1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Keseli Porsuklar (Peramelidae)

  Konu, 'Evcil Hayvanlar ve Hayvanlar Alemi' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>

  Keseli Porsuk veya Bandikutlar  Keseli porsuklar (Bilimsel adı: Peramelidae), kimi sincap kadar ufak, kimi tavşan kadar iri, garip yaratıklardır. Hepsinin uzun ve sivri bir yüzü vardır. Hepsi uzun pençeli dar ve uzun ayaklara sahiptir. Pek çoğunun kuyruğu adamakıllı kir sadır. Art ayakları genişlemiş olduğundan kangurular gibi hoplayarak yol alırlar. Ön ayaklarıyla pençeleri toprağı kazıp kurtçukları ve böcekleri aramalarına son derece elverişlidir.
  Garip bir boğuşma tarzı: Keseli porsuk, kendine mahsus dövüşme tekniği olan bir hayvandır. İki keseli porsuk yüz yüze dövüşmez, birbirlerini kovalamayı tercih ederler. Hücumları, sıçrayıp kuvvetli art ayaklarıyla karşısındakine vurmaktan ibarettir. İsabetli bir vuruş, karşısındaki hasmın sırtından bir tutam kılla derinin bir parçasının kopmasıyla sonuçlanır.
  Keseli porsuk, avını öldürürken de buna benzer bir tekniğe başvurur. Bir solucan, yahut sıçanı yakalayınca, ön ayaklarının hızlı vuruşlarıyla onu pelte haline getirir, sonra da yer. Yiyeceği çok zaman böceklerden ibaretse de, bu hayvan arada sırada kök, meyva ve sebzeye de rağbet eder.
  Keseli porsuklar'a Avustralya, Tasmanya, Papua ile Yeni Gine'de raslanılır. Tavşanı hatıra getiren geniş, derimsi kulaklı ve sivri burunlu «tavşan keseli porsuk» veya başka bir adıyla «bilbi» bu türün en garip görünüşlü üyesidir. Ender bir tür olan «domuz ayaklı porsuk» adını toynak manzaralı pençelerinden alır. Bazı türlerin sırtının kalça hizasındaki süslü şeritler dikkati çeker. «Dikenli bandikut» un kürkünün tüylerinin arasına sivri dikenler de karışmıştır.


   
Keseli Porsuklar (Peramelidae) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Porsuk

  Porsuk

  Rüyada derisinden kürk yapiminda faydalanilan porsuk görmek, bir sevdiginize yaptiginiz vaadi unutmanin veya yerine getirememenin üzüntüsü içinde bulundugunuza, inkar edemeyeceginiz bir olayin sorumluluk ile utanç duymakta oldugunuza, lükse olan merakinizi, imkansizlik içinde bulundugunuzdan dolayi yerine getiremeyerek üzüldügünüze isarettir.
 2. Porsuk ağacı...

  Porsuk ağacı...

  porsuk çam Porsuk (Taxus Baccata) daimi yeşil bir çam türü olup dalları ve iğneleri benzer türlerine göre daha yumuşaktır. Taxaceae ailesindendir. Avrupa’nın güneyi, Afrika’nın kuzey batısı, Asya’nın güney batı bölgelerinde ve İran’nın kuzey bölgelerinde doğal olarak yetişiyor. Tabiatta dağınık şekilde gelişeni dışında, dikine sütun gibi ve toprağa paralel, enine büyüyen bodur türleri...
 3. Keseli Köstebek (Notoryctes)

  Keseli Köstebek (Notoryctes)

  köstebeklerin hayatı Avustralya'nın Keseli Köstebekleri KESELİ KÖSTEBEK (Notoryctes) Avustralya'da «keseli köstebek» denilen hayvanın, bizim iklim kuşaklarındaki köstebekle ilişiği yoktur. Fakat şekil itibariyle ona benzer. İrileşmiş olan ön ayakları kuvvetli pençelerle son bulur. Bunlarla toprağın içinde kendine tüneller kazar. Gözleriyle kulakları ufak ve az gelişmiştir. Burnunun...
 4. Porsuk Taxus Bitkisinin bakımı

  Porsuk Taxus Bitkisinin bakımı

  Porsuk Taxus Bitkisi; Her dem yeşil çalı ve ağaçtır. Uzun ömürlüdür. Yavaş büyür. Yaprakları çok sıktır. Dişi ağaçlar sonbaharda kırmızı meyveler verir. Nemli, organik maddece zengin, geçirgen toprağı sever. Porsuk Taxus Bitkisi; toprağının ıslak kalması gelişiminde sorun yaşatır. Bahçenizin doğrudan güneş alan ya da yarı gölge bir alanı onun için idealdir. Hava kirliliğine karşı...

Sayfayı Paylaş