksinimler çocuğunuza sağlayacağınız maddi imkanlarla sınırlandırılamaz, çocuğunuzun en önemli gereksinimi duygusal alanda sağlayacağınız destektir. Sağlayacağınız duygusal destek hem...
 3. Çocuğumuzdan önce kendimizi yetiştirsek

  Çocuğumuzdan önce kendimizi yetiştirsek

  Sevgili anne ve babalar; çocuklar çabuk büyüyor... Çocuklar büyüdükçe dertleri de büyüyor. Ve anne babanın şikayetleri başlıyor. Şikayetler başlıyor, çünkü hızlı bir şekilde kontrolümüzden çıkıp değişikliklerini görüyoruz. Çocuklarımız, bizim gençliğimizde var olmayan bir yaşama biçiminin etkilerine giriyorlar. İstemediğimiz alışkanlıkları ediniyorlar. Yanlış arkadaşlıklar kuruyorlar....
 4. Göz makyajı fotoğraflarımızı paylaşalım kendine güvenen melekler:)

  Göz makyajı fotoğraflarımızı paylaşalım kendine güvenen melekler:)

  Burada kendi yaptığımız göz makyajı fotoğraflarını paylaşacağız umarım katılım olur:hıms:
 5. Çocuğunuzun farkı olsun...

  Çocuğunuzun farkı olsun...

  ÇOCUKLARINIZIN GÜZELLİĞİNE GÜZELLİK KATACAK SAÇ BANTLARI, AYAK BANTLARI, KRAVATLAR BURADA... Çocuklarınızı daha da sevimli bir hale getirin. Çocuğunuzun farkı olsun... www.melegimicin.com www.melegimicin.com

Sayfayı Paylaş