Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Kıl kurdu tedavisi

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  kıl kurdu kıl kurdu tedavisi, ilaç, nasıl olur, ve belirtileri, bitkisel, ilgili bilgiler burada arkadaşlar


  Az önce http://www.meleklermekani.com/tum-saglik-konulari/195970-kil-kurdu.html konumuzda kıl kurdu hastalığının nedenlerini ve belirtilerini sizlerle paylaşmıştık Melek'lerim. Şimdide kıl kurdunun bitkisel tedavi yöntemlerini sizlerle paylaşıyoruz Melek'ler.


  [​IMG]


  Kıl kurdu enfeksiyonları dünyanın her yerinde yaygındır. Doğal konağı insandır. Her yaşta görülmekle birlikte 5-14 yaş arasında en sıktır. Kalabalık yaşam koşullarında, kurumlarda yaşayanlarda yaygındır ve oldukça zararsızdır.

  İplik şeklinde hareketli bir bağırsak parazitidir. Erkekleri 2-6 mm, dişileri 8-12 mm uzunluğundadır.

  Enfekte kişilerde dişi erişkin kıl kurtları gece uykudan 2-3 saat sonra anüsten dışarı çıkarak makat civarına binlerce yumurta bırakır ve kısa süre içinde ölürler. Yumurta 6 saat içinde bulaşıcı özelliğini kazanır.

  İç çamaşırlarına bulaşan, yatağa dökülen ve ya da oluşturduğu kaşıntı hissi ile o bölge parmakla kaşındığında, tuvalet sonrası makat temizliği esnasında kişinin eline, tırnaklarının arasına geçerler. Bu nedenle tekrar tekrar bulaşma ve çocuktan çocuğa bulaşma riski fazladır.

  Kıl kurdu, oda sıcaklığında 2-3 hafta canlı kalabilir. Çamaşırlarda, yatak ve çarşaflarda da yumurta bulunduğunda bulaşma ortamı oluşturur. Kıl kurdu bulaşmış çarşafların silkelenmesi ile havaya saçılan yumurtaların ağız bölgesine ulaşarak bulaşması da mümkündür.

  Kıl kurdu ağız yoluyla bulaşır. Yutulan yumurtalar midede larva şekline ulaşır ve kör bağırsağa göç ederek erişkin forma gelir. Makat bölgesinde yumurtaların larva şekline gelmesi ve anal yoldan tekrar bağırsağa girmesiyle de tekrarlayabilir.

  Kıl kurdu genellikle belirtisizdir. En sık görülen belirti geceleri görülen makat bölgesindeki kaşıntılarıdır. Vücudun bazı bölgelerinde cerahatli enfeksiyonlar gelişebilir. Uykusuzluk, gece korkuları, diş gıcırdatma, gece işemeleri olabilir.

  Kıl kurdunun çok fazla yoğun olması halinde çocuğun psikolojik durumunu veya parazite karşı oluşan alerjik bir reaksiyonda oluşabilir. Ağır enfeksiyonlar bağırsakta tahribat yaratarak sindirim sisteminde bozukluklara neden olabilir.

  Kesin tanı yumurtaları veya parazitin kendisinin görülmesi ile konur. Yumurtalar sabahları çocuğun makat bölgesine seloteyp yapıştırılarak kolaylıkla saptanır. Tekrarlayan vakalarda çocuğun yanı sıra tüm aile bireyleri de incelenmelidir. Tekrarlamaları önlemek oldukça güçtür. El yıkama alışkanlığın yerleştirilmesi, tırnakların kısa kesilmesi ve fırçalanması bulaşmayı ve tekrarlama riskini azaltır.

  Tedavinin temeli tüm aile bireylerini ayni anda tedavi etmek, genel hijyen kurallarına azami dikkat etmek gerekir. Tuvalet temizliğine, ellerin yıkanarak tırnak aralarının tırnak ya da eski bir diş fırçası ile fırçalanarak iyice temizlenmesi gerekir.

  Kıl kurdu bulunan çocukların sabah uyandığında makatı sabunlu su ile yıkanmalı. İç çamaşırları değiştirilmeli, yeni külot giydirilerek, kirliler sıcak suda yıkanıp, kaynatılarak kızgın ütü ile ütülenmelidir. Bir haftalık tedavi sırasında bu uygulama yeniden bulaşma riskini azaltacaktır.

  Kıl kurdu için bitkisel tedavi

  Malzemeler:
  - Havuç,
  - Soğan,
  - Kuşkonmaz,
  - Patlıcan unu,
  - Sarmısak,
  - Zeytinyağı,
  - Sirke,
  - Süt.

  Hazırlanışı ve kullanım şekli:

  - Rendelenmiş havuç, dövülmüş soğanla birlikte suda kaynatılır. Süzülerek elde edilen sıvıya sirke ilave edilerek karıştırılır. Hazırlanan bu karışımla makat, rahatsızlık süresince günde iki sefer yıkanır.

  - Kuşkonmaz, zeytinyağı ile birlikte dövülerek ezilir. Elde edilen karışıma kurutulmuş patlıcan unu ilave edi*lerek merhem kıvamına gelinceye kadar süt ile yoğrulur. Hazırlanan merhemden rahatsızlık süresince günaşırı ma*kata sürülür.

  - Sarımsaklar dövülüp ezildikten sonra süt ile pişirilir. Süzülerek elde edilen sıvıdan yemekten sonra ve yat*madan önce bir fincan ısıtılarak içilir.

  - Rahatsızlık süresince makat, her gün üç saat ara ile sirkeli su ile yıkanarak lavman yapılır.
   
Kıl kurdu tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kıl kurdu

  Kıl kurdu

  kıl kurdu, tedavisi, nedenleri, neden olur, belirtileri, tedavisi ilaç, nedir, nasıl dökülür, zararları, nasıl tedavi edilir, buyrun bu yazımızda hepsini öğrenelim arkadaşlar Sıkça rastlanılan sağlık sorunlarından biridir kıl kurdu... Peki kıl kurdu nedenleri ve belirtileri nelerdir, ayrıca nasıl tedavi edilir; hepsini aşağıdaki bilgiler doğrultusunda öğrenelim Melek'lerim. Kıl kurdu...
 2. Kıl kurdu ilaçları

  Kıl kurdu ilaçları

  kıl kurdu ilaçları, ilacı, bitkisel, doğal, tedavi yöntemleri burada arkadaşlar Kıl kurdu, yaygın olan bir sağlık sorunudur ve büyük küçük her yaşta görülebilen bir hastalıktır Melek'lerim. Bizde bu makalemizde, kıl kurdu bitkisel tedavi yöntemleri hakkında bilgiler sunuyoruz sizlere... Kıl kurdu enfeksiyonları dünyanın her yerinde yaygındır. Doğal konağı insandır. Her yaşta görülmekle...
 3. Kıl Dönmesi Tedavisi İle İlgili Bilgiler

  Kıl Dönmesi Tedavisi İle İlgili Bilgiler

  kıl dönmesi tedavisi kıl dönmesi Sevgili melekler, daha önce paylaştığımız Ahmet Maranki kıl dönmesi bitkisel tedavisi konusunun ardından şimdi de kıl dönmesi tedavisi ile ilgili bilgiler vemek istiyoruz sizlere.. Halk arasında kıl dönmesi olarak adlandırılan plonidal sinüs genellikle kuyruk sokumunda görülen bir veya birkaç adet deriye açılmış delik, enflamasyon, şişlik veya Apse...
 4. Kıl Dönmesi Hakkında Bilgi...Kıl Dönmesi Sebepleri...Kıl Dönmesi Tedavisi...

  Kıl Dönmesi Hakkında Bilgi...Kıl Dönmesi Sebepleri...Kıl Dönmesi Tedavisi...

  Kıl Dönmesi Sebepleri Kıl Dönmesi Tedavisi Kıl dönmesi bir yandan zor hemde rahatsız edici sosyal açıdan bizi engelleyen bir hastalıktır...erken teşhis önemlidir...Genellikle kuyruk sokumu denilen yerde cıkmaktadır...Şimdi gelin beraber hastalığın belirtilerine tedavi yöntemlerine bir göz atalım....Sizlere Ahmet Marankinin Kıl Dönmesi için soğan tedavisi konusunu da paylaşıyorum.......
 5. Kıl kurduna iyi gelen bitkisel tedavi

  Kıl kurduna iyi gelen bitkisel tedavi

  plik şeklinde hareketli bir bağırsak parazitidir. Erkekleri 2-6 mm, dişileri 8-12 mm uzunluğundadır. Kıl kurdu enfeksiyonları dünyanın her yerinde yaygındır. Doğal konağı insandır. Her yaşta görülmekle birlikte 5-14 yaş arasında en sıktır. Kalabalık yaşam koşullarında, kurumlarda yaşayanlarda yaygındır ve oldukça zararsızdır. Kıl kurdu oluşumu Enfekte kişilerde dişi erişkin kıl kurtları gece...

Sayfayı Paylaş