kibrit çöplerinden el arabası yapımı

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
kibrit çöplerinden el arabası yapımı
el yapımı icatlar kartondan araba yapımı el arabası arabalar kartonla yapılan icatlar


Kibritten yapılan maketlere hepimiz aşinayızdır. Genellikle kibritten bina maketleri yapılır.

Malzemeler:

1- Bir kaç kutu kibrit (aslında bir kutu yeter fakat kibritlerin düzgünlerini seçmek için 3-4 kutu bulundurursanız iyi olur)
2- İki tane kürdan
3- Küçük bir karton parçası
4- Kalem, makas, maket bıçağı (falçata), kırtasiye tipi kağıt-ahşap yapıştırıcısı
5- Süslemek için; yılbaşı çelenklerinden bulabileceğiniz sentetik yeşillikler,meyveler. Fimo hamuru yada oyun hamuru.
6- El arabasının tekeri için; bir adet oyuncak tekerleri yada düğme.

b-cimg1815.jpg


İlkin kibritleri masanın üzerine dökün. Aralarından yüzeyleri düzgün, boyları eşit olanları seçin. Eğer yüzeyleri düzgün olmazsa, yapıştırması güç olur, temas alanları dar kalacağından, yapıştırdıktan sonra da kolayca ayrılabilir.


d-cimg1814.jpg


Bu uzunlukları baz alarak, maket bıçağı ile kibritlerin yanıcı uçlarından kesin. Daha sonra bu parçaları, fotoğraftaki gibi, el arabasının tabanını ve sepetini oluşturmak üzere yapıştırıcı ile yapıştırın. Sepet ve taban kısımlarını kurumasını bekledikten sonra, birbirine yapıştırın. Seçtiğiniz düğmeyi yapıştırın. El arabası için, kibrit çöplerinden iki ayak hazırlayın. Bunların uzunluklarını vermiyorum, çünki seçtiğiniz düğmenin çapına göre bu uzunluklar değişkenlik arzedecektir. Karton parçasını kesin.

e-cimg1828.jpg


El arabasının içine koyacağınız tematik süslere göre, kartonun üzerine bir yazı yazın. Kürdanın sivri uçlarını keserek, bir ucunu kartona, diğer ucunu el arabasının sepetine yapıştırın. Ardından, sentetik yada doğal yeşillikleri, sepetin içine yerleştirin. Üzerine boncuklarla yada meyve görünümü verilmiş oyun hamurlarından eklemeler yapabilirsiniz. İsterseniz hazırladığınız piyesi kartondan bir kaideye yapıştırabilirsiniz.

f-cimg1832.jpg


Bu eğlenceli maketçik; sizin uzun saatlerinizi almayacak kadar az detaylı, canınızı sıkmayacak kadar basit ve kendinizden bir şeyler katabileceğiniz kadar eklentiye açık. Umarım beğenirsiniz.


a-cimg1833.jpg
 
Geri
Üst