Etiketler:
 1. AuSSie-AnGeL

  AuSSie-AnGeL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  15 Şubat 2009
  Mesajlar:
  6.761
  Beğenilen Mesajlar:
  783
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  aNKaRa

  Kıdem Tazminatı hesaplama

  Konu, 'Ekonomi iş dünyası' kısmında AuSSie-AnGeL tarafından paylaşıldı.

  tazminat hesaplama askerlik tazminatı hesaplama yıprama kıdem tazminatı nasıl hesaplanır örnek yıpranma Sevgili meleklerim... Önceleri bu hesap kitap işlerinden anlamazdım ama ne zamanki eşim askere gitmeye karar verdi ve kıdem tazminatı hak etti bende kolları sıvadım ve ney nasıl niçin oluyormuş hesapladım.. Hesaplamak içinde internetten yararlandım... Eğer sizlerinde eşi ssk'lı ise kıdem tazminatını almadan sakın ilten çıkmasın... İşte sizlere KIDEM TAZMİNATI ile ilgili tüm bilgiler...

  [​IMG]

  4857 sayılı İş Kanunu’nun 120 ve geçici 6.maddesi gereği “Kıdem tazminatı için bir kıdem tazminatı fonu kurulur. Kıdem tazminatı fonuna ilişkin Kanunun yürürlüğe gireceği tarihe kadar işçilerin kıdemleri için 1475 sayılı İş Kanunu’nun 14. maddesi hükümlerine göre kıdem tazminatı hakları saklıdır” hükmünü içeren yasal düzenlemede bir değişiklik olmamıştır. Özellikle kadın işçileri ilgilendiren “Evlilik Nedeniyle Kıdem Tazminatına” hak kazanımı uygulaması devam ediyor ve kaldırılmasına yönelik bir yasal düzenleme de henüz malesef yok.


  Kıdem Tazminatı:
  İşçinin iş sözleşmesinin sona eriş biçimine bağlı olarak ve işçinin çalıştığı süre dikkate alınarak ücret tutarına göre ödenen kıdem tazminatı “İş Hukukuna has, işçinin işini kaybetme olgusuna dayalı, kıdem esası üzerine kurulu özel bir tazminat türü” şeklinde tanımlanabilir.
  Kıdem Tazminatına Hak Kazanımı:
  İşyerinde en az 1 yıl çalışmış olan işçilerin kıdem tazminatına hak kazanması için iş sözleşmesinin aşağıdaki nedenlerle sona ermesi şarttır.
  1- İşveren tarafından İş Kanunu’nun 25. maddesinin II numaralı bendinde gösterilen sebepler dışında işçinin işten çıkarılması.
  2- İşçinin İş Kanunu’nun,24. maddesi uyarınca işi bırakması.
  3- Muvazzaf askerlik hizmeti dolayısıyla işçinin işten ayrılması.
  4- Yaşlılık, emeklilik veya malullük aylığı yahut toptan ödeme almak amacıyla işçinin işi bırakması.
  5- Kadın işçinin evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi arzusu ile işten ayrılması.
  6- İşçinin ölümü.
  Kıdem Tazminatının Ödenmesi:
  1- İşçinin işe başladığı tarihten itibaren iş sözleşmesinin devamı süresince her geçen tam yıl için işverence işçiye 30 günlük ücreti tutarında kıdem tazminatı ödenir.
  2- Bir yıldan artan süreler için de aynı oran üzerinden ödeme yapılır.
  3- İşçilerin kıdemleri, hizmet akdinin devam etmiş veya fasılalarla yeniden akdedilmiş olmasına bakılmaksızın aynı işverenin bir veya değişik işyerlerinde çalıştıkları süreler göz önüne alınarak hesaplanır.
  4- İşyerlerinin devir veya intikali yahut herhangi bir suretle bir işverenden başka bir işverene geçmesi veya başka bir yere nakli halinde işçinin kıdemi, işyeri veya işyerlerindeki iş sözleşmesi sürelerinin toplamı üzerinden hesaplanır.
  5- Aynı kıdem süresi için bir defadan fazla kıdem tazminatı veya ikramiye ödenmez.
  6- Kıdem tazminatının hesaplanması son ücret üzerinden yapılır.
  7- Parça başı, akort, götürü veya yüzde usulü gibi ücretin sabit olmadığı hallerde son bir yıllık süre içinde ödenen ücretin o süre içinde çalışılan günlere bölünmesi suretiyle bulunacak ortalama ücret bu tazminatın hesabına esas tutulur.
  8- Son bir yıl içinde işçi ücretine zam yapıldığı takdirde, tazminata esas ücret, işçinin işten ayrılma tarihi ile zammın yapıldığı tarih arasında alınan ücretin aynı süre içinde çalışılan günlere bölünmesi suretiyle hesaplanır.


  Kıdem Tazminatına Dahil Edilecek ve Edilmeyecek Ödemeler:
  Kıdem Tazminatına Dahil Edilen Ödemeler: aile yardımı, ayakkabı bedeli,çıplak ücret, çocuk zammı, devamlı ödenen primler, eğitim yardımı, erzak yardımı,gıda yardımı, giyecek yardımı, havlu ve sabun yardımı (işyerinde kullanılacak ise tazminat hesabında dikkate alınmaz), kalifiye-nitelik zammı, kasa tazminatı, konut yardımı, mali sorumluluk tazminatı, sağlık yardımı, taşıt yardımı, temettü, unvan tazminatı, yakacak yardımı, yemek yardımı, yıpranma tazminatı.
  Kıdem Tazminatına Dahil Edilmeyecek Ödemeler: askerlik yardımı, bayram harçlığı, bir defalık verilen ikramiyeler, devamlılık göstermeyen primler, doğal afet yardımı, doğum yardımı, evlenme yardımı, fazla çalışma ücreti, genel tatil ücreti, hafta tatil ücreti, hastalık yardımı,iş arama yardımı, izin harçlığı, jestiyon ödemeleri, ölüm yardımı, seyahat primleri, teşvik ikramiyesi ve primleri, yıllık izin ücreti, yolluklar.


  Örnek Kıdem Tazminat Hesabı:
  Kıdem tazminatı almayı hak eden bir işçinin 3 yıl 3 ay 3 gün hizmeti bulunmaktadır.İşçi kıdem tazminatını aşağıdaki şekilde hesaplayacaktır.
  İşçinin aylık brüt maaşı: 850 TL
  Günlük ücreti: 850:30= 28.33 TL
  İşçiye yılda iki aylık brüt maaş tutarında ikramiye verilmektedir : 850 x 2 = 1.700 TL
  Günlük ikramiye : 1700 :365 = 4.65 TL
  Giydirilmiş günlük ücret: 28.33 + 4.65 = 32.98 TL
  3 yıl için : 32.98 x 30 gün x 3 yıl = 2.968,20 TL
  3 ay için : 32.98 x 30 gün x 3/12 ay = 247,35 TL
  3 gün için : 32.98 x 30 gün x 3/365 gün = 8,13 TL
  Toplam = 3.223,68 TL
  İşçiye yapılacak 3.223,68 TL kıdem tazminatı ödemesinden sadece 0,006 oranında (19.34 TL) damga vergisi kesilecektir. Kıdem tazminat ödemesinden gelir vergisi kesilmez.
  Sonuç:
  İş Kanununa özgü, işçi yönünden çalışma yaşamının en önemli düzenlemesi olan kıdem tazminatı uygulaması devam ediyor ve kaldırılmasına yönelik bir yasal düzenleme de henüz yoktur.
  Kıdem tazminatı işçinin son aldığı brüt ücret üzerinden hesaplanacaktır.
  Her 365 günlük süre hesaplamada bir yıl olarak dikkate alınmaktadır. Artan süreler ise orantı yapılarak kıdem tazminatı hesabına yansıtılacaktır.
   
Kıdem Tazminatı hesaplama konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kıdem İhbar Tazminatı Hesaplanması

  Kıdem İhbar Tazminatı Hesaplanması

  tazminat hesaplama ihbar tazminatı nasıl hesaplanır kıdem tazminatı nasıl hesaplanır tazminat hesaplaması Dileyen arkadaşlarımız aşağıdaki linke tıklayarak, kıdem ve ihbar tazminatlarını kendileri yapabilirler... Dileyen arkadaşlarım yardım isteyebilirler KIDEM VE İHBARI HESAPLA
 2. Taksitle Kıdem tazminatı ödenirmi?

  Taksitle Kıdem tazminatı ödenirmi?

  kıdem tazminatı taksitle ödenirmi kıdem tazminatı taksitlendirme Biliyorsunuz malum ekonomik krizin boyutları.. Haliyle işverenlerde bundan oldukça etkileniyorlar. ekonomik kriz nedeniyle çekini ödeyemediğini için hapis yatan işverenler, öte yanda ise geçimi için en büyük güvencesi emeği olan işçiler var. Kıdem tazminatının, genel olarak iş sözleşmesinin sona erdiği tarihte ödenmesi...
 3. Kıdem Tazminatı taksitle ödenebilirmi?

  Kıdem Tazminatı taksitle ödenebilirmi?

  İşverenler ekonomik durumunu bahane ederek kıdem tazminatını taksitle ödemeyi düşünebilir. Ama bu kanuna göre yasal değil. Nedenmi? Çünki Kıdem tazminatının peşin ödenmesi gerekiyor. Sigortalı istemediği sürece, işveren kıdem tazminatını taksitle ödeyemez. İşveren kıdem tazminatınızı geç öderse, geciken süre için banka mevduat hesabına ödenen en yüksek faizi de ödemek zorunda.
 4. 2012 Yılı Kıdem Tazminatı

  2012 Yılı Kıdem Tazminatı

  2012 Yılı Kıdem Tazminatı ne kadar oldu acaba bilen var mı ben duydumda ne kadar olduğunu öğrenemedim yaa:S
 5. Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır ?

  Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır ?

  kıdem tazminatı nedir,kıdem tazminatı tavanı nedir,kıdem tazminatı nasıl hesaplanır,kıdem tazminatı ne kadar,kıdem tazminatı ne zaman ödenir,kıdem tazminatı Kıdem tazminatı nedir? Kıdem tazminatı, işçinin çeşitli sebeplerle işyerinden ayrılırken işveren tarafından iş kanunu gereğince işçiye vermiş olduğu bir tazminat şeklidir. Kendi isteğiyle işten ayrılan işçi kıdem tazminatına hak...

Sayfayı Paylaş