gebe
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  34.326
  Beğenilen Mesajlar:
  2.277
  Ödül Puanları:
  113

  Kıl dönmesi kilolu erkeklerde daha yaygın

  Konu, 'Erkek Sağlığı' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  koltuk altı kılları kıl dönmesi aşamaları erkeklerde kıl dönmesi sonu cerrahi müdahaleyle biten kıl dönmesi bir çok erkeğin ne yazzıkki en büyük sorunu

  Kıl dönmesinin oluşma sebebleri ve tedavi aşamaları hakkında bilgilere geçiyorum
  [​IMG]
  Genelde kuyruk sokumu bölgesinde görülen ve halk arasında kıl dönmesi olarak bilinen Pilonidal Sinüs hastalığı, cilt altı yağ dokusuna giren kılların oluşturduğu enfeksiyonla meydana geliyor ve daha çok kilolu erkeklerde görülüyor.

  Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. H. Murat Arıdoğan, kıl dönmesi hastalığı ile ilgili ayrıntılı bilgiler verdi…

  “Kıl dönmesi hastalığı, tıp dilinde ‘Pilonidal Sinüs’ hastalığı olarak adlandırılmaktadır. Ülkemizde oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Askerler arasında yapılan bir çalışmada, her bin askerden ortalama 9′unda görüldüğü saptanmıştır.


  Kıl dönmesini etkileyen faktörler
  ‘Pilonidal’ terimi Latince ‘pilus’ ‘kıl’ ve ‘nidus’ ‘yuva’ sözcüklerinin birleştirilmeleriyle oluşturulmuştur ve “kıl yuvası” anlamına gelmektedir. Hastalık en sık kuyruk sokumu bölgesinde görülmekle birlikte; koltuk altı, göbek çukuru ve genital organlarda da nadiren ortaya çıkmaktadır.

  Önceleri Pilonidal Sinüs hastalığının doğuştan var olan bir hastalık olduğu kabul edilirken; günümüzde sonradan ortaya çıktığına inanılmaktadır.
  [​IMG]
  Sırt ve baştan dökülen kılların kuyruk sokumu bölgesinde cilt altı yağ dokusu içine girmesi, hastalığa neden olur. Derinin içine doğru büyüyen kılların oluşturduğu kıl yuvaları ve ortaya çıkan enfeksiyon, hastalıktan sorumludur.

  Bisiklete veya ata binme gibi egzersizler, uzun süre oturmak, yolculuk yapmak, dar kıyafetler ve aşırı terleme, hastalığın oluşumuna zemin hazırlayan önemli faktörlerdir.

  Kıl dönmesinin belirtileri nelerdir?

  Hastalık erkeklerde, 15-40 yaşları arasındaki kişilerde ve bedeninde daha çok sayıda kıl olanlarda daha sık görülür. Kilolu erkeklerde görülme şansı daha fazladır.

  17-25 yaşları arasında daha sık görülmektedir. 45 yaşından sonra görülmesi çok nadirdir.

  Hastalığın ilk belirtisi, genellikle kuyruk sokumu bölgesinde oluşan apseye bağlı olarak, aniden ortaya çıkan aşırı ağrı, kızarıklık ve şişlik olmaktadır. Hasta bu durumda, oturmakta ve yürümekte zorlanır.

  Kıl dönmesi nasıl tedavi edilir?

  Apse, lokal anestezi altında cerrahi olarak boşaltılır. Uygun doz ve süre antibiyotik kullanımı ve pansumanlarla, 2-3 haftada iyileşir. Daha sonra, hastada çukurluklar, ağrı ve akıntı şikâyetleri meydana gelir.

  Tekrarlayan apse atakları görülebilir. Hastalığın tedavisinde esas amaç, ciltte görülen deliklerin ve bunlarla bağlantılı cilt altındaki kanalların ameliyatla etrafı normal doku olacak şekilde çıkartılmasıdır.”


  alıntı:sağlıkvegüzellik.net

   
Kıl dönmesi kilolu erkeklerde daha yaygın konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kıl dönmesi

  Kıl dönmesi

  Kıl dönmesi, kılların kuyruk sokumu ve nadiren göbekte cilt altına geçip yara, abse ve fistül oluşturmasıdır. Kıl dönmesi, yani DERMOİD KİST veya PİLONİDAL SİNÜS, cilt altı kıl yuvası demektir. Sırt ve baştan dökülen kılların kuyruk sokumundaki iki kaba et arasında, kıllı ve terli oluğa takılıp sürtünmelerle oluğun en dibindeki ter bezi deliklerinden vida gibi dönerek cilt altı yağ dokusu...
 2. kıl dönmesi (planidal) nedir?

  kıl dönmesi (planidal) nedir?

  bebeklerde kıl dönmesi gözde kıl dönmesi genital bölgede batması kalçada genital bölgede batması tedavisi Kıl dönmesi anlam olarak derinin dermis tabakasında oluşan kılın ilerlediği yolu şaşırarak ciltten çıkamayıp cilt altında uzaması halidir.Bu tarz kıl dönmesi kılın olduğu ve kökünden çekildiği vücudun her bölgesinde görülebilir.Bu tür kıl dönmesi daha çok batık veya kıl batması olarak...
 3. Kıl Dönmesi Hakkında Bilgi...Kıl Dönmesi Sebepleri...Kıl Dönmesi Tedavisi...

  Kıl Dönmesi Hakkında Bilgi...Kıl Dönmesi Sebepleri...Kıl Dönmesi Tedavisi...

  Kıl Dönmesi Sebepleri Kıl Dönmesi Tedavisi Kıl dönmesi bir yandan zor hemde rahatsız edici sosyal açıdan bizi engelleyen bir hastalıktır...erken teşhis önemlidir...Genellikle kuyruk sokumu denilen yerde cıkmaktadır...Şimdi gelin beraber hastalığın belirtilerine tedavi yöntemlerine bir göz atalım....Sizlere Ahmet Marankinin Kıl Dönmesi için soğan tedavisi konusunu da paylaşıyorum.......
 4. KIL DÖNMESİ NEDEN NÜKSETMEKTEDİR

  KIL DÖNMESİ NEDEN NÜKSETMEKTEDİR

  kıl dönmesi tekrar olurmu,kıl dönmesi tedavisi sonrası tekrarlarmı,kıl dönmesinin tekrar oluşma nedeni,kıl dönmesi tedavisi hakkında bilgiler Pilonidal sinüs ( Kıl Dönmesi ) kuyruk sokumu bölgesinde cildin altında bir kavite (boşluk, kist ) gelişimidir. Pilonidal'in Latincedeki anlamı ''kıl yuvasıdır''. Çünkü kavitede boşlukta, kist içinde sıklıkla kıl bulunur. Kıl Dönmesi Belirtileri...
 5. Kıl dönmesi neden olur ?

  Kıl dönmesi neden olur ?

  kıl dönmesi neden olur, kıl neden döner,kıl dönmesi belirtileri,kıl dönmesi tedavisi,kuyruk sokumu kıl dönmesi,ameliyatsız kıl dönmesi Tıp dilinde ‘pilonidal sinus’ veya ‘pilonidal kist‘ olarak da adlandırılan kıl dönmesi, vücuttan kopan kılların ciltte bir yol bularak deri altında toplanması ve bu şekilde bir yuva oluşturmasıyla meydana gelir. Bu kıl yuvası genellikle kuyruk sokumunda...

Sayfayı Paylaş