Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Kıl dönmesi kilolu erkeklerde daha yaygın

  Konu, 'Erkek Sağlığı' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  koltuk altı kılları kıl dönmesi aşamaları erkeklerde kıl dönmesi sonu cerrahi müdahaleyle biten kıl dönmesi bir çok erkeğin ne yazzıkki en büyük sorunu

  Kıl dönmesinin oluşma sebebleri ve tedavi aşamaları hakkında bilgilere geçiyorum
  < Konu Resmi..>

  Genelde kuyruk sokumu bölgesinde görülen ve halk arasında kıl dönmesi olarak bilinen Pilonidal Sinüs hastalığı, cilt altı yağ dokusuna giren kılların oluşturduğu enfeksiyonla meydana geliyor ve daha çok kilolu erkeklerde görülüyor.

  Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. H. Murat Arıdoğan, kıl dönmesi hastalığı ile ilgili ayrıntılı bilgiler verdi…


  “Kıl dönmesi hastalığı, tıp dilinde ‘Pilonidal Sinüs’ hastalığı olarak adlandırılmaktadır. Ülkemizde oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Askerler arasında yapılan bir çalışmada, her bin askerden ortalama 9′unda görüldüğü saptanmıştır.
  Kıl dönmesini etkileyen faktörler

  ‘Pilonidal’ terimi Latince ‘pilus’ ‘kıl’ ve ‘nidus’ ‘yuva’ sözcüklerinin birleştirilmeleriyle oluşturulmuştur ve “kıl yuvası” anlamına gelmektedir. Hastalık en sık kuyruk sokumu bölgesinde görülmekle birlikte; koltuk altı, göbek çukuru ve genital organlarda da nadiren ortaya çıkmaktadır.

  Önceleri Pilonidal Sinüs hastalığının doğuştan var olan bir hastalık olduğu kabul edilirken; günümüzde sonradan ortaya çıktığına inanılmaktadır.
  < Konu Resmi..>

  Sırt ve baştan dökülen kılların kuyruk sokumu bölgesinde cilt altı yağ dokusu içine girmesi, hastalığa neden olur. Derinin içine doğru büyüyen kılların oluşturduğu kıl yuvaları ve ortaya çıkan enfeksiyon, hastalıktan sorumludur.

  Bisiklete veya ata binme gibi egzersizler, uzun süre oturmak, yolculuk yapmak, dar kıyafetler ve aşırı terleme, hastalığın oluşumuna zemin hazırlayan önemli faktörlerdir.

  Kıl dönmesinin belirtileri nelerdir?

  Hastalık erkeklerde, 15-40 yaşları arasındaki kişilerde ve bedeninde daha çok sayıda kıl olanlarda daha sık görülür. Kilolu erkeklerde görülme şansı daha fazladır.

  17-25 yaşları arasında daha sık görülmektedir. 45 yaşından sonra görülmesi çok nadirdir.

  Hastalığın ilk belirtisi, genellikle kuyruk sokumu bölgesinde oluşan apseye bağlı olarak, aniden ortaya çıkan aşırı ağrı, kızarıklık ve şişlik olmaktadır. Hasta bu durumda, oturmakta ve yürümekte zorlanır.

  Kıl dönmesi nasıl tedavi edilir?

  Apse, lokal anestezi altında cerrahi olarak boşaltılır. Uygun doz ve süre antibiyotik kullanımı ve pansumanlarla, 2-3 haftada iyileşir. Daha sonra, hastada çukurluklar, ağrı ve akıntı şikâyetleri meydana gelir.

  Tekrarlayan apse atakları görülebilir. Hastalığın tedavisinde esas amaç, ciltte görülen deliklerin ve bunlarla bağlantılı cilt altındaki kanalların ameliyatla etrafı normal doku olacak şekilde çıkartılmasıdır.”


  alıntı:sağlıkvegüzellik.net


   
Kıl dönmesi kilolu erkeklerde daha yaygın konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kıl dönmesi

  Kıl dönmesi

  Kıl dönmesi, kılların kuyruk sokumu ve nadiren göbekte cilt altına geçip yara, abse ve fistül oluşturmasıdır. Kıl dönmesi, yani DERMOİD KİST veya PİLONİDAL SİNÜS, cilt altı kıl yuvası demektir. Sırt ve baştan dökülen kılların kuyruk sokumundaki iki kaba et arasında, kıllı ve terli oluğa takılıp sürtünmelerle oluğun en dibindeki ter bezi deliklerinden vida gibi dönerek cilt altı yağ dokusu...
 2. kıl dönmesi pilonidal sinüs

  kıl dönmesi pilonidal sinüs

  pilonidal sinüs video pilonidal sinüs ameliyatı video Kıl Dönmesi Nedir? Kimlerde, Nerede ve Nasıl Oluşur? Kıl dönmesi, kılların kuyruk sokumu ve nadiren göbekte cilt altına geçip yara, abse ve fistül oluşturmasıdır. Kıl dönmesi, yani DERMOİD KİST veya PİLONİDAL SİNÜS, cilt altı kıl yuvası demektir. Sırt ve baştan dökülen kılların kuyruk sokumundaki iki kaba et arasında, kıllı ve terli oluğa...
 3. kıl dönmesi (planidal) nedir?

  kıl dönmesi (planidal) nedir?

  bebeklerde kıl dönmesi gözde kıl dönmesi genital bölgede batması kalçada genital bölgede batması tedavisi Kıl dönmesi anlam olarak derinin dermis tabakasında oluşan kılın ilerlediği yolu şaşırarak ciltten çıkamayıp cilt altında uzaması halidir.Bu tarz kıl dönmesi kılın olduğu ve kökünden çekildiği vücudun her bölgesinde görülebilir.Bu tür kıl dönmesi daha çok batık veya kıl batması olarak...
 4. KIL DÖNMESİ NEDEN NÜKSETMEKTEDİR

  KIL DÖNMESİ NEDEN NÜKSETMEKTEDİR

  kıl dönmesi tekrar olurmu,kıl dönmesi tedavisi sonrası tekrarlarmı,kıl dönmesinin tekrar oluşma nedeni,kıl dönmesi tedavisi hakkında bilgiler Pilonidal sinüs ( Kıl Dönmesi ) kuyruk sokumu bölgesinde cildin altında bir kavite (boşluk, kist ) gelişimidir. Pilonidal'in Latincedeki anlamı ''kıl yuvasıdır''. Çünkü kavitede boşlukta, kist içinde sıklıkla kıl bulunur. Kıl Dönmesi Belirtileri...
 5. Kıl dönmesi tedavi sonrası tekrarlarmı?

  Kıl dönmesi tedavi sonrası tekrarlarmı?

  Genellikle söz konusu bölgede bakteriler nedeniyle enfeksiyon meydana gelene kadar herhangi bir belirti dikkat çekmediğinden ancak enfeksiyon oluştuktan sonra şişlik, kızarıklık ve ağrılarla birlikte kıl dönmesi fark edilir. Enfeksiyon sonucu irin dolu bir apse meydana gelebilir ki bu durumda apsede akıntı, pis koku, ateş ve titreme gibi başka belirtiler de ortaya çıkabilir. Kıl dönmesinden...

Sayfayı Paylaş